şükela:  tümü | bugün
  • türkçe dil bilgisi avcıları da onaylarsa başlık bu şekilde dursun. zira(zira mı? zira nedir?) lafın orjinalı böyle. kampanyanın biri biter, diğeri (öbürü) (yenisi) başlar gibi bir şey de olabilirdi. öfff tamam uzattım. olayı anlatayım.

size dünyadaki iki güzide felsefeyi anlatacağım bugün.

benim bir amcam var. biraz nevi şahsına münhasır bir insan kendisi. araba alacak olsun. tüm satıcıları dolaşır. hatta tüm satıcıları beşer kere filan dolaşır. parası var. zengindir baya. alacağı segmentteki ne kadar test aracı varsa hepsini dener. karar vermesi 1 yıl filan sürer.

tam bir donanımhaber ölücüsü diyemeyiz. 100 liralık arabayı 50ye verin alayım demez. ha verseler alır tabi de, kafasında alışverişi bitirme zamanı klasik insanlara göre biraz daha uzun. tamam kabul biraz fazla uzun.

hal böyle olunca, ay sonu hedefi tutturamayan satıcı son bir umutla amcamı arar hep. yapabileceği çeşit çeşit avantajlı sunumları yapar. amcamı ikna etmeye oynar son bir umut. işte son 2 gün. kampanya var filan. saldırır da saldırır.

öyle bir gündü işte yine. amcamın yanındayım. aradı bir satıcı. kampanyalardan bahsetti belli ki. amcam tok alıcı. kapattı telefonu. döndü bana. ve hayatımda duyduğum en bilge lafı etti.

kampanyanın biri biter, biri başlar amcam.

sanırım hayatta düstur edinilmesi gereken güzide bir laf. hep bir şeylerin arkasından koşuyoruz. o iş kaçtı. şunu yapsaydım, belki olurdu. o kızı seviyorum ama kaçırdım belki şöyle deseydim benimdi. o arsayı ucuza alacaktık kaçırdık.

hayatta geri gelmeyen tek şey, biraz kitabını satmaya çalışan kişisel gelişimci gibi olacak olsa da, ya da 70 yaşında iç çeken dede sesiyle kulağınıza gelse de, dün.

dün geri gelmiyor mk. hatta şu an bile geri gelmiyor. zaman çok hızlı akıyor. hayat hep akıyor. fırsatlar da akıyor akıyor akıyor. bitmiyordu kampanyalar. her gördüğünü isteyen şımarık bir çocuk değilim ama istediklerimi kolay bırakmıyorum. bugün benim için, bunu okuyan için de okuduğu gün milat olsun. kaçırdığımız kampanyalara gülüp yenilerine yelken açalım.

dikkatli okuyucular hemen bu lavuk 2 felsefe var demişti. acaba ikinci ne diye düşünüyor olabilir. hemen onlara da cevap verelim.

akıllı olup dünyanın kahrını çekeceğine, deli ol, dünya senin kahrını çeksin.

bunu açıklamayacağım. bu öyle açıklanacak bir felsefe değil. yaşanacak bir felsefe. size ödev. bunun üstüne düşünün. 10 sene sonra yazılı yapıcam. haydi bakalım.