şükela:  tümü | bugün
 • "illüzyonlarda ve olguların görüntülerinde yaşıyorsunuz. bir hakikat var, ancak bunu bilmiyorsunuz. bunu anladığınızda, hiçbir şey olmadığınızı göreceksiniz. ve hiçbir şey olmayarak, her şey olacaksınız."

  vecizesinin sahibi tibetli bir dharma hocası, meditasyon ustası, lama, budist rahip.
  hindistan'dayken batılı öğrencilerin epey dikkatini çekmiş, sonrasında avrupa ve abd'de bir düzine öğretim merkezi kurmuş. gelgelelim ki mütercimlerinden biri olan june campbell, kendisi tarafından tantrik yoga adı altında cinsel istismara uğradığını yıllar sonra yayınlanan bir eserinde (traveller in space: gender, identity and tibetan buddhism) kaleme alıyor.

  campbell bir röportajında rinpoche için diyor ki:
  "statüsü tibet topluluğunda tartışılmazdı ve kutsallığı herkes tarafından onaylanıyordu."

  batıdaki budizm algısını tam da bu yüzden sığ bir ikiyüzlülük olarak yorumluyorum. amerikalı, diğer taraftaki çimlerin hep daha yeşil göründüğünü boşuna söylememiş.

  guyana'da bir siyahi, egzersiz niyetine 5 vakit namaz kılıp, "islam din değil felsefedir." deseydi bu komik olurdu öyle değil mi? olgulara ve şahıslara kutsiyet atfetmeksizin hobi olarak gidilen yoga kurslarında hinayana'yı, mahayana'yı, vajrayana'yı yaşamadan, budistlerin kendi coğrafyalarında katlettikleri insanlar ve budist rahiplerin işledikleri suçlar üzerinde düşünmeden "budizm din değil felsefedir." iddiasında bulunmak da aslında aynı derecede komik. aradaki tek fark ikincisinin çok daha popüler olması.