şükela:  tümü | bugün soru sor
  • kalp trasesine uyan bölgelere alınan travmalar sonucu da ortaya çıkabilen acil durum. bu travma bir yumruk da olabilir, minibüsün ani freni sonucu tutunduğunuz direğe çarpmanız da olabilir. dikkat etmek lazım yani bu bölgeye.
    perikardiyosentez zaman kazandırıcıdır bu durumda.
  • ekokardiyografik olarak sağ ventrikülün ve sağ ventrikül çıkış yolunun diastolik kolapsı ve mitral inflowda respratuar %25 den fazla değişiklikle karekterize durum. perikard boşluğunda toplanan sıvının miktarından çok, toplanma hızı önemlidir. fizik muaynede hipotansiyon, sıklıkla taşikardi ancak ileri evrede bradikardi, yeni başlangıçlı atriyal fibrilasyon, pulsus paradoksus, boyun venlerinde dolgunluk saptanır. ekg de ise düşük voltaj ve r dalgasında variabilite izlenir. nefes darlığı olmasına rağmen sıklıkla oskultasyonda akciğer sesleri normal işitilir. tedavisi sıklıkla perikardiyosentez yolu ile yapılır, başarılı olunamayan durumlarda cerrahi tüp drenajı yapılabilinir.
  • böyle bir durumda sistol diyastol arasındaki basınç farkı 20 mm-hg'nin altına düşer ki bu da nabız basıncında daralma yaratır.
  • kalp zarı iltihabı gibi çeşitli nedenlerden dolayı kalpte sıvı birikmesi ve bu sıvının kalbe yaptığı basınç tamponat diye anılır.kalbin kasılması için genişleyeceği yer kalmaz.