şükela:  tümü | bugün soru sor
 • icindekileri verememesi buyutur kalbinizi. gun gelir nefes almanizi engeller, artik kendiniz icin otede bir kalp olmustur, agirligi tasinamaz, kucultmeye calismak acitir..
 • kalp kasının zayıflaması, incelemesi sonucu vuku bulan kalp hastalığı. normal boyutunun üstünde bir şekle dönüşen kalp, kaslardaki zayıflama sonucu kan pompalanamaz ve kalp yetmezliği oluşur. yaşlı köpeklerde gözlemlenir; üzer hatta kahreder insanı.
 • kalp konik şekilli, muskuler bir organdır sonuçta. yeri gelir büyür, canı sıkılır küçülür. ama hep aldığı kadarını verir. olur da az gelirse bi şeyler ya da tersi olarak az verebilirse kendinden, uzun süre de böyle devam ederse, dayanamaz, büyür.

  kimi zaman içine içine büyür, konsantrik derler. içine attığıyla kalınlaşır da kalınlaşır duvarları, kendine ayıracak yeri kalmaz artık, taş gibi olur. kimi zaman dışına doğru büyür, eksantrik derler. büyümez de aslında, salınır daha çok. inceltir duvarlarını, genişler de genişler. büyümüş gibi sanki. çarpar da çarpar. dokunsanız patlar halbuki. acı tabiki bu tip şeyler, üzücü. ve yalan.

  (bkz: kalp hipertrofisi)
 • sebebi, sonuclari veya tedavisi ile ilgili bilgisi olan veya yakinlarinda kalp büyümesi hastasi olan var ise, deneyimlerini biraz anlatabilirse sevindirir.
 • en önemli nedeni kalp yetmezliğidir. daha doğrusu kalp yetmezliği zamanla kalbin büyümesine yol açabilir. kalbin büyümesi kendi başına bir hastalık değil başka bir hastalığın sonucudur.

  burada kalp kapakçık sorunları en önemli rolü oynar. örneğin yeterli düzeyde kapanamayn bir aort kapakçığı zamanla kalbin büyümesine yol açabilir.

  kesin tanı için ekokardiyografi yapılması şarttır.
 • sporcu tipi kalp büyümesi için okuduğum bir kaç şeyi yazmak istedim. tıbbı terimlerle yazmayacağım.
  şimdi 2 tip kalp büyümesi var kalbi bir kutu olarak düşünelim, ilki, geri döndürülemez ve zararlı olanı, kalp duvarının kalınlaşması yani bu kutunun duvarlarının kalınlaşması. ikincisi ise bu kutunun genişlemesi, iç hacminin artması. ikinci durumun bir zararı yoktur kalbin bir kasılmada pompaladığı kan hacmi artar. genelde aerobik spor yapanlarda bisiklet, maraton vs görülür. antrenmanları bıraktığımız zaman kalp yine eski haline doğru küçülür.
  kalbin duvarının kalınlaşmasını anlatayım biraz, bunun sebebi ise kalp kası hücrelerinin oksijensiz kalarak ölmesi ölen hücrelerin yerini bağ dokusunun almasıdır. kalp kası hücreleri neden oksijensiz kalır peki ?. kalbin 2 fazı var kasılma ve gevşeme, 180 200 lü yüksek nabız seviyelerinde uzun süre kaldığı zaman kalp tam gevşemek için yeterli zamanı bulamadan yeniden kasılıyor bu da kalp kasındaki hücrelerin oksijensiz kalıp fazla laktik asit birimiyle ölmesine sebep oluyor. bu ölen hücrelerin yerinde bağ dokusu oluşuyor yani tamamen vasıfsız orada hiç bir işe yaramayan bir doku. eğer bu çok defa tekrarlanır yani yıllarca böyle antrenmanlar yaparsanız. kalp dediğimiz bu kutunun duvarları kalınlaşıyor hem kalbin iç hacmi küçülüyor hem de kalp üstündeki fazladan bağ dokusu sayesinde elektrik sinyanlleri kötü iletiliyor. bu da ritmde düzensizliğe neden oluyor. eğer bu duruma ulaşılmışsa artık yapacak çok bir şey kalmıyor belli bir nabzı geçmek çok tehlikeli olabiliyor. ayrıca duvarın kalınlaşması sebebiyle iç hacmi küçülen kalbin sürekli antrenmanla genişletilmesi ve bir seviye de tutulması gerekiyor.