şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • %0 1 (binde bir) oranında uygulanmakta olup kambiyo muameleleri vergisi ya da kmv olarak da geçer.
 • bsmv'nin, satilan doviz/efektifin turk lirasi karsiligi uzerinden kesilen turu.
 • 15.04.2008 den itibaren kaldırılan daha doğrusu %0 uygulanan vergidir.
 • dövizin bir yatırım aracı olmadığını hatırlatan vergidir.
  hatırlatıcı vergi olarak geri gelmelidir.
  belki de paradan para kazanan, finans piyasalarının artığını yemek için ağız suyu akan al-satçıları bir işe yaramaya zorlar.
 • geri getirilmesi dangalaklığın daniskası olur. hacı, bir matematiğe bak bakalım gel şuraya gel:

  ülkede 85 milyar dolar bireysel döviz mevduatı var. bunların en az yarısı kemikleşmiş, uzun yıllardır öylece yatan tutarlar. yani; "çok düştü alayım, aman çok yükseldi satayım" diyebilecek bireylerin elindeki tutar, en iddialı tahminle 40-45 milyar dolar.

  neden kurumsal mevduatı dikkate almadık? çünkü o kurumların, 3 kat fazla döviz borcu var da ondan! adam zaten döviz borçlu yahuu. her ay döviz cinsi taksit ödüyor. ona hazırlık yapıp erken almış. veya ithalata hazırlanıyor. veya gelecekteki kur yükselişi için kendini korumaya (hedging) almış. hani her ekonomi prof.unun yapmalarını önerdiği gibi!

  ee peki 40-45 milyar dolara "ceza!!!" getirdik. ne oldu? kur yükselişi duracak mı? kuru bunlar mı yükseltiyor sanıyorsunuz gerçekten?? yahu ülkenin 400+ milyar dolar borcu var diye bas bas bağırıyor herkes. yabancıların %5'i "eeeh yetti ben gidiyorum" dese, 20 milyar dolar çattadanak çıkmaya çalışacak yani... bu çıkışta ilk anda "ferahlama" saglayan kim? şu an cezalandırılmasını istediğiniz o 40 milyarın sahibi olan adamlar. yani siz diyorsunuz ki: dolar çok yükseldiğinde satmayın, vergi ödersiniz. e onlar da hiç satmasın evet. lanet kur 5.42'de değil, 6.77'de tavan yapsın. hepiniz rahata erin!

  yağdan çıkmış ateşe düz mantıkla su döken zibidiler sizi... aha sonucunuz:

  https://media.giphy.com/…ia/u9bzmaxinv6iq/giphy.gif

  1 yıl sonra editi:

  madem canlanmış gelmiş bu, şerefine şöyle bir kısa video verelim:

  https://twitter.com/…507/status/1128751432923066368
 • bence siz bu kafayla dövizi karneyle dağıtacak duruma geleceksiniz amk.
 • 2008’den once bu verginin oldugu ortamda butun buyuk ihracatci, ithalatci, dovizciler dovizleriyle turkiye’de degil, bahreyn, luksemburg, frankfurt gibi sehirlerde islem yapiyordu. biraz da bu yuzden vergi toplanamadigi icin soz konusu vergiyi sifirladilar. verginin geri gelmesi demek, milyarlarca dolar dovizin bizzat turk yatirimci tarafindan yurtdisina cikarilmasi demek. hele devletin bu isten dogru duzgun vergi kazanamayacagini dusunurseniz....

  yukarida da bahsedilmis, soz konusu kisiler, sirf vergi var diye dolari maksimum seviyeden satmaya calisacak. nerden tutarsak elimizde kaliyor.
 • 15 mayıs 2019 tarihinde geri gelen vergidir.kaynak
 • sinekten yağ çıkarmaktır.
 • ülke tarihinin en büyük ekonomik krizlerinden birine hatta belki de en büyüğüne ekonomiden zerre anlamayan bir kadro ya da daha doğrusu 2 adam eşliğinde giriyoruz. emeği geçenlerin, katkısı olanların allah belasını versin.