şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: kambriyen)
 • yuz milyonlarca yil once fosil kayitlarindaki tur cesitliliginin bir anda artmasidir.
  http://en.wikipedia.org/wiki/cambrian_explosion

  darwini epey mesgul etmis, meshur bilimadami stephen jay gouldun sayesinde epey unlenmis bir kavram. tabii unlenmesinin asil nedeni bu zamanin, bu patlamanin bir nevi yaratilis olarak yorumlanmasi. bu benzerlik yuzunden de kotu niyetli yazarlarin yarim yamalak bilgilenmis insanlari manipule etmesi kolay.

  wiki'deki basligini uzun uzun okur isteyen ama ozetle, kambriyen patlamasindan once de hayat vardi, ilk zamanlarda sanildigi gibi bugun asina oldugumuz belli basli hayvan cesitlerinin atalarinin hepsi bu donemde ortaya cikmadi, bircogu cok onceden beri vardi, patlama denen zaman dilimi birkac on milyon yili kapsiyor. bilimsel acidan daha onemli bir gelisme ise, asil patlamanin gould'un iddia ettigi gibi kalici morfolojik sekillenmeden cok evrimsel deneylemede olmasi (experimentation yani, siz nasil diyorsunuz)
 • bu dönemdeki canlıların çeşitlilik kadar ilgi çekici diğer özelliği aşırı büyük olmalarıdır.
  örneğin martı kadar siviri sinekler veya kedi köpek büyüklüğünde böcekler ortaya çıkmıştır.
  bunu sebebi olarak bu çağ öncesi milyarlarca yıl süren fotosentez sonucu atmosferdeki oksijen oranının şimdiki gibi yüzde 21 değil, yüzde 30 gibi çok daha yüksek oranlara çıkması olarak gösterilir.
  eğer bu konsantrasyon devam etseydi muhtemelen biz de farklı formasyonlarda olacaktık.
 • kambriyen patlaması olarak kabul ettiğimiz dönemden 1,5 milyar yıl önceye dayanan karmaşık yapılı canlıların fosilleri bulunmuş:
  http://www.google.com/…j5tbsadjweze-wh7rc2vhrgomesq
  http://www.popsci.com/…sly-thought-new-fossils-show

  kesin konuşmamak lazım ama bu buluş kambriyen patlaması fikrinin patlayışı olabilir.

  edit: çok pardon ama şu entryden yaradılışçı olduğumu çıkaran salaktır.
 • sayın dawkins'in içinde patlamıştır. beyninin içinde tabi.
 • bazı yaradılışçı aklı evvellere göre patlamış teoridir. halbuki makalelerde yazanları doğru algılamak, gazetelerde yazan her şeye de balıklama atlamamak gerekir.

  kambriyen patlaması çok hücreli canlıların ilk olarak ortaya çıktığı dönemi değil, yakın zamanda yaşamış ve halen yaşamakta olan organizmaların ciddi miktarlarda ortaya çıktığı ilk dönemi işaret eder. yani yaklaşık 600 milyon yıl yaşındaki ve daha yaşlı kayaçlardaki bulunan fosil miktarındaki eksiklikle ilgilidir. ilk çok hücreli canlıların ortaya çıkışından bahsetmez. şu linkteki makale ortaya çıkmadan evvel dünya üzerinde yaşadığı bilinen ilk çok hücreli organizmaların yaşı zaten 1.5-2 milyar yıl olarak saptanmıştı. bahsi geçen makale sadece çok hücreli yaşamın ortaya çıkışını yaklaşık 200 milyon yıl geriye çekiyor (yani 2.1 milyar yıl seviyesine). kambriyen patlamasıyla yakından uzaktan alakası yok.

  onun dışında richard dawkins'e bir şey patlamış değildir ama daha okuduğunu anlamaktan aciz yaradılışçıların ve onların türkiye uzantısı olan küçük şakirtlerin içinde başka bir şey patlamış olabilir. o kadar kuyruk acısı çektiklerine göre...
 • 530 milyon yıl öncesine, sol 3' e gidiyoruz. yani arz' a .bu genç gezegenin üzerinde yaşam oluşalı 3 milyar yıl olmuş ve fakat varolan türler mavi yeşil algler ile tek hücreli bir takım canlı. kambriyen patlama dediğimiz muhteşem çeşitlenme ile birlikte binlerce tür artık gezegenin üzerinde çok kısa bir sürede var olmaya başlıyorlar. sınıf, takım, familya, cins, nasıl sınıflandırırsanız sınıflandırın. hepsini kapsayan filumların neredeyse yarısı !!! yirmibin gözlü trilobit mi dersin, beş gözlü opabinia mı dersin, ne varsa mahlukata dair.

