şükela:  tümü | bugün
  • spor salonuna gidenler acisindan bunun en efektif yolu, birim olarak kilokalori degil de, sgk kullanmaktir. yani "salona gitme katsayisi".

diyelim ki 1 triple whopper menu yemek uzere olan hayvanin tekisiniz. nedir bunun ederi diye tepsinin ustundeki enerji belirteci kagida baktiniz 1200 kkal yaziyor. sizin her fitness salonuna gidi$te ortalama 600 kkal yaktiginizi da biliyorsak sizin icin triple whopper menunun sgk'si 1200/600=2 cikiyor. bu cam yarmasi menuyu vucudun yakabilmesi icin 2 kez spora gitmelisiniz yani...

benzer hesapla; bol yogurtlu iskender 1.5 sgk, yarim paket kaju arti bira 1.1 sgk, yagsiz izgara tavuk $i$ 0.7 sgk, kiymali ispanak 0.4 sgk, 1 adet muz 0.2 sgk, sevgiliyle french kiss -0.1 sgk $eklinde kendinize tablo olu$turabilirsiniz. kullanilan sgk'lar size six pack olarak doner in$alla!
  • kilo problemi yaşayan veya yaşamayan kişilerin özellikle de bayanların sıkça yaptığı eylem. her alınan kalorinin yakılmadığı sürece vücut tarafından yağa dönüştüreleceğinin bilincinde olan kişi yediklerinin kalorilerini hesaplayarak yaktığından çok almamaya çalışır çok abartılan durumlarda anoreksik olmaya kadar varan sonuçları olabilir. kararında olunca yararlı bir uygulama sayılabilir...
  • saymadan futursuzca yarim ekmekleri, tatlilari, iskenderleri mideye indirenleri nefretle suzme gibi bir de yan etkisi vardir bunun
  • ne kadar ugrasilirsa ugrasilsin sonunda tatli krizine girilip gofretleri uc uca eklemekle son bulan islem
  • insülin direnci var şeker hastası olacaksın diye gazlayan doktorların sayesinde düşük karbonhidrat diyetine başlayınca kafan başlıyor sayılar geçmeye, hesabı tutturmaya...
    bu kadar sayı oyunlarını, sayısalloto da yapsam kazanmıştım lanet olsun

bu diyete yancı olarak başlayan arkadaşımsa ayrı bir inceleme konusu 3 yaşındaki çocuk gibi eline gecen ne varsa bunu kalorisi ne diye sorup duruyor. elde küçük hesap makinesi eğer öğle yemeği yemezsek tatlım, aksam starbucksta kahve içeriz diyen, bu gün ne kadar kalori hakkım kaldı diye yüzüme büyük boy toblerone sallayan arkadaşla yaşamak, saymaktan daha zor ama çok işe yarıyor sürekli gündemde
    ha tabi karbonhidrat değerlerinden bahsetmek isterken kalori diyen arkadaşım candır o ayrı
    protein
    yağ
    kalori
  • marketten alınan her yiyeceğin ilk olarak paketindeki kalori verilerini aramaktır.
  • yillar once zayıflamaya çalışırken yapmıştım ben bunu. önce günde 1500 kalori alayım derken gunden güne bugün 100 kalori eksik alsam nolur diyerek günde 700 kalorilere kadar düşmüştüm. sonucunda yalnızca kendi yaptığım yemeği yiyebilecek ve baskasi yemek yaptığında icerisinde ne kadar yağ vs oldugunu sorma asamasina gelecek kadar paranoyak ve en sonunda 42 kiloya düşüp kemiklerimi eritecek derecede anoreksikolmuştum. psikolojik izlerini yıllarca taşıdım.
    tanım olarak, abartılmadigi sürece yararlı ama uzun vadede kafayı yemeye sebep olan durum.
  • kolay kilo alabilen bunyeye sahip hatunlarin hayatlari boyunca yapmak zorunda olduklari eylem
  • her yemegi kalorisine gore degerlendirmek, her kasik coffee mate tuketiminde bunun kasigi da 15 kaloriymis seklinde manyak dusunceleri engelleyememek gibi sonuclari vardir..
  • iskender kebap, kadayif yerken yaninda diet kola icmek (bkz: su icsem yariyor)