şükela:  tümü | bugün
 • son trendlere bakılırsa in-out usulü kalori hesabı işlemiyormuş, şişman insanlar da aslında zayıflar kadar yiyormuş ama ellerinde olmayan metabolik sebeplerle şişman kalıyormuş. fat acceptancecı ablalar öyle diyor.

  bilimde çareler tükenmez, bir alternatif olarak 1 cal= 4,18 j şeklinde çevrimlerle joule hesabı yaparak postmodern diyetlere geçebilirsiniz.
 • sadece kalori degil karbonhidrat da sayilmadiginda, kilo kontrolünde etkinliği olmayan hede. örneğin 500 kcal i proteinden almak başkaa, karbonhidratlardan almak başka.
 • bmr denilen günlük bazal metabolizma hızınız ile gün içinde harcadığınız enerjilerin toplamından daha az vücudunuza besinlerden kalori alırsanız kilo verirsiniz mantığı ile yapılan hesap türü. öte yandan diyetisyenlerin de ısrarla vurguladıkları üzere, bu düz mantık çok doğru değil zira kaloriyi ne tür besinlerden aldığınız da kilo dengenizde önemli oluyor. bu da demek oluyor ki, mesela 8 kalori yağ almak yerine 4 kalori şeker almanız sizi şişmanlatabiliyor.

  bu nedenden ötürü aslında çok önemli olmasa da, sırf yediğiniz şeylerin besin değerlerini bu süreçte öğrenip yediklerinize daha bilinçli yaklaşabilmeniz için my fitness pal, fat seeker gibi uygulamalar ile yapabileceğiniz bir hesaptır ayrıca.
 • bir yerden sonra bağımlılık yapan hesaptır. mutfaktaki ürünleri tartmadan kullanamaz hale geliyor insan.
 • siktiğimin hesabı.

  ulan sabahtan beri yürüyorum. 350 kalori yakmışım. şu an bomonti açtım 50lik, 215 kaloriymiş. böyle matematiğin ta amk.

  küfür etmek kaç kalori harcatıyor acaba?
 • yapılması imkansız hesaptır.

  (özet en altta)

  denkleme göre, alınan kalori-verilen kalori=net kalori

  pozitifse kilo alıyorsunuz negatifse kilo veriyorsunuz demek oluyor. bu doğrudur.

  fakat sorun şurada, bir gram yağ 9 kcal veya 1 gram protein 4 kcal diyerek hesaplama yaparsanız bu gerçeği yansıtmayacak. çünkü insan bedeni için alınan kalori ve verilen kalori değişkenleri tek bir değişken değildir. mesela alınan kaloriyi siz toplaya toplaya bulursunuz sanki tek bir değişkenmiş gibi. fakat aslında alınan kalorinin niteliği verilen kaloriyi de değiştirdiğinden x değişkeninin içinden a,b,c,d... değişkenleri çıkmaya başlar. yani en baştaki denklemdeki değişkenler hesaplanamaz olduğundan o denklem bir şey ifade etmiyor.

  daha net anlatmak gerekirse eğer şöyle söyleyebilirim. karbonhidratla beslendiğinizde bu vücuttaki enzim ve hormonları yağ depolama yönünde aktiflerken protein ve yağ ile beslendiğinizde hormonlar ve enzimler yağları tüketme yönünde çalışıyor. aynı kaloriyi farklı besinden aldığınızda vücudunuzda farklı şeyler olur.

  ki zaten kalori hesaplaması kilo hakkında bir nebze bilgi verebilse de yağ ve kas dengesi hakkında bilgi vermez. hormon ve enzimler yağ depolama yönünde mi kilo aldırıyor yoksa kas kütlesinin artmasıyla mı kilo alınıyor bunlar asıl önemli konulardır.

  sıradan beslenmeyle büyük çoğunlukla yağ depolama yönünde vücut çalışıyor.

  hem karbonhidrat fazla hem yağ fazla olunca yağ depolamak yönünde tüm motivasyonu bedene sağlamış oluyorsunuz.

  özet:
  kalori hesaplaması pratik bir yöntem olduğu için bu kadar popüler olmuştur. modern beslenme anlayışlarında tek başına bir değeri yoktur. ancak besin içerikleri nitelik olarak değerlendirildikten sonra kalori hesabı da dikkate alınır.

  tavsiye:
  hareketsiz bir yaşam süren biriyseniz veya sadece yürüyüş gibi spor aktiviteleri yapıyorsanız karbonhidratları her şekilde az tüketmeniz gerekir. kalori hesabınıza bakın ve bu kaloride karbonhidratların payını düşürün.
 • yediklerimizden ve içtiklerimizden ne kadar kalori aldığımızı görmek için yapılan hesap.

  bu hesabı kolaylaştırmaya yarayan, düzgün çalışan ve gereksiz şekilde karmaşık olmayan bir akıllı telefon uygulaması bilenlerin yeşilimi yakmalarını dört gözle bekliyorum.
 • samsung health app sayesinde başarıyla yaptığım hesap.