• 2014 ağustos ayları gibi jose ernesto sosa'yı beğenmeyen, ala ala bunu mu aldık diyenlerin 2016 mayıs aylarında beğenmediği futbolcu.
  • beşiktaş'a falan gelmez. beşiktaş bu vizyonsuzluğu hep yapıyor. 15 sene önce de avrupa şampiyonası'nda zahovic'i izleyip öyle transfer edeceğiz kafasına girmiştik. sonra adam valencia'ya gitmişti.

sanki real madrid'iz de zahovic'i izleyeceğiz anasını satayım.
  • italyadaki en iyi 5 savunmacıdan biridir. eğer beşiktaşa gelirse kesinlikle çok iyi iş yapar ve 4-5 yıl oynar.

en önemli artıları :
    - gol bölgesinde kafa vuruşları iyidir.
    - agresif ve hızlı bir savunmacı
    - liderlik yeteneği var

oyun tarzı olarak fenerbahçeli lugano'ya benzetmekteyim ben. beşiktaş alırsa çok iyi iş yapar. bu sene şampiyonlar liginde oynaması ve önümüzdeki yıllarda da avrupa kupalarında oynayan bir takımda boy göstermesi onun için de çok iyi olacak.

not: tolga zengin değişkeninden bahsetmedim. eğer o olursa kimi getirirsen getir farketmiyor.
  • top şişirmeyle son dakikada forvete çıkıp karambol golleri atmayan, yan toplarda ve kornerlerde rakip savunmaları delip geçerek kafayla gol atan stoper.

top şişirip stoperi forvete yollayarak kim o stopere yedi gol attırmış, hangi yıldasınız? ertuğrul sağlam dışında bunu deneyen kalmadı dünyada.
  • torino 5 milyon euro'ya bırakırsa yönetimin sırtında taşıyarak getirmesi gereken oyuncu. bizim taraftarın aklı eskide kalmış galiba. nereden öyle 2-3 milyona sınıf stoper alacaksın? rakibimizin kjaer için ayırdığı bütçeyi hatırlatmama gerek yok sanırım.

sözleşmesi biten stoperler zaten herkesin malumu. n'koulou, cacares ve beeeeelllki roncaglia dışında savunma kaliteni yükseltecek oyuncu yok. hal böyleyse sana katkı verecek oyuncuyu almak için en az 5 milyon euro vermen lazım zaten. eskidenmiş ucuza stoper kapatılan dönemler. roma benatia'ı 28'e bayern'e sattı ama manolas için de olympiakos'a 13 milyon euro ödedi mesela. benatia için de 13.5 milyon euro ödemişlerdi.

roma meselesi önemli; şu an dünya futboluna elit stoper kazandırabilen 1. takım roma. bu iş böyle de gidecek gibi görünüyor. stoper transferinde risk alınmaz. sir alex kendi biyografisinde rio ferdinand için ödenen paranın çok fazla bulunduğunu ancak yıllara yayıldığı zaman böyle sınıf bir oyuncuyu takıma kazandırdığı için olası birçok transfer harcamasından kurtulduğunu yazmıştı. planlama böyle yapılır; yama yaparak bir yere kadar.

glik ile kjaer birbirine çok yakın oyuncular. bir seviye üste çıkamazlar ama bir seviye aşağı inerlerse oranın kralı olurlar. glik eğer kadroya katılırsa 1. stoper olur. 5 milyon euro çok çok makul bir paradır ki ben torino'nun 7-8'den aşağı bırakacağını pek sanmıyorum.
  • bugün oynanan 12 haziran 2016 polonya kuzey irlanda maçında alıcı gözüyle izlediğim polonyalı stoperdir. genel itibariyle ligimizin üzerinde bir stoper kalitesi ve performansı gösterdiğini kesinlikle söyleyebilirim.

benim için bir stoperde olmazsa olmaz özellikler;pozisyon alma kabiliyeti ve bilgisi,kafa toplarındaki etkinliği,pas oyununa yatkınlığı,topsuz oyunda defans ve ofsayt çizgisini takibi,ikili mücadeleleri kazanma oranıdır. bu kriterlere göre kamil glik taş gibi bir stoperdir. türkiye liginin üzerinde bir stoperdir ve kalitesi ile şampiyonlar liginde sırıtmadan oynayabilir. son gelen haberlere göre beşiktaş kamil gliki ikna etti gibi. sanırım tek sorun torino ile yapılacak bonservis fesih bedeli pazarlığı. şunu da söylemeliyim ki beşiktaş bu transfer döneminde 1-2 milyona değil 5-6 milyon euroya şampiyonlar ligi standardında stoper arıyor. dün slovakya maçında izlediğin skertelden kamil glik net birkaç gömlek üstündür.

olur da beşiktaş kamil gliki transfer edebilirse kadroyu şampiyonlar ligi standartına evirebilme konusunda büyük bir adım atmış olur.kamil glik yaşı ve gösterdiği potansiyel itibariyle de birkaç yıl içine alındığından çok daha büyük bonservis fesih bedeline satılabilir. neresinden bakarsanız bakın tam fikret orman&erdal torunoğlu transferi.

buarada unutmadan buraya ekleyeyim. beşiktaşın transfer komitesi çok doğru ve mantıklı oyuncuları izliyor. çer çöp menajer artığı,kariyerinin sonunda veterangillerdense geleceğe yönelik,potansiyeli olan,yapılan yatırımın her bir kuruşunun fazlasıyla geri alınabileceği isimler üzerinde çalışılıyor. nereden anladın derseniz beşiktaşın geçen sezon transfer etmek üzereyken sevillanın aldığı konoplyanka en basit örnek. daha doğrusu şöyle açıklayayım. beşiktaş hangi oyuncuya talip olduysa yanında sevilla,dortmund gibi gözlem ağı çok gelişmiş,geleceğe yönelik transfer yapan proje takımlarını görüyor. bir de tabii fenerbahçeyi. fenerbahçenin transfer komitesinin günü gecesi beşiktaşlı yönetici erdal torunoğullarının uçtuğu güzergahları izlemek geçiyor gibi geliyor bana. kime talip olsak fenerbahçe de futbolcuya teklif yolluyor iki sezondur. bu da bir mantık tabii.
  • serie a'yı izleyen takip eden bilir kendisi çok sağlam oyuncudur. bjk almazsa da bu sene büyük ihtimalle transfer olacaktır. as roma'da istiyordu en son, zaten napoli tonelli'yi almasa ilk glik'i bitirirdi. ayrıca skirtel ile yanyana oynarsa efsane defans hattı olur.
  • transfer olursa beşiktaşlılara pankart hizmeti;

(bkz: kamil'in gliyik)
  • yerde acı içinde yatan pezevenge ayağının ucuyla dokunmasıyla tüm acısını almış, ayağa zıplatmıştır. top ayağında oyunu soğutursun, yan pas yaparsın, defansif oynarsın saygı duyarım ancak yerde yatmak sporculuk değil.
  • fikret orman'a nacizane bir mesajım var.
    (bkz: alın bunu alın alın alın)
hesabın var mı? giriş yap