• ülke tarihinin en büyük ekonomik krizlerinden birine hatta belki de en büyüğüne ekonomiden zerre anlamayan bir kadro ya da daha doğrusu 2 adam eşliğinde giriyoruz. emeği geçenlerin, katkısı olanların allah belasını versin.
  • 2008’den once bu verginin oldugu ortamda butun buyuk ihracatci, ithalatci, dovizciler dovizleriyle turkiye’de degil, bahreyn, luksemburg, frankfurt gibi sehirlerde islem yapiyordu. biraz da bu yuzden vergi toplanamadigi icin soz konusu vergiyi sifirladilar. verginin geri gelmesi demek, milyarlarca dolar dovizin bizzat turk yatirimci tarafindan yurtdisina cikarilmasi demek. hele devletin bu isten dogru duzgun vergi kazanamayacagini dusunurseniz....

yukarida da bahsedilmis, soz konusu kisiler, sirf vergi var diye dolari maksimum seviyeden satmaya calisacak. nerden tutarsak elimizde kaliyor.
  • geri getirilmesi dangalaklığın daniskası olur. hacı, bir matematiğe bak bakalım gel şuraya gel:

ülkede 85 milyar dolar bireysel döviz mevduatı var. bunların en az yarısı kemikleşmiş, uzun yıllardır öylece yatan tutarlar. yani; "çok düştü alayım, aman çok yükseldi satayım" diyebilecek bireylerin elindeki tutar, en iddialı tahminle 40-45 milyar dolar.

neden kurumsal mevduatı dikkate almadık? çünkü o kurumların, 3 kat fazla döviz borcu var da ondan! adam zaten döviz borçlu yahuu. her ay döviz cinsi taksit ödüyor. ona hazırlık yapıp erken almış. veya ithalata hazırlanıyor. veya gelecekteki kur yükselişi için kendini korumaya (hedging) almış. hani her ekonomi prof.unun yapmalarını önerdiği gibi!

ee peki 40-45 milyar dolara "ceza!!!" getirdik. ne oldu? kur yükselişi duracak mı? kuru bunlar mı yükseltiyor sanıyorsunuz gerçekten?? yahu ülkenin 400+ milyar dolar borcu var diye bas bas bağırıyor herkes. yabancıların %5'i "eeeh yetti ben gidiyorum" dese, 20 milyar dolar çattadanak çıkmaya çalışacak yani... bu çıkışta ilk anda "ferahlama" saglayan kim? şu an cezalandırılmasını istediğiniz o 40 milyarın sahibi olan adamlar. yani siz diyorsunuz ki: dolar çok yükseldiğinde satmayın, vergi ödersiniz. e onlar da hiç satmasın evet. lanet kur 5.42'de değil, 6.77'de tavan yapsın. hepiniz rahata erin!

yağdan çıkmış ateşe düz mantıkla su döken zibidiler sizi... aha sonucunuz:

https://media.giphy.com/…ia/u9bzmaxinv6iq/giphy.gif

1 yıl sonra editi:

madem canlanmış gelmiş bu, şerefine şöyle bir kısa video verelim:

https://twitter.com/…507/status/1128751432923066368
  • hayır alınan vergileri doğru düzgün harcasalar içimiz acımayacak. herifler alıp saray yaptırıp ejder meyvesi yiyip zevk-ü sefa sürüyorlar.

t: ek bir vergi.
  • gün itibariyle banka hesabında mevcut bulunan parası ile 1000 dolares almak isteyen sade vatandaş devletimize şakkadanak kesinti kisvesiyle 12.5tl vergi ödemektedir.

eğer aynı vatandaş 1000 dolares satmak istiyorsa bu kez devletimiz "aferin vatandaş, sen yerli ve milli bir vatandaşsın, unutma ki onların doları varsa bizim allahımız var, işte o yüzden sana vergi yok" diyerek vergi almamaktadır.

bi tek bana mı oluyor bilmiyorum ama ödediğim her vergi ve kesintiyi direkt tek bir insana ödüyormuşum gibi hissediyorum. baya eline şıkır şıkır sayıyorum o da "allah bereket versin" hareketiyle yüzüne sürüp cebine atıyor..

edit: %1 olmuş, her günümüzü en iyi günümüz gibi yaşayalım arkadaşlar, çünkü maalesef öyle..
  • 4 gr. altın aldım 15 lira kesti. artık türkiyede cebine 100 lira para koy, hiçbir şey yapmadan yarım saat yürü paran biter.
  • 1 milyon lirayı dolara çevirmek istediğinizde 2 bin lira isteyen vergidir. orospu çocuklarına bak ya, paranın değerini korumak istiyorsan yine devlete haraç vermek zorundasın.
  • kutsal olan vergi falan değil bu, milletin malına çökmek başka açıklaması yok.
  • her maaş günü bir iki gram altın alıp kenara koyayım lazım olur kafasıyla kenara bir seyler atmaya çalışıyordum. dün aldığım 2 gram altın için 7.56 lira kmv kesildiğini gördüm. zaten kuş boku kadar birikim yapmaya çalışan insanlarız buna bir limit koysana al sat manipülasyonu yapacak adam 2 gram altın al/sat işlemi yapmaz herhalde. en az 100 gramlık işlemlere uygula mesela vergiyi. şu anda kendimi devletle altın gününe girmiş gibi hissediyorum ama hiç sıra bana gelip de altınları ben almıyorum her ay aramızda para toplayıp ona veriyoruz.
  • dün uzun zaman sonra altın alayım dedim, bu verginin ilk alınmaya başlandığı dönemde okumuştum biliyordum ama nasıl olduysa dün boşluğuma geldi hiç okumadan onay tuşuna bastım tam 540tl hesabımdan uçtu gitti. asla helal etmiyorum bu bir vergi değil bildiğin haraçtır.
hesabın var mı? giriş yap