şükela:  tümü | bugün
 • bir de kilic yarasi var roman, o halde haydi kucuk suser, kos da x yarasi diye generic baslik ac, bu kervana sen de katil.
 • akşam oluyor.
  bugünlerde hep akşam oluyor, eskiden daha mı uzun sürerdi günün devranı yoksa benim gözlerim mi aydınlığı seçemez oldu? karanlık basmadan orta kahvemi yetiştirsem, balkon da serin epey… neredeydi şu kül rengi şalım, onu almalı balkona çıkarken.

  ***bu ip yeterince sağlam mı acaba…***

  bu kadının sesi de gitti iyice, ama ses gidiyor ruh gitmiyor. yaşlandıkça daha da acıtır oldu yazdığı sözler, herkes yaşlanırken bu kadın çocuklaşıyor mu nedir, onlar gibi iki sözcükle destanlar anlatır oldu.

  ***kırmızı bir iplik bulmalı…***

  kahve ne büyük keyif! dut yavaştan sararmaya başlamış, ne çabuk geçiyor zaman.. sanki daha dün gencecik yapraklarının arasından görebiliyordum o etli şişko bembeyaz meyvelerini…defne de meyve vermiş, kapkara zeytin gibi döküyor balkonuma o zehir zemberek misketlerini…

  ***şu iğneleri ne diye böyle incecik yaparlar, sanki ipek dikiyor herkes!***

  telvesi ne çok olmuş kahvenin, fal mı kapatsam ziyan olmasın. aman bakacak kimse yok ki.. kendim bakarım ne var, eğlenirim biraz. nasıl kapatılıyordu, 3 kez mi çeviriyorduk..

  ***çift kat kullanayım ipi, sağlam olsun. annem ne güzel düğüm atar bu iplerin kuruğuna, incecik parmaklarıyla 1 saniyede çabucak…***

  şimdi işin yoksa bekle bu fal kurusun diye. ne çok bekliyoruz hayat boyu… herşeyi bekliyoruz sanki ölmeyecekmiş gibi. halbuki estiği an hareket etmeli insan, yarın garanti değil ki. keşke herkes benim kadar nefret etse beklemekten, belki o zaman çok başka bir dünya olurdu...

  ***acıyor.. ama acımadan olmayacak bu iş, gayret…***

  bak aklıma geldi, garip değil mi; herkesin gizlediği şeyler var.. kimi heyecanını, kimi mutluluğunu kimi acısını hasretini gizliyor. en çok da acı gizleniyor galiba, hayat devam etmeli ya! oysa ne insani acı çekmek, ağrımak, ağlamak, bağıra bağıra isyan etmek falan. güç gösterisi midir bilmem, neden saklar insan kalp ağrısını?

  ***ama bir parçası eksik bunun?! neyse böyle olacak artık, bir yama bulurum daha sonra.
  ne çok acıyor!***

  sanki herkesin söyleyecek birşeyleri var biryerlerinde ve söylemiyorlar. istisnasız herkesin yüzünde bir pus. ellerde bir huzursuzluk, gözlerde bir kaçış, bir nereye bakacağını bilmezlik… herkesin duruşunda bir gölge, bir tereddüt. nereye götürecekler bu taşıdıkları yükü, nereyi o yükü bırakmaya layık bulacaklar? her durakta bir ton daha yükleniyor herkes. nerede, kimde, nasıl son bulacak bu garip seyahat?

  ***bir düğüm daha.. ha gayret bir düğüm daha dayan, bitiyor.
  kim demiş kalp yarası kapanmaz diye... ***
 • (bkz: perikardit)
 • özcan deniz'in su sıralar radyolarda sıkça duyduğumuz delikanlı tarzında söylenmiş şarkısı.. sözlerini de yazayım tam olsun..

  her yanım bıçak kesiği
  gördüğün kan karası
  kapanmıyor dinine yandımın kalp yarası
  ağlıyor adamın anası

  duydum ki görmüşler oynaşta seni
  nefesinde el oğlunun nefesi
  takmış beşibiryerdeyi kahpe
  kaymak gerdanlarına *

  şaştı iyice bende endazesi kantarımın benliği
  neyle tartayım gidip sıyırayım ilk gördüğüm entariyi
  öldürene kadar aldatayım *
  öyle olmuyor böylede olmuyor

  sığmıyor bu benim meşrebime vesselam
  bu değil anamın ben diye büyüttüğü
  uymuyor adamlık hamuruma böyle intikam

  ah ne zormuş sevdalanması bir erkeğin ağlaması
  seçmedim yaşadığım yeri hayat diye
  dibe vurdum lanet olası
  şimdi arkamdan atıp tutuyorlar

  karı gibi acı çekiyor diyorlar *
  ben oluk oluk kan kaybında onlar adamlığı inkar zannediyorlar
  bundan daha çok kaybedemem
  şimdi sıra insan gibi acı çekme faslında

  öyle olmuyor böylede olmuyor
  sığmıyor bu benim meşrebime vesselam
  bu değil anamın ben diye büyüttüğü
  uymuyor adamlık hamuruma böyle intikam
 • özcan deniz'in sevdazede isimli albümünde yer alan 7 numaralı parça.

