şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: kambriyen)
 • yuz milyonlarca yil once fosil kayitlarindaki tur cesitliliginin bir anda artmasidir.
  http://en.wikipedia.org/wiki/cambrian_explosion

  darwini epey mesgul etmis, meshur bilimadami stephen jay gouldun sayesinde epey unlenmis bir kavram. tabii unlenmesinin asil nedeni bu zamanin, bu patlamanin bir nevi yaratilis olarak yorumlanmasi. bu benzerlik yuzunden de kotu niyetli yazarlarin yarim yamalak bilgilenmis insanlari manipule etmesi kolay.

  wiki'deki basligini uzun uzun okur isteyen ama ozetle, kambriyen patlamasindan once de hayat vardi, ilk zamanlarda sanildigi gibi bugun asina oldugumuz belli basli hayvan cesitlerinin atalarinin hepsi bu donemde ortaya cikmadi, bircogu cok onceden beri vardi, patlama denen zaman dilimi birkac on milyon yili kapsiyor. bilimsel acidan daha onemli bir gelisme ise, asil patlamanin gould'un iddia ettigi gibi kalici morfolojik sekillenmeden cok evrimsel deneylemede olmasi (experimentation yani, siz nasil diyorsunuz)
 • bu dönemdeki canlıların çeşitlilik kadar ilgi çekici diğer özelliği aşırı büyük olmalarıdır.
  örneğin martı kadar siviri sinekler veya kedi köpek büyüklüğünde böcekler ortaya çıkmıştır.
  bunu sebebi olarak bu çağ öncesi milyarlarca yıl süren fotosentez sonucu atmosferdeki oksijen oranının şimdiki gibi yüzde 21 değil, yüzde 30 gibi çok daha yüksek oranlara çıkması olarak gösterilir.
  eğer bu konsantrasyon devam etseydi muhtemelen biz de farklı formasyonlarda olacaktık.
 • kambriyen patlaması olarak kabul ettiğimiz dönemden 1,5 milyar yıl önceye dayanan karmaşık yapılı canlıların fosilleri bulunmuş:
  http://www.google.com/…j5tbsadjweze-wh7rc2vhrgomesq
  http://www.popsci.com/…sly-thought-new-fossils-show

  kesin konuşmamak lazım ama bu buluş kambriyen patlaması fikrinin patlayışı olabilir.

  edit: çok pardon ama şu entryden yaradılışçı olduğumu çıkaran salaktır.
 • bazı yaradılışçı aklı evvellere göre patlamış teoridir. halbuki makalelerde yazanları doğru algılamak, gazetelerde yazan her şeye de balıklama atlamamak gerekir.

  kambriyen patlaması çok hücreli canlıların ilk olarak ortaya çıktığı dönemi değil, yakın zamanda yaşamış ve halen yaşamakta olan organizmaların ciddi miktarlarda ortaya çıktığı ilk dönemi işaret eder. yani yaklaşık 600 milyon yıl yaşındaki ve daha yaşlı kayaçlardaki bulunan fosil miktarındaki eksiklikle ilgilidir. ilk çok hücreli canlıların ortaya çıkışından bahsetmez. şu linkteki makale ortaya çıkmadan evvel dünya üzerinde yaşadığı bilinen ilk çok hücreli organizmaların yaşı zaten 1.5-2 milyar yıl olarak saptanmıştı. bahsi geçen makale sadece çok hücreli yaşamın ortaya çıkışını yaklaşık 200 milyon yıl geriye çekiyor (yani 2.1 milyar yıl seviyesine). kambriyen patlamasıyla yakından uzaktan alakası yok.

  onun dışında richard dawkins'e bir şey patlamış değildir ama daha okuduğunu anlamaktan aciz yaradılışçıların ve onların türkiye uzantısı olan küçük şakirtlerin içinde başka bir şey patlamış olabilir. o kadar kuyruk acısı çektiklerine göre...
 • cemaat mensupları zırlayadursunlar, kambriyen'den önce bilinen, tanımlanmış, çalışılmış bir dolu çok hücreli canlı vardı. 20 yıllık bilgi bunlar; yeni değil. insanın kafası basmasa bile açıp okur ve öğrenir, sonra da ortalıkta dolanan yalan dolu yazılarla burayı kirletmez. ara form dediğin de ancak harun yahya zihniyetindekilerin takıntısıdır. kambriyen öncesi hayat hala yeterince keşfedilmemişken -ki paleyozoik ve sonrası donem gibi ayrıntılı bilinmesi jeolojik nedenlerden ötürü olanaksızken- ara form diye ağlamanın anlamı nedir? 2 milyar yıl öncesinden ara form yok, o zaman evrim de yok. yersen...
 • omurgasizdan omurgaliya gecis doneminde fosillerin artmasinin sebebini bilmeyenlerin 'helehoeloehelo ara gecis formu yok helehalelolehaoel' yaptiklari patlama.

