şükela:  tümü | bugün
  • sezen aksu kararıyla mustafa çeçeli'den, özcan deniz'e geçen şarkı. ilk dinlediğinizde, eğer gerçekten sözlerini duyuyorsanız, veridiğiniz tepkiler şarkının hep en iddalı sözlerinde olacaktır. bu bir erkek şarkısıdır. ama kadınlar içine çekmiştir bu şarkıyı, erkeklerden daha fazla bulmuşlardır kendilerini. belki bunun iki nedeni vardır;

birincisi, kadınlar böyle sevebilen erkeğe hayrandır, kimi severse sevsin bu adam, kendilerine aşıkmış gibi içlerinde taşıyacaklardır böyle bir adamı: her yanı bıçak kesiğidir bu adamın çünkü kapanmayan bi kalp yarası vardır, sevdiğinin ardından ağlar bu adam çünkü acısını insan gibi çeker, diğerleri karı gibi dese de... ` :buda gösterir ki acıyı yalnız kadın çeker`
    ikincisi, belkide artık kadınlar daha delikanlıdır yada hala bir erkeğin böyle acı çekeceğine inanamadıklarından kendilerine yazılmış gibi dinlemektedirler.

kimin şarkısı olursa olsun, acı çekmeyi bir kılan şarkıdır. acı çekenin gözyaşlarının, cinsiyetine göre daha kıymetli olmadığını anlatır. incinerek sevenin, acı çekeceğini gösterir. sofranızda ister erkek ister kadın mavrası olsun, sevgili yinede suyun öte yanında olacaktır, değişmeyen tek gerçek belkide bu olacaktır.

ama yinede farklıdır bişeyler:
    erkekler bu şarkıyı sessiz dinler kadınların yanında. kadınlarsa bağıra bağıra söyler bu şarkıyı, kalplerinde taşıdıkları adamı eze eze.
  • acı çekmenin şiddetini kadına yakıştıran, yapıştıran genel geçer görüşe inat ağlayan kanayan, aldatılmış adamın şarkısı...

delikanlı bir aşkın, kan karası ağıtı.

çok basit, çok güzel.
  • siz hic bi sarki dinleyip ask acisi cektiniz mi ? o olur lan zaten normal o, siz hic bi sarki dinleyip o an o sarkiya yakisacak bi ask acisi yasamadiginiz icin aci cektiniz mi onu deyiverin bana. ben cektim kalp yarasi ve acik adres'le cektim, kor oldum.

askerdesin en son ruyani goreli 3 ay gecmis ugruna kahroldugun her kisi artik sadece siluet olarak hatirinda ve kiytirik bi internet kafenin boktan bi kulakliginda eskisinin arabeskcisi ozcan deniz sana o gune dair bildigin her seyi bi anda unutturup vay amk niye ben su an bu sarkiya yakisir bi ask acisi cekmiyorum dedirtiyorsa o sarki ayridir arkadas.

avamliksa sonuna kadar. biz bizi biliriz haci efendi.
  • özcan deniz'i hiç sevmememe rağmen, televizyonda gördüğüm ilk an beni derinden etkileyen çook ama çook güzel sözleri olan şarkı.
    bu arada belirteyim ki;
    söz:sermiyan midyat
    müzik:atilla özdemiroğlu
  • bir can acısı bu kadar mı nezaketle ve kendi kendine yaşanır, kanıtı bu şarkı. aynı anda hem çok zavallı, hem deli güçlü, hem bayılmış acıdan, hem hala anlatma çabasında.
    bir daha aynı olmayacak ya hiçbir şey, ihanet bir dönüm noktası. meşrebe sığmayan küfürler, insanın içinde patlıyor ya, işte orada git oluyorsun. gider olup, gideroğlunun mına koyuyorsun, kibar insanlarız, yapacak bir şey yok. en fazla gideriz.
    ''öylee olmuyorr, böööyyyleee de olmuyooorr'' nidaları içimi boşaltmaya yarıyor gibi görünse de, işe yaramıyor.
    kusura bakma ama, can bu, acıyor.
  • şimdi bu şarkıyı özcan deniz söylüyor ya, hani sözleri de ataerkil toplumun hede hödö bilmem ne bik bik ya, o yüzden -şöyle bir baktım yazılanlara- amcık amcık konuşmuşlar bu şarkıyla ilgili. tam olarak bir şarkıdan neler beklediklerini bilmiyorum bu insanların ama bir erkeğin, yine erkeklerin gözünde "karı gibi acı çekiyor lan" bu diyeceklerini bile bile bu kadar ciğerden anırması bence o adamın çok pis dibe vurduğunu anlatır bir menkıbedir. bu mevzu da bu şarkıda bihakkın dile getirilmiştir. adam diyor ki, öyle bir sevmişim öyle bok terk edilmişim ki ben, sikmişim erkekliğini afedersin, oluk oluk kan akıyor erkekliği mi kalmış bu işin. insan acı verirken kadın oluyor, erkek oluyor da acı çekerken basbayağı insan oluyor işte, kadını erkeği yok. aferin sermiyan midyat, kim yaktıysa canını allah belasını versin, gözümsün.
  • eğer bir kadın gerçekten bir erkeğe bu şarkıyı söylettirebiliyorsa helal olsun o kadına dedirttiren özcan denizin seslendirdiği parça ama şarkı bittiğinde kadın sürün mü desin ah zavallım mı desin ucu açık*
  • denilenin aksine hiçte ağır bir söz görmedim..1 veya 2 kere dinlenip yorum yapılması çok yanlışlıklara yol açabilicek bir şarkı yazmış sermiyan midyat . dımtıs çıstak şarkılarda birsürü söylenen üstü kapalı küfürlere ragmen bu şarkı delikanlı tadında 'nasıl yapayım ilk gordugumle aldatıyımmı seni ama benim hamuruma böyle bir intikam yakışmaz adam gibi acımı çekeyim' demiş kendisi. gayet makul cümleler. özcan deniz e de yakışmış şarkı bravo sezen aksu
  • özcan deniz'in su sıralar radyolarda sıkça duyduğumuz delikanlı tarzında söylenmiş şarkısı.. sözlerini de yazayım tam olsun..

her yanım bıçak kesiği
    gördüğün kan karası
    kapanmıyor dinine yandımın kalp yarası
    ağlıyor adamın anası

duydum ki görmüşler oynaşta seni
    nefesinde el oğlunun nefesi
    takmış beşibiryerdeyi kahpe
    kaymak gerdanlarına *

şaştı iyice bende endazesi kantarımın benliği
    neyle tartayım gidip sıyırayım ilk gördüğüm entariyi
    öldürene kadar aldatayım *
    öyle olmuyor böylede olmuyor

sığmıyor bu benim meşrebime vesselam
    bu değil anamın ben diye büyüttüğü
    uymuyor adamlık hamuruma böyle intikam

ah ne zormuş sevdalanması bir erkeğin ağlaması
    seçmedim yaşadığım yeri hayat diye
    dibe vurdum lanet olası
    şimdi arkamdan atıp tutuyorlar

karı gibi acı çekiyor diyorlar *
    ben oluk oluk kan kaybında onlar adamlığı inkar zannediyorlar
    bundan daha çok kaybedemem
    şimdi sıra insan gibi acı çekme faslında

öyle olmuyor böylede olmuyor
    sığmıyor bu benim meşrebime vesselam
    bu değil anamın ben diye büyüttüğü
    uymuyor adamlık hamuruma böyle intikam
  • tek bir söz diyeceğim bu şarkı hakkında

(bkz: bu değil anamın ben diye büyüttüğü)