şükela:  tümü | bugün soru sor
  • kamera ile (herhangi bir şeyin) video görüntüsünü çekmek anlamında kullanılan eylem. "lambayı söndürmek" eylemi gibi duyulması zihinde ufak bir duraksama* yaşatan kalıplardandır.
  • filme alinan görüntüleri kameraya hapsetmek, kimseye göstermemek demek olsa gerek. ("camera" latince oda demektir, fotografçilikta kullanilan anlaminin asli "camera obscura", "karanlik oda"dir. )
  • gecen gun aklima geldi. hayatimizin bir cok alaninda ozellikle her isletmenin dukkanina koydugu kameralar sayesinde, ciddi ciddi hayatimiz hep kamera kayitlarinda... belki biz bilmeden gunlerce aylarca yillarca goruntulerimizi ust uste kaydeden isletmeler var. hem de bizlere tek kere sormadan! artik teror saldirilari ve bir cok sacma sapan seyden dolayi da normal bir sey olmaya basladi... fakat sunu anladim ki, herhangi bir saldiri veya talihsiz bir durum karsisinda cok aciz olmayacaksin. bu kayitlar er ya da gec cikiyor. ne biliyim? sacma sapan bir saldiri aninda aciz bir kenarida kucuk cocuk gibi agladigin kayitlara ciktiginda sen artik hayatta olmadiginda ,ailenin acisi 2 katina cikacak. ama orada madem bok yoluna gidiyoruz aga , bir sekilde su sopayla arkamdaki iki kisi de savunup , belki kahraman olarak olurum mantigi aklima yatmiyor degil... acikcasi bu konuda bir takintim olmadigini dusunuyordum ama baksana ne uzun yazdim.tipimi skiyim afedersin mudurm.
  • ayna vs fotoğraf*:

son keşfimdir. aynaya baktığımızdaki görüntümüzle fotoğraflardaki görüntümüz farklı. aynada, başkalarının gözünü de içerebilecek kendi bakışın* geçerli. kendinle ilişkin ayna. başkasının seni görüşü, hatta verdiğin poza karşın yakalayışı da fotoğraf suratı.

ayna net fiziksel ve somut olduğu halde gözlemci farkını içerdiğinden başkasının fotoğraf çekmesini veya kameraya almasını* eşitlemiyor, kişisel olarak daha fazlasını ve daha azını içeriyor. alınmış olan görüntünün sonradan izlenmesi de bende ve ötekinde farklı. aynayı eşzamanlı kaydedebilsem bu fotoğraf özçekimi gibi kendimin özfilmi olacak. özsinemanın başkasınca izlenmesi de farklı duygu ve algılar üretecek.

kendi sesimizi asla başkalarının duyduğu ses tonunda duyamayışımız gibi*. kendi suratımızı dolaylı olarak bilsek de asla birebir özsuratımızı deneyimleyemeyişimiz gibi*.

(bkz: kamera/@ibisile)