  arkadasim omurgasizlarin fosillesmesi cok cok cok zordur ve gercekten sansliysaniz bulabilirsiniz bir tanesini. hani yer alti katmanlari konusunda $ansli olacaksiniz, hayvanin bir kayanin uzerinde korunmus olmasi gerekecek falan filan.

  yani dogal olarak kanitlara erisilebilen canli sayisi eskiye nazaran arttigi icin boyle bir isim bulunmus, yoksa chuck norris 'let there be light' dedi diye degil.

  bir de cikip bilimi tekelinize almayin falan demiyor musunuz amina koyim cildir ya.

  ayrica;

  (bkz: fosilleşme/@i have no life)
 • kambriyen dönemi dediğimiz şey 1-2 yıl değildir.

  55-60 milyon yıllık bir sürece verilen isimdir.

  insanın ortaya çıkışından yaklaşık 540 milyon yıl önce başlamış, 480 milyon yıl önce sona ermiştir.

  herhalde tanrı şöyle dememiştir:

  önce kabuklu deniz canlılarını yaratayım. bir beş yüz milyon yıl sonra insanı yollarım. ondan 1.8 milyon yıl sonra da uğruna dünyayı yarattığım hazreti muhammedi yollarım.
 • tesadüfen patlamış olamaz.

  bu saatten sonra en iyisi yasak meyva teorisine gönül vermek. götü kaptırmaktan iyidir yani herhalde.
 • ilkokul çocuklarına anlatır gibi anlatalım.

  fosillerin büyük kısmı nerede bulunur?
  kayaçlarda.

  hangi tip kayaçlarda?
  çökel (sedimanter) kayaçlarda. magmatik kayaçta bulunmaz; metamorfik (başkalaşım) kayaçta bulunma olasılığı son derece düşüktür.

  bugün dünyada kambriyen öncesi (prekambriyen) döneme ait kayaç var mıdır? varsa nerededir?
  vardır ama yüzeylenmiş olanları çok ender bulunur. bunlar daha çok amerika (hem güney hem kuzey), avustralya ve afrika kıtası'ndadır. türkiye sınırları içerisinde bilinen en yaşlı kayaçlar yaklaşık 580 milyon yaşındadır. avrupa ve asya kıtaları da jeolojik olarak türkiye'ye benzerlik gösterir.

  ne tip kayaçlardır bunlar?
  çoğunluğu metamorfik, çok az bir kısmı da magmatik ve çökel kayaçlardır.

  sonuç: kambriyen öncesi döneme ait çökel kayaç bulmak -ve dolayısıyla fosil bulmak- samanlıkta iğne aramaktan daha zordur. şu ana kadar keşfedilenlerde belli fosiller (hem tek hem de çok hücreli) bulunmaktadır. ama asla paleyozoik, mesozoik veya senozoik dönemdeki kadar bulguya ulaşılamaz.

  ek yorum: richard dawkins bir bilim adamıdır ama kambriyen patlamasını bulan veya bu teoriyi ilerleten kişi değildir. bu teoriyle ilgili sıkıntılarınız varsa bu konuda çalışan insanların adlarını burada verin. yoksa dawkins'e saldırmak en fazla sizin cehaletinizi gösterir. sanırım ki bu adamı sırf popüler bir ateist diye kötülüyor bir takım dinci zevat.

  ayrıca yeni bilimsel bulgular ortaya çıktıkça "gerçek" bilim adamları üzülmez, aksine cevaba daha da yaklaştıkları için sevinirler. her yeni paleontolojik bulgudan sonra "evrim çöktü, darwin mezarında ters döndü" diye salyalarınızı saçarak ortaya atlamayın.

hesabın var mı? giriş yap