şükela:  tümü | bugün
 • sözlükte bugüne kadar açılmamasına şaşırdım. bunun iki sebebi olabilir;

  1-sözlükte kimsenin işi kalp damar cerrahına düşmemiş
  2-düşse de kimse taşımak istememiş.

  peki kimdir bu kalp damar cerrahı?

  kalp damar cerrahisi uzmanlarına verilen isim olmakla birlikte aslında bundan çok daha fazlasıdır. bu ünvanın içeriğini oluşturan elemanlar;
  -doktor
  -cerrah
  -kalp damar cerrahı
  -insan değil insan üstü (layığı ile yapanlar için tabi)

  bu dalın bir üyesi olmak için ömrümden 10 seneyi hiç düşünmeden verebilirim. yani 65 sene yaşayacaksam 55'e razı olabilirim. hoş zaten bu dalın bir üyesi olmak için ömrünüzü vermeniz gerekiyor ama neyse.

  6 sene tıp eğitiminden sonra 6 sene cerrahi eğitimi alan bu kalp damar cerrahları ne iş yapar?
  by-passssss diyenler bildi ama sadece o kadar mı?

  bir dünya ameliyatı vardır bu bölümün. hepsi de üstün yetenek isteyen işlemler ayrıca.

  bu yüzden onlara insan üstü diyorum ya.

  şu tıp aleminde çektiğim onca acıya ve çileye rağmen hala tıbba dair dayanma gücüm varsa sebebi bir gün bu ünvana sahip olma umudumdur.

  koca puntolarla; kalp damar cerrahı de nada!

  allah'ım o gün ne kutlu bir gün olur benim için.

  yazıma ve yılmaz özdil enterlarıma son vermeden önce bu entrydeki birkaç detaydan daha bahsetmek isterim; (çok da umrunuzdaydı değil mi?)
  -bir hayalimi en içten şekilde paylaştım.
  -umarım hepimizin hayalleri gerçek olur.
  -sözlükte (ara: kalp* damar*) diye aratmama rağmen cerrah kısmını bulamadım ama bilin ki aramaya inandım.
  -bunları yazma amacım bir şeylere olan inancımı tazelemekti yoksa gece 1 de tam yatmışken çıkan saatlik kan şekeri takibine nasıl dayanabilirim.
  -sizleri seviyorum.
  -buradan da söz veriyorum bir gün kalp damar cerrahı olursam davetime katılacak tüm sözlük yazarlarına yemek + tatlı ısmarlayacağım.

  (bkz: kalp damar cerrahisi/@de nada)
 • periferik damar yaralanması tamiri yanında bir de diyaliz için kateter takarlar devlet hastanelerinde, keza kalp damar cerrahisi operasyonları için gereken ekip ve altyapı türkiye genelinde nadir hastanede bulunur. ama zor iştir hakikaten, hele de asistanlık dönemi çok eziyetli geçer.
 • (bkz: erkmen böke)
 • (bkz: ibrahim arif tarhan). ataşehir memorial hastanesi.
 • her an yüregimize gelebilecek olan ve elinde hayat tutan son derece yetenekli terzilerdir
 • hiç kimse tanışmasın ama ben bir tanesiyle tanıştım.
  minnettarım.
  (bkz: # 24216251)
 • 3 günlük staj süresinde dahi cümlemizi büyülemiştir.
 • saygı duyulası meslektir. mesleğim gereği ameliyathaneyle işim sık oluyor. bir kaç kere 4-5 saatin üzerinde ameliyat ekibiyle birlikte ayakta dikilerek maskenin içinde yemeksiz, sigarasız izleyerek eşlik ettim. ölüyorum sandım. o aptal maskeden nefes almak, kalabalık, tonla tıbbi malzeme bulunan bir odada 5-6 saat ayakta dikilmek gerçekten depresyondan depresyona soktu beni. bu adam her gün en az 8 saat(ki iyi ihtimalle) ayakta dikilerek, gözlerini daracık damarlara dikerek, milimetre çapında damarlardan iğne iplik geçirmeye uğraşarak çalışıyor. bunun yanında stres, zamanla yarış ayrı konular. genelde tek molaları ameliyatın kalple ilgili kısmı bittikten sonra kalbe ve dolaşıma normale dönmesi için verilen 15-20 dakikalık bir dinlenme süresinde bi snickers yiyip bi sigara içme kalıyor. geceleri, haftasonları acil hasta geliyor kalkıp yine gidiyorlar. bunları yaparken bir yandan yeni yöntemleri, yeni implantları, yeni teknolojileri, tıptaki gelişmeleri de takip etmek zorunda. gerçekten saygı duyulası meslek. kimse kalkıp da bi kaç sene çok okudu diye hayvan gibi maaş mı alınır ya demesin. alınır arkadaş. az bile. omurgamı , ayak tabanlarımı toplayamadım ben 2 gün boyunca. helal olsun.