• bunu irdelemek gerekiyor. yazı uzun olacağı için bölümlere ayıracağım.

  besinlerin kalorileri nasıl ölçülür ve bu ölçülen kalorilerle, vücudumuzun algıladıkları aynı şey mi?

  alıyorlar bir top vanilyalı dondurmayı, veriyorlar ateşe, çıkan enerjiye bakıp, "hmm 1 top vanilyalı dondurma 80 kalori" diyorlar. besinlerin kalorileri bu şekilde belirleniyor.

  peki, biz o bir top vanilyalı dondurmayı yediğimizde, vücudumuz bu dondurmayı metabolize ederken, o dondurmanın kalorisini bulmaya yarayan, "yakma işlemi" ile aynı şekilde mi çalışıyor? tabii ki hayır.

  endokrini bu kadar hafife almayın! biyokimyayı bu kadar hafife almayın! insan vücudunu bu kadar hafife almayın! basit ezberler üzerinden gitmeyin.

  zaten, evde bir tabak mercimek pişirip, bunu gramına kadar ölçüp, internette "100 gram mercimek yemeği kaç kalori" diye arattığınızda, aldığını sonuç, muhtemelen "gerçekte olan kalori miktarını" ver-me-ye-cek!! çünkü o yemeğin içeriği, kalorisi ölçülen yemeğin içeriği ile aynı bile olmayacak.

  ayrıca, o yemeği yediğinizde, vücudunuzun kullandığı kalori dahi, o yemeği yaktığınızda açığa çıkan enerji ile örtüşmeyecek!!
 • nasıl kilo verilir ve kilo vermenin alınan kalori ile ne kadar alakası var?

  yediklerini değiştirirsen (bu kısmı çok önemli) kilo verirsin. bu da temelde aldığın kalori ile alakalı mıdır? tabi ki. ama işleyiş ve süreç, `kalori sayımına fokuslanıp diğer her şeyi yok sayarsanız, kesinlike doğru noktaya varamayacağınız kadar handikaplı.

  neden kalori saymak bu kadar bilimik şekilde bize enjekte ediliyor?
  kilo vermenin eşittirinin, sadece kalori saymak olduğunu araştıranların arka planına biraz bakmak lazım!! hangi şirketler, ne için bu araştırmaları yapmış?

  çünkü şöyle bir şey düşünüyorum, kapitalle az buçuk alakası olan biri olarak? farkında mısınız abur cuburların üzerlerinde kalorileri yazıyor (yazmak zorunda), ama bazı abur cuburların kalorileri, paketlerinin üzerinde daha belirgin bir şekilde yazılıyor. neden?

  çünkü, sen bakacaksın, diyeceksin ki "ben kilo vermek için kalori sayıyorum, günde 1500 kalori almam lazım (kilo vermek için), bu cips 80 kalori, o zaman ben bu cipsi yiyeyim ve günde almam gereken 1420 kalori kalsın"... owww :)

  şimdi, araştırmaların bizleri bu derece "kalori sayma" işine fokuslandırmasının nedenini umarım anlatabilmişimdir.
 • sağlıklı beslenerek kilo vermenin "temelinde" ne var?
  arkadaşlar, ne yediğiniz, ne kadar yediğinizden çok çok çok daha önemli!
  ne yersen ye, ama 1500 kaloriyi geçme kilo verirsin diyenlerin atladığı çok nokta olduğuna inanıyorum...

  temiz beslenmeniz gerekiyor, çünkü vücut her besine aynı tepkiyi vermez, vermiyor.

