şükela:  tümü | bugün
 • isyanın bastırılmaya yatkın olanı ya da bastırılmışı.
 • aklından bile geçirmenin daha kısa ama daha tehditkar hali...
 • 1 . kalkışmak işi.
  2 . isyan, ayaklanma, kıyam.

  (bkz: tdk)
 • isyan'ın güzelliğine erişememiş asilik.
 • (bkz: isyan)

  (bkz: serhildan)

  (bkz: başkaldırı)
 • sözlükteki bazı bedevilerin abd'nin güney eyaletlerinden birinde yaşayan ağlak sapığın verdiği talimatla haziran isyanı için kullandıkları zorlama sözcük.

  he canım he kalkışma.

  adama böyle astırırlar işte atatürk posterini ahahahahaha

  adama böyle diktirirler ağaçları ahahahahhaha

  not: atatürk posteri buenos aires'e buenos aires emniyet müdürlüğü tarafından asılmıştır.ağaçları da san boca juniors parkına buenos aires belediyesi dikmiştir.

  not2: yukarıdaki not bedevi işgali sona erdiğinde otomatik olarak kendini imha edecektir ahahahahaha
 • adlaştırılmış biçimini kullananların otorite sevdalısı olduğu iddia edilebilir.
 • yargıtay'ın bazı kararlarında -hukuk dilinin yalınlaşması yolunda haklı olarak ve eylemi teşebbüse göre daha iyi açıkladığından olacak- teşebbüs yerine kullandığı sözcük.

  kalkışmak işidir; kalkışmak ise tdk'de "yetenek, imkân ve gücü aşan bir işe girişmek" olarak tanımlanmış.

  şimdi düşünün birisine öldürmek kastıyla ateş ediyorsunuz ama "yeteneksizliğiniz(yeteneğinizi aştığı için)" yüzünden o kişiyi öldüremiyorsunuz. işte bu eyleme "adam öldürmeye teşebbüs" yerine "adam öldürmeye kalkışma" demek kanımca daha anlamlı...
 • çok zorlama sikko kelime.ne zaman duysam bana sevişme,yiyişme vs. gibi karşılıklı temasa dayalı ayıplı şeyleri çağrıştırıyor.oradaki o kalkmak kökü maalesef böyle bir isyan böyle bir adanmışlık böyle korku salan bir hareket anlamıyla yakından uzaktan bağdaşmıyor.

  hayır çok merak ediyorum hadi bu kelimeleri uyduruyorlar falan da kim meşhur ediyor ne hakla kulaklarımızı tırmalayabiliyor?yani hangi odaklar şu sikko kelimeyi bana sabah 7'de entry yazdıracak kadar hayatımıza soktu?

  biliyorum doğal bir kelime değil.zira hangi sosyal ortamda kalkışma derseniz deyin acayip kaçacaktır.böyle bir ucubeyi ancak yazılarda falan kullanabilirsiniz.düşünsene "geçen yine arkadaşarla kafaları çekmişiz hayata karşı bir kalkışmamız oldu." falan mı diyeceğiz yani?bana daha çok "hacıt geçen o esmerle bir kalkışmışız duman attık şerefsizim." makul geliyor mesela.

  bak yine sesli okudum sinirlerim bozuldu.bu kelimeleri uyduranların alayına kalkışmak lazım aslında.ha bir de bu kalkışmanın kardeşleri var;konuşlanma,kovuşturma vs. gibi.

  sabah sabah zaten uykusuzum yine kısa devre yaptım.allahınızdan bulun kalkışmacılar.