şükela:  tümü | bugün
 • whisky'nin beyni idi. whisky ile türkiye'nin belki ilk metal öğelerini taşıyan ve zamanin en sert albümü babaanne'yi yapmıştır. sanirim 1986'da.
 • kamil özaydın şubat 1957'de istanbul'da doğdu. ilk gençlik yıllarından beri rock müziğe tutkundu. bu tutkunun planlarını liseden sonra uygulamaya başladı ve whisky'yi kurdu. basınla ve grup elemanlarıyla çalışmalar sıklaştı. bu dönemde söz ve besteleri yaratıp davul çalıyordu. yoğun çalışmalar grubu 1982 tepebaşı konserine taşıdı. bu, whisky'nin türkiye rock tarihinde gerçekleştirdiği birçok ilkin başlangıcıydı. 1984 yılında bass gitara geçti. türkiye'nin ilk hardrock sound'lu kaseti "babaanne"yi bu yıl çıkardı. müthiş bir sansasyondu. türk rock'ında büyük bir boşluk doluyordu.

  konserlerde, gazetelerde, dergilerde hep whisky vardı. "bak biz genciz" tek kanallı tv ekranında sürekli gösteriliyordu. rock'un önü whisky ile açılmıştı. bu canlılık 1987'ye kadar sürdü.

  gazi üniversiteri işletme fakültesi'ndeki eğitimini yarım bırakıp askere gitti. 1989'da kaldığı yerden hızla devam etti. elektro gitara geçti. söz yazarı ve yakın dostu ahmet dağaşan'la türkiye'nin ve whisky'nin ilk "guitar shop"unu açtı.

  1990'da evlendi. enstrumantal stüdyo kayıtlarını türkiye'nin ilk "drum shop"unun açılışı izledi. türkiye'de rock ile uğraşan biri ilk kez "gitar metodu" çıkarıyordu, yine kamil özaydın tarafından.

  yepyeni şarkısı "binnaz" herkesin dilindeydi. parçaya çekilen klipte, özellikle gerçek yanma sahneleriyle tehlike atlatması yurt içi ve yurtdışındaki medyada heyecan yarattı. grup tv'den ve konser sahnesinde aşağı inmiyordu. whisky mağazaları ticaretteki başarılarını ithalatla sürdürüyordu. 1992'de kamil özaydın rusya'da monomax rock grubunu türkiye'ye davet etti. ilk kez, biri yabancı biri türk iki rock grubu açıkhava tiyatrosu'nu titrettiler. whisky ikinci albüm çalışması için stüdyoya kapandı. ne yazık ki "ateş suyu" albümünün piyasaya çıkışını göremeden 17.5.1993 tarihinde ani bir beyin kanaması sonucu aramızdan ayrıldı.

  http://megamuzik.com/whisky/f_elemanlar.htm
 • (bkz: whisky)
 • olumu whisky'nin yurtdısına acılmasına engel olmus turk rock efsanesi.olumsuzlugun ile yak bizi.
 • (bkz: sana ağıt)
  "sevgili kamil,öyle çok seviyoruz ki seni, yokluğuna katlanabilmek için seni yok saymıyoruz. i$te senin eserin, i$te senin whisky in. sana, büyüklüğünü bir kez daha gözler ve kulaklar önüne serme mutluluğumuzu sunuyoruz. sevgili kamil, hepimizin sevgilisi kamil, ölümsüzlüğünle yak bizi..."
 • "kamil, “rocker”lığın türkçe mealidir diyebilirim. inat, sevgi, beyfendilik ve halk çocuğu olmak onun en güzel yanlarıydı. yıllarca ölümüne whisky’i taşıdı. o müziğe canını, dişini koydu." aptülika

  whisky grubu kurulduğu dönemden bugüne, kamil özaydın artık hayatta olmasa bile devam edebiliyorsa, serdar çokuslu'nun ve kamil özaydın'ın içinde barındırdığı samimi rock ruhundan ötürüdür.kamil özaydın'ın samimiyeti aslında bir bakıma vasiyetidir.
  müziğe başladığı dönemde türkiye'de en önemli eksiklerden ikisi inatçı ruh ve sevgiyken, kamil özaydın bunlara sahipti. ve deri pantolon, zincirli deri ceketlerin içinde beyefendi bir kişilikti. şimdiki gibi müzik stüdyolarının kolayca bulunamadığı, belki sadece garaj ya da evlerde prova ve kayıtların yapılabildiği bir dönemde, kolonları kendi sırtına yüjkleyip de konser alanına gidildiği bir dönemde kamil özaydın elbette ki halk çocuğu olduğundan ötürü bu zorluklara karşı biraz olsun güçlü kalabildi.

  aptülika'nın kendisiyle ilgili saydığı özelliklere ayrıca dikkat kesilmemin nedeni, şimdilerde grup müziği yapmanın, hatta albüm yayınlamanın da çok daha kolay olduğu, her yerde stüdyoların bulunduğu, barlarda herkesin canlı müzik yapabildiği bir dönemde, inatçılığın, sevginin, beyefendiliğin ve halktan olmanın pek esamesinin okunmamasıdır.
 • 20 küsur yıl önce yaptığı rock müziğine, ülkede hala kimsenin yaklaşamadığı efsane.
 • türk rock müziğinin en önemli isiömlerinden biridir. ülkedeki ilk hard rock / heavy metal soundlu albümü yapmıştır. huzur içinde yatsın.
 • selam sana kamil abi whisky icerken seni de andım. yak bizi ölümsüzlüğünle...