  100 kalorilik cips ile, 100 kalorilik çiğ badem, vücutta aynı şekilde işlenmez, sindirilmez, vücudu aynı şekilde çalıştırmaz, vücut onu aynı şekilde kullanmaz!!!

  doğal besinler içerisinden bile, her vücudun her besine aynı tepkiyi vermediğini de söyleyebilirim.
  örneğin ben; patates olsun, pirinç olsun, fabrika şekeri olsun, un olsun... bunları tolare edemiyorum! bunları yediğimde kilo falan veremiyorum... bunu tabi ki kişisel deneyimlerimle fark ettim. (istisna yemelerden bahsetmiyorum, beslenme rutinine sokmaktan yani "günlük olarak" tüketmekten bahsediyorum.)
  bazısı da proteine aynı tepkiyi verebiliyor, bunu da gözlemlediğimi söyleyebilirim. bu yaşanılan coğrafyadan coğrafyaya değiştiği gibi, kişiden kişiye bile değişiyor. hepimiz farklı parmak iziyiz. o nedenle bana kilo verme konusunda fikrimi soran insanlara, kendi yaptığımı anlatsam da sonrasında şunu mutlaka ekliyorum, "kendine uygun sağlıklı beslenme yolunu bul ve o yoldan yürü"...

  bu noktada şöyle bir söylem var, işte belli başlı şeyleri, mesela; "basit karbonhidrat ve fabrika şekeri gibi şeyleri yemezsen, zaten istesen de çok yüksek miktarda kalori alamazsın"...

  bunun doğruluk kısmı, çok nüansta kalıyor diyebilirim.

  kendi kilo verme sürecimden bahsedecek olursam, ben yaklaşık 80-85 kiloyken, bir günde 300 gram ceviz içi yiyordum ve bu internet söylemine göre 1950 kalori eder, bunun üzerine başka şeyleri de yediğimi düşündüğünüzde, 3000 kaloriye yakın kalori tüketiyormuşum ve son derece de patır patır kilo veriyordum.

  obezken, günde 3000 kaloriyi, hamurişinden aldığım zaman kilo vermeyi bırakın, kilo alıyordum bile!

  ayrıca görüldüğü üzre, low carb beslenme ile de çok yüksek kalorilere çıkılabiliyor.

  vücudun doğal ve sağlıklı besinleri sindirmesi ile, bir dilim cheesecakei sindirmesi aynı değil. kilo vermenin "temelinde" ne var?
 • (bkz: reserved) incisozlukteki gibi yaziliyor madem inciye selam cakmak lazim.
 • ne yediğimizin öneminin, ne kadar yediğimizden daha önemli olduğuna dair, önemli bir ayrıntı...

  mesela ben 80-85 kiloyken 300 gram ceviz içi ve artı başka şeyler yiyebiliyordum.
  ama şimdi 63-64 kiloyum ve kesinlikle o miktarlarda besin tüketemiyorum.

  çünkü ebatlarım küçüldü ve vücudumun ihtiyaç duyduğu besin miktarı azaldı, midem kendini toparladı, kan şekerim düzgün de olunca, o kadar şey yiyemiyorum.
  bu benim özellikle ayarladığım bir şey değil...

  bu anlamda tartışmasız kabul edilebilecek bir şey, vücudun aldığı ve yaktığı enerjinin, kilo durumumuzu etkilediği...

  -tüm yazının neredeyse anafikri burası-eğer doğal beslenirseniz vücudunuz bu doğal besinleri metabolize ederken sağlıklı çalışır, kontrolü elinde tutar. mesela iki lokma doğal/normal bir şey yediğiniz zaman, bir lokma abur cubur yediğiniz andaki gibi insülin taklasına gelmez sonrasında tekrar tekrar acıkmazsınız. böylece kalori saymanıza gerek kalmaz çünkü vücudunuzun "doydum" sinyalini bozmamış olursunuz. siz pisboğazlık yapmak isteseniz bile vücudunuz alması gereken enerjinin kat kat üstüne çıkmanıza izin vermez.
 • kilo vermek için kalori saymayalım mı?

  kilo vermek için kalori saymayın, bu doğru bir yöntem değil. sağlıklı bir yöntem de değil. bu fazla matematik odaklı ve tek yönlü bir düşünüşün doğru kabulü ve ziyadesi ile yanlış.

  ha kalori sayarak kilo veren var mı? vardır tabi. sağlıksız beslenip kalori sayıp kilo verip ve o kiloyu yine sağlıksız beslenmeye devam ederek koruyan insanlar varsa, onları da ayrı incelemek gerekir.