  arada 530 milyon yıl geçiyor, dawkins adında çakma bir peygamber çıkıp diyor ki ''türler ortak atadan türemeli, evrim geçirmeli ve sınıflara ve filumlara ayrılmalıydı, ama bu yüzbinlerce yıl sürmeliydi''. oysa edinilen fosiller bizi bu yüzbinlerce yıllık süreçle canlıların fillumlara ayrılmadıgını gösteriyor. ne yazık ki aşağı kısım olmadan mavi yeşil algler dünyada yaşarken birden bir sürü canlı sınıfı, ailesi, filumu her neyse ortalık yerde patlama yapmış. pek tabii ki dawkins'in babası darwin'de bu konuda çok üzgün görünüyordu. teorinin bir kısmı içinde patlayınca adam ne yapsın ki ? ne yapcak, fosil kayıtlarının yetersizliğine attı suçu.

  dawkins ve babası darwin zırlayadursun, charles doolittle walcott ve burges shale' de bulduğu fosiller daha sonra yakın zamanda ise sirius passet ve chengjiang' da bulunan fosiller kambriyen patlamayı hayvan gibi desteklemektedir.

  kambriyen patlama öncesi bulunan tonla mavi yeşil alg ve tek hücreli fosili vardır ama zamanla evrimleşmiş çok hücreli ara form fosili yoktur. bu bilimsel bir bulgudur. ateist evirmciliğin şakirdi olup insanlara bok atmak yerine bir sürü bulgu ve bilim felsefesi kriterlerine uygun makaleyi çıkarıp masaya koyarsın, gören neyin ne oldugunu bir düşünür.

  amınısiktiğimin bilimsel dogmaları evrimi tartışmayı bilimsel olmayan metodlarla yasaklayıp amına kodumun biyolojisini kendi tekel anlayışına alıyorsa dawkins' e de müridine de kitabına gider yapılır. kimse emin olmadğı, kesinlik taşımayan fikirlerini evrensel teori olarak kimseye dayatamaz. bunun patlaması da kambriyenle başlar, öyle bir patlar ki büyük patlama o kadar acıtmaz bir kısım evrimci atesit müridi.
 • cemaat mensupları zırlayadursunlar, kambriyen'den önce bilinen, tanımlanmış, çalışılmış bir dolu çok hücreli canlı vardı. 20 yıllık bilgi bunlar; yeni değil. insanın kafası basmasa bile açıp okur ve öğrenir, sonra da ortalıkta dolanan yalan dolu yazılarla burayı kirletmez. ara form dediğin de ancak harun yahya zihniyetindekilerin takıntısıdır. kambriyen öncesi hayat hala yeterince keşfedilmemişken -ki paleyozoik ve sonrası donem gibi ayrıntılı bilinmesi jeolojik nedenlerden ötürü olanaksızken- ara form diye ağlamanın anlamı nedir? 2 milyar yıl öncesinden ara form yok, o zaman evrim de yok. yersen...
 • kambriyen öncesi canlılar sınıflara , filumlara ayrılacak kadar çeşitli değildir. o dönemden tek hücreliler ve mavi yeşil alglere örnek fosiller varken bazıları götünü de yırtsa uzun yüzbinlerce yıl süren bir evrimleşmeyi, gelişme ve sınıflanmayı kanıtlayan fosil yoktur. cevabı olsa dawkins verir buna, müridine bırakmaz işini.
 • omurgasizdan omurgaliya gecis doneminde fosillerin artmasinin sebebini bilmeyenlerin 'helehoeloehelo ara gecis formu yok helehalelolehaoel' yaptiklari patlama.

  arkadasim omurgasizlarin fosillesmesi cok cok cok zordur ve gercekten sansliysaniz bulabilirsiniz bir tanesini. hani yer alti katmanlari konusunda $ansli olacaksiniz, hayvanin bir kayanin uzerinde korunmus olmasi gerekecek falan filan.

  yani dogal olarak kanitlara erisilebilen canli sayisi eskiye nazaran arttigi icin boyle bir isim bulunmus, yoksa chuck norris 'let there be light' dedi diye degil.

  bir de cikip bilimi tekelinize almayin falan demiyor musunuz amina koyim cildir ya.

  ayrica;

  (bkz: fosilleşme/@i have no life)