  "neyle tartayım gidip sıyırayım ilk gördüğüm entariyi
  öldürene kadar aldatayım"

  çüşünüz.
 • nağmeli küfürler silsilesi.özcan deniz'in seymen ağadan sonra hayatındaki raconsal delikanlılık boşluğunu bu şarkıyla doldurduğunu düşünüyorum.ha bir de "karı gibi acı çekmek" olayımız var ki ota boka, kelimelerin cümlesine takan türkçe sevdalısı ordinaryusları araştırma konusu yapmak için göreve çağırıyorum.

  keşke özcan deniz'i asmalı konak'ın kilerine kilitleselermiş zamanında.

  edit ekleme : sözler sermiyan midyat'a aitmiş.bu kadar tiyatral olmasının sebebi daha bir açıklık kazanıyor ama sermiyan'cım gönlümdeki puanını da kırdım haberin olsun.
 • sözleri tam olarak şu şekilde olan şarkıdır *

  her yanım bıçak kesiği
  gördüğün kan karası.
  kapanmıyor dinine yandığımın
  kalp yarası
  ağlıyor adamın anası;

  duydum ki görmüşler oynaşta seni
  nefesinde el oğlunun nefesi
  takmış beşi bir yerdeyi
  kahpe kaymak gerdanlarına

  şaştı iyice bende endazesı kantarımın
  ben neyi neyle tartayım
  gidip sıyırayim gördüğüm ilk entariyi
  öldürene kadar aldatayım

  öyle olmuyor
  böyle de olmuyor
  siğmiyor bu benim meşrebime vesselam
  bu değil anamın ben diye büyüttüğü
  uymuyor adamlik hamuruma böyle intikam.

  ah ne zormuş sevdalanması
  bir erkeğin ağlaması
  seçmedım yaşadım verileni hayat diye
  dibe vurdum lanet olası

  şimdi arkamdan atıp tutuyorlar
  karı gibi acı çekiyor diyorlar
  ben oluk oluk kan kaybında
  onlar adamlığı inkar zannediyorlar

  soframda her gece bir erkek mavrası
  sevgili çoktan suyun öte yakasında
  bundan daha çok kaybedemem
  şimdi sıra insan gibi aci çekme faslında

  öyle olmuyor
  böyle de olmuyor
  siğmiyor bu benim meşrebime vesselam
  bu değil anamın ben diye büyüttüğü
  uymuyor adamlik hamuruma böyle intikam.

  sanırım sözlerde en dikkat çekici yan zaman zaman ucuz delikanlılık edebiyatıyla, şiirsel, teatral dizeler arasında gidip gelmesi. içinde "karı gibi acı çekip duruyor diyorlar" ile "şimdi sıra insan gibi acı çekme faslında" gibi sanki bir zeki demirkubuz filmindeki delikanlıları dinliyormuş imajı yaratan sözlere sahip bu şarkı. bunun nedeni de sözlerinin zaten bir tiyatrocu tarafından yazılmış olması sanırım. gene de dinlemesi garip bir haz veriyor eğer ki benzer şekilde bir acı çekmişseniz yakın bir zamanda.
 • sezen aksu kararıyla mustafa çeçeli'den, özcan deniz'e geçen şarkı. ilk dinlediğinizde, eğer gerçekten sözlerini duyuyorsanız, veridiğiniz tepkiler şarkının hep en iddalı sözlerinde olacaktır. bu bir erkek şarkısıdır. ama kadınlar içine çekmiştir bu şarkıyı, erkeklerden daha fazla bulmuşlardır kendilerini. belki bunun iki nedeni vardır;

  birincisi, kadınlar böyle sevebilen erkeğe hayrandır, kimi severse sevsin bu adam, kendilerine aşıkmış gibi içlerinde taşıyacaklardır böyle bir adamı: her yanı bıçak kesiğidir bu adamın çünkü kapanmayan bi kalp yarası vardır, sevdiğinin ardından ağlar bu adam çünkü acısını insan gibi çeker, diğerleri karı gibi dese de... ` :buda gösterir ki acıyı yalnız kadın çeker`
  ikincisi, belkide artık kadınlar daha delikanlıdır yada hala bir erkeğin böyle acı çekeceğine inanamadıklarından kendilerine yazılmış gibi dinlemektedirler.

  kimin şarkısı olursa olsun, acı çekmeyi bir kılan şarkıdır. acı çekenin gözyaşlarının, cinsiyetine göre daha kıymetli olmadığını anlatır. incinerek sevenin, acı çekeceğini gösterir. sofranızda ister erkek ister kadın mavrası olsun, sevgili yinede suyun öte yanında olacaktır, değişmeyen tek gerçek belkide bu olacaktır.

  ama yinede farklıdır bişeyler:
  erkekler bu şarkıyı sessiz dinler kadınların yanında. kadınlarsa bağıra bağıra söyler bu şarkıyı, kalplerinde taşıdıkları adamı eze eze.

hesabın var mı? giriş yap