  ancak sağlıklı beslenip, kalori saydığını "zannederek" kilo veren ve bunu düzenlediği kan şekeri sayesinde, beynin yalandan yere "açsın" sinyali vermemesinden sebep koruyan insanlar esas olan ve onlar kendi yaptıklarının "aslında" ne olduğunun farkında olmayan kişiler oluyorlar....
  ama "kalori saymak" muhtemelen onların yaptığını "zannettiği" şeydir, o kadar...
 • ben ayda 100-120 bin kalori alırken ne kilo veriyorum ne de alıyorum. bunu neredeyse yarısına düşürdüğümde* ise en fazla 1-1,5 kilo verebiliyorum.

  bu hesapla saymasam daha kardayım sanki. yani 4-5 bin kalori alan birisinde vücut fazla olan 2-3 bin kaloriyi depolayıp kiloya dönüştürmüyor. kalori bolluğunda buna ya gerek duymuyor ya da pek azını depo ediyor. vücut alınan her fazla kaloriyi depoluyor olsa eminim türkiye'nin kilo ortalaması 200'lerde olurdu.

  aynı şekilde günde 1000-1500 kalori alan birisinde de direkt depo edilmiş kilolara hücum etmiyor vücut. öncelikle alınan bu düşük kaloriye kendini adapte etmeye çalışıyor. mesela kendini daha az yorma, daha az çalışma, daha az düşünme gibi, tembellik gibi. bu şekilde de işin içinden çıkamıyorsa o zaman mevcut depo edilmiş kilolardan faydalanmaya, bu kiloları yakmaya başlıyor vücut. o da gıdım gıdım ya da gram gram.
 • mümkünlüğü matematikten gelir. ama orada da tıkanıp kalır.

  yani şöyle bir düşününce, ben neden brokoli yediğimde onu önce tartayım? brokoli yiyerek şişmanlayan biri var mıdır sizce?

  bu gavurların etkisinde çok kalıyorsunuz siz. ben bu memlekette çalışan/okuyan kimsenin elinin altına tartıyı koyup, tarta tarta günde 45 saat yemek işi ile uğraşabileceğini zannetmiyorum.

  profesyonellerin beslenme şeklini, "sade vatandaşa" uyarlamaya çalışıp ezber bozduğunuzu düşünmeyin.

  alınan ve harcanan kalori kilo vermenin nedenidir. ama bir kilo verme yöntemi olarak kalori saymak... beslenme içeriğine göre sağlıksız bile olabilir.

  insanlara "kalori sayarak kilo verilebilir" diyip algıyı yanlış yerlere saptırıyorsunuz, çünkü havada kalıyor.
 • zamanında 25 kilodan fazla vermemi sağladı bu yöntem ama şimdi keşke hiç yapmasaymışım diyorum. çok fena takıntı yapar. sonu anoreksiyaya kadar gider ki bende de öyle oldu. sonrasında da birçok hem fiziksel hem de mental hastalıkla uğraştım. gerçekten ne kadar yediğiniz değil ne yediğiniz çok çok daha önemli. sadece kalori hesabı yaparak kilo verirseniz hele spor da yapmazsanız çelimsiz vücuda sahip olursunuz zaten. en çok korktuğum şey çevremdeki insanların yemek konusunu takıntı haline getirmesi. benim eskiden sahip olduğum (kötü,takıntılı) alışkanlıkları başkaları yapmaya başlayınca hemen uyarıyorum, engellemeye çalışıyorum. benim yaşadıklarımı yaşasın istemiyorum kimse. lütfen bu konuyu takıntı haline getirmeyim. abarttığınızı farkettiğiniz anda kendinize dur diyin.
 • planlı, düzenli, takıntılı, cins insanın işidir. benim gibiler, bu tip insanlara`:hiçbir sistemi planlı olarak iki günden fazla sürdüremediklerinden` gıpta ile bakar ama sorsan -her şeye rağmen- kendilerinden memnunlardır.
  hayat garip işte.
  (bkz: yeniden seçim şansı sunulduğunda herkesin yine kendi kafasını seçtiği hikaye)
hesabın var mı? giriş yap