şükela:  tümü | bugün
 • milli futbol takımı afrika şampiyonası'na kolsuz formalarla katılan, 2002 kore japonya dünya kupası'na kolsuz formalarına izin verilmediğinden, aynı formanın içine kısa kollu body giyip çıkmak zorunda kalan; takımca canavar gibi koşan, tüm elemanları çakı gibi olan ülkedir.
 • uluslararası telefon kodu 237 olan ülke
 • fifa konfederasyon kupasini fransaya pisi pisine kaptiran afrika aslanlari.
 • tıpkı kanada gibi, resmi dilleri olarak ingilizce ve fransızca'yı seçmiş olan ülke (dünya da kanada ve kamerun'dan başka bir ülke yoktur bu iki dili yanına başka bir dil ekleyerek veya eklemeksizin birlikte resmi dil olarak kabul eden). bunun sebebi tıpkı kanada gibi bir zamanlar bir kısmının fransız, bir kısmınınsa ingiliz sömürgesi olmasıydı. fakat kanada'nın aksine, bu ülkede fransızca'nın daha geçerli olduğu bölümler daha geniştir, ingilizce küçük bir kesimde geçerliliğini korur (kanada'da fransızca sadece 1 eyalette konuşulmakta, ingilizce ise geri kalan bütün yerlerde). bu arada alfabetik ansiklopedilerde de sadece ülke başlıklarını ele alırsak, kanada'dan önceki başlıktır.
  (draconian'ın uyarısı üzerine ekleme: dünya'da ingilizce ve fransızca'yı birlikte -yanlarına creole'yi de katarak- resmi dil yapan bir ülke daha varmış: seyşeller. wikipedia (http://en.wikipedia.org/wiki/seychelles) böyle diyor, her ne kadar cia world factbook'un (http://www.cia.gov/…lications/factbook/geos/se.html) bu konuda bir açıklaması olmasa da...)
 • 1961'de ingiliz kamerunu ile fransız kamerununun birleşerek bağımsızlığını ilan etmesiyle oluşmuş bir ülkedir. genel olarak en büyük iki şehirde fransız etkisi görülür ancak (douala, yaounde) bütün diğer eski sömürgelerde olduğu gibi ingiliz etkisindeki kamerun daha derli toplu bir görünüm verir.

  ekonomi piyasalarında kamerun developing country olarak geçse de, bir başka developing country olan türkiye ile karşılaştırma yapılarak "doğru düzgün bir ülke mi acaba ?" düşüncesiyle şartlanmak hayal kırıklığına neden olabilir. örneğin douala denilen liman şehrinin (ki en büyük şehridir kamerun'un) şehircilik düzeyi türkiyedeki herhangi bir kasabanın altında olduğu gibi, sokaklarında dolaşmak da nijerya kadar olmasa da özellikle geceleri tehlikeli sonuçlar doğurabilir. hemen hemen her ürünün ithal olduğu (bisküvilerin türkiyeden geliyor olması dikkat çekici) can sıkıcı ekonomik kısır döngü, ana caddenin bir paralelindeki sokakların (ya da derme çatma kulubeler arasındaki boşlukların) diz boyu çamur olması, çay işçilerinin aylık yedi euro'ya çalışıyor olması, indiana jones filmlerini anımsatan havaalanı, nemli ve sıcak iklim bir kenara bırakılıp; kamerunluların övündüğü "bütün afrika kıtasını bir ülkeye sığdırmak" düşüncesi ile şehir dışına çıkmak bu ülkede ziyaret etme anlaminda yapılacak en dogru hareket olur.
 • başkenti yaounde olan ülke.
 • nijeryanın hemen güneyinde, afrika kıtasının kıvrıldığı noktada kalır. nüfusu 15 milyondur(2003). cumhuriyettir. afrikadaki en iyi eğitim sistemine sahip ülkedir. nüfusunun %79'u okuryazardır.
 • rakibinden iki puan geride başladığı fildişi sahilleri maçında deplasmanda 3-2 galip gelerek, dünya kupası'na beşinci kez üst üste katılmak için son maçlar öncesi büyük bir avantaj yakalayan afrika takımı. bu galibiyetle dünya kupası'nın tadının tuzunun yerinde olacağını garanti etmişlerdir. achille webo da hat trick yapmıştır, ayrı.

  (bkz: hastasıyız)
 • amerika birleşik devletlerine göre 50 kat fakir ülke. 19 senedir başkan paul biya nın diktatörlüğü altında, kimsenin umursamadığı herhangi afrika ülkelerinden biri.