şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bugünlerde kambiyo rejimi ile karıştırılıp yanlış adla anılan hadise.

  peki kambiyo kontrolü nedir ?

  zayıf paralı ülkelerin serbest döviz rejimini bırakarak döviz alım satımını devlet eliyle yapmaları demektir. bu şekilde, para değerinin belirli bir seviyede tutulması mümkün olabilmektedir.

  ödemeler dengesi devamlı açık veren ülkelerde dövize olan talep fazladır, buna karşılık döviz arzı yetersizdir. kambiyo kontrolüne başvuran ülkeler, döviz talebini daraltmak ve döviz arzını genişletmek gayesiyle, bütün döviz arzına el koymakta ve döviz taleplerini bizzat kendi karşılamaktadır.

  kambiyo kontrolünün tatbik edildiği ülkelerde paranın resmî değeri ile bilfiil sahip olduğu satınalma gücü arasında daima bir fark olduğu görülmektedir. kambiyo kontrolünü uzun yıllar tatbik etmiş ülkelerde çeşitli güçlükler ortaya çıkmıştır.

  devletin döviz talebini kısması ülkede ticarî ve sosyal ihtiyaçların tatmin edilmemesini, yani ülkede iktisadî sıkıntıyı doğurur. dışarıya döviz kaçırılması ve döviz karaborsa sı bu ülkelerde olağandır. kambiyo kontrolü resmî ile özel sektör arasında eşitsizlik yaratır. resmî ihtiyaçlar ferdin ve piyasanın talebine tercih edilir. ayrıca kambiyo kontrolü, hatalı ve verimsiz yatırım lara zemin hazırlaması bakımından da sakıncalıdır.

  almancası : devisenkontrolie.

  fransızcası : contrôle des échanges.

  ingilizcesi : exchange control.

  https://www.iktisatsozlugu.com/…ntrolü#.wvxnf4ifoyw
 • işin türkiye'nin tekrar kambiyo kontrolüne geçme riski var mı kısmına gelirsek..

  önce şunu paylaşayım:

  "bankacılık düzenleme ve denetleme kurumu (bddk) verilerine göre, türkiye'deki mudilerin bankalarda yaklaşık 630 milyar 593 milyon liralık tasarruf mevduatı bulunuyor. tasarruf hesaplarında tl'den daha çok döviz tutan kayseri, kırşehir, yozgat, nevşehir ve aksaray döviz müdavimi çıktı. "
  http://www.hurriyet.com.tr/…ulunduran-5-il-30340244

  anadolu çomarı diye zekasını hakir görme hatasına düşülenlerin çoğu aslında hepimizi suya götürüp susuz getirecek şark kurnazları. lafa gelince kameralara şov olarak sahte dolarları yakarlar ama zulada istifledikleri gerçek benjaminlerdir. körü körüne reisçi olanları azınlıktır, çoğunun ilk önce baktığı cebine giren paradır. düzenden nemalanabildikleri sürece desteklerler. ama hükümet isterse israil'e savaş açsın, ceplerine giren para sekteye uğrarsa veya zulaları hükümet tarafından değersizleştirilirse herkesden daha çok muhalif olurlar.

  demem o ki, seçimden önce kambiyo kontrolüne geçilmesi siyasi harakiri anlamına gelir.

  peki ya seçimden sonra?

  cumhurbaşkanı tekrar seçilirsem 24 haziran'dan sonra faizleri öyle yada böyle indireceğim diyor.

  önce türkiye'nin şu an ki durumunu hatırlayalım:
  (bkz: 2018 ekonomik krizi/#75759052)

  ülke ekonomisi bu hale getirildikten sonra şu an piyasada kurların dizginlenmesi için politika faizinde şok artış beklentisi ve gereksinimi var. bunun aksine faizi düşürmek kurları fırlatır. hem de ne fırlatır. bu günleri mumla ararız.

  hoş, zaten yapısal hiçbir iyileştirme adımı atılmadığı için, yine varsa yoksa inşaat sektörü kalkınsın kafasında devam edildiği için, ülkede teknik anlamda hamle yaptıracak ne kadar değerli beyin varsa ya çoktan yurt dışına göçtüğü ya da ilk fırsatta göçme arayışında olduğu için, yeni nitelikli beyinleri yetiştirmesi gereken hem milli eğitim hem yüksek öğretim sistemleri iflas ettirildiği için, hukuk işlemedi için, devletin parası çarçur edildiği için, hayvancılık çökertildiği için, tarım çökertildiği için, bu yüzden hemen her kalemde ithalat gereksinimimiz olduğu için ...

  değil faizleri düşürmek, faizleri şu anki seviyesinde bırakmak bile kurların uçuşuna devam etmesini sağlayacak.

  o zaman kurların uçuşunu "görünürde" durdurmak için hangi dahiyane fikir uygulanır: elbette kambiyo kontrolü. sonra ülke venezuela'ya dönse ne gam? zaten otokrasi tam teşekküllü yerleşmiş olacak, sonraki seçimlerin bir anlamı kalmayacak.

  özetle:
  önümüzdeki seçimlerden önce pek mümkün değil.
  seçimlerden sonra sandıktan çıkanlara göre her şey mümkün.
 • ufak ufak kokuları gelmeye başladı.

  http://www.yenicaggazetesi.com.tr/…kkat-203770h.htm

  olağanüstü koşullar, olağanüstü önlemler.
 • çoğu büroda işlem yaptığından işe yaramayacak kontrol.

  (bkz: nerden buldun yasası)
 • ilgili yazıda bahsedilen durum masak incelemesi yoluyla yapılabilir. kambiyo mevzuatında döviz alım satımı, bulundurmak, herhangi bir alışverişe konu etmek serbesttir.

  masak mevzuatı gereğince de eğer bir şüpheli işlem varsa yükümlüler bunu masak'a bildirmekle yükümlüdür. masak'ta bunu hazine kontrolörlerine veya vergi müfettişlerine gönderir, onlar sorar bu parayı nerden buldun neden aldın vs diye. ama bu kambiyo kontrolü değildir; 5549 sayılı suç gelirlerinin aklanması hakkında kanun uyarınca yapılan incelemedir. kambiyo kontrolüyle alakası yoktur.