şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kalk gidelim dizisini izleyen bir vatandaş, dizide bir karakter eşine dalga geçer gibi “başçavuş” dediği için bunun şehitlere ve 15 temmuz gecesi şehit olan ömer halisdemir’e saygısızlık olacağını düşünerek meclise dilekçe vermiş. meclis de trt’ye bunu sormuş. sonuç: dizide bir daha başçavuş lafı geçmeyecekmiş.

  —- spoiler —-

  trt’deki “kalk gidelim” adlı diziyle ilgili bir vatandaş tbmm dilekçe komisyonu’na başvurdu. akşam'ın haberine göre trt’de yayınlanan ve herkesin kendi hayatından bir parça bulduğu için beğeniyle izlediği “kalk gidelim” adlı dizide bir karakterin eşine dalga geçer gibi “başçavuş” diye hitap ettiğini, bunun şehitlere ve 15 temmuz darbe girişimi gecesinin seyrini değiştiren ve şehit olan ömer halisdemir’e saygısızlık olduğunu belirtti. dilekçede vatandaş tbmm’den duruma müdahale etmesini ve bu hitabın kullanılmaması için işlem yapılmasını istedi.

  tbmm, trt’ye sordu
  dilekçe komisyonu, konuyu trt’ye iletti. trt ise tbmm’ye gönderdiği yazıda “başçavuş” hitabının bir daha kullanılmayacağını belirtti.

  http://www.hurriyet.com.tr/…ine-tbmm-ayari-40732145

  —- spoiler —-

  iyi o zaman bundan sonra geyik maksadıyla 15 veya temmuz gibi rakam ve kelimeler de kullanılmasın hiçbir dizide. lan ne duyarmış arkadaş...

  (bkz: otosansür)
 • "tbmm, trt’ye sordu
  dilekçe komisyonu, konuyu trt’ye iletti. trt ise tbmm’ye gönderdiği yazıda “başçavuş” hitabının bir daha kullanılmayacağını belirtti."

  bu kısmı okuyunca 15 sn öylece ekrana bakıyor, ne desem diye düşünüyor, diyecek hiçbir şey bulamıyorsunuz.
  tanım: yorumsuz.
  sıkıldık artık zaytungun ana habere dönüştüğü bir ülke olmaktan.
 • birçok şeyin önünü açacak bir gelişme olabilir. mesela çavuş üzümü yerine rütbeli üzüm filan deriz belki ileride. ya da çavuşu tokatlayamayız bir daha. enteresan.
 • o zaman bundan sonra dizilerde hiç "eşek" lafı da geçmesin.

  (bkz: başçavuşun eşeği)

  tanım: şaşırılması gereken ama şaşırılamayan durum.
 • "başçavuş", türkçeye 15 temmuz sonrasında dahil olmuş bir ünvan, "başçavuş" dendiği an akla ilk ve tek gelen kişi de şehit ömer halisdemir olduğu için son derece normal bir gelişmedir. hatta geç kalınmış, kimbilir kaç bölüm yayınlandı bu uygunsuz atıf ile!