şükela:  tümü | bugün
  • ilk türk kadın bilimci ünvanının sahibi doktor. şevki yöntemiyle patolojiye katkılarda bulunmuştur.
  • 1924 yılında istanbul kız lisesi nden mezun olur ve aynı yıl istanbul darülfünunu tıp fakültesi’ne girer. zaten tıp fakültelerinde kadınların okuyabilmesi de 1922 yılına rastlar.
  • soyadı mutlu olan patalog kamile şevki hanım, ankara üniversitesi tıp fakültesi histoloji ve embriyoloji kürsüsünün kurucu başkanlığını da yapmıştır. nitekim bu vazifesi sırasında son derece tarihi bir olaya tanıklık eder. atatürk’ün naaşının etnografya müzesi’nden alınıp anıtkabir’e taşınmasında görev alan kamile şevki hanım, açılan tabuta ilk bakan kişidir:

    "vidaların sökülmesi dakika bile almıyor. kapak kaldırıldı. şimdi lehimin sökülmesini istiyorum; bu da hemen yerine getiriliyor. lehimi sökülmiyen kenarı üzerinde çevrilerek kapağın açılmasıyla derin bir huzura kavuşuyorum; çünkü naaş ile tabut arasındaki boşlukları silme dolduran ince talaş tozu ıpıslak. ve tahnit solusyonundaki şimik maddelerin kokusunu almaktayım. heyecanım artıyor. demek, atanın maddi varlığını, fani hayatına son verdiği andaki durumu ile görebileceğim. halbuki, kulaklarımıza ne dedikodular gelmişti; tahnit iyi yapılmamış, pütrifikasyon neticesi husule gelen gazlarla tabut patlamış, nöbetçiler korkusundan bayılmış vs.. vs.. bu söylentilerden, bir patolog olarak yıllarca nasıl üzülmüştüm. şimdi ise, şu ıslak talaş tozu bana her işin yolunda yapılmış olduğunu kesin olarak haber veriyordu. talaş tozu tabutun ayak tarafına doğru toplandı. naaş kahverengi muşamba ile sarılı olarak göründü. yüzünü örten ıslak pamuk kitlesi kaldırıldı ve, atanın müheykel yüzü ile karşılaştım. ata ve eseri, bir an birbirimize bakıştık sanki.. uzun kaşlarından ince bir tutam sol göz kapağının üzerine inmiş, ata sanki, onbeş yıl önce dolmabahçe sarayındaki hasta yatağında uyuyor."

    ayrıca (bkz: 10 kasım 1953'te çekilen atatürk fotoğrafı)