şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kamp yaparak tatil yapma durumu, bu tür tatil yapılmasına verilen isim. kampçı etkinliği.
 • tez zamanda fazlaca yol kat etmem gereken aslında bir tür yaşam biçimi... şu son 2 gecede fark ettim ki her kendi evi olmayan genç insan kıyıda köşede biriktirdikleriyle kamp malzemeleri almalı.

  ondan sonra nereden çadır bulsam diye tepiniyor insan...

  ivedilikle çadır, uyku tulumu, mat, portatif sandalye vs. gibi çeşitli malzemeler almam gerek.

  gecenin bir vakti onun bunun evini zorlamakla olmuyor!
 • en yeni hevesim, heyecanım.

  bu konuda öyle çok iddialı değiliz henüz. güzel bi çadır aldık, ufak tefek gerekli olabilecek malzemeleri hazırlıyoruz. bir yandan da yaylanın birine çıkıp bütün gece kafamızın üzerinde gezen binlerce yıldızı izlemek için geri sayıyoruz.

  bi serinlik geldi bak.
 • türkiye gibi bir ülkede yapılması imkansız hale gelen spor türü.

  tabi kampçılık sporu diğerleri gibi rant işine dönüşmüş durumda.

  bu hafta sonu kamp için iki arkadaş ile beraber ballıkayalar tabiat parkını seçtik.
  normal şartlarda geçmişte bir yada iki kez kamp yapmışlığımız vardır burada.

  bakmayın siz isminin tabiat parkı olduğuna tabiatı mabiatı kalmamış.
  neyse zaten bu başka bir konu!

  ülkemizde kampçılık bitmiş dedim ya bildiğiniz bitmiş.
  çadırımı alayım gideyim bir yere çadırımı kurayım kamp yapayım, kafamı dinleyim, şehir hayatından uzaklaşayım olayı kalmadı artık.
  son iki üç kamp organizasyonumuzda gerek biz, gerek konuştuğumuz diğer kampçıların tamamı bundan şikayetçi.
  bir yere çadır kurdun kafanı dinliyorsun zönk başında jandarma...

  + burada çadır kurmak yasak.
  - nerede yazıyor.
  + yasak diyorsak yasak kaldırın bunu buradan.
  - iyide neden yasak efendiler!
  + toplum ahlakını bozuyor. aileler pikniğe geliyor buraya insanlar rahatsız oluyor!
  - ee tamam da ben bir şey yapmıyorum ki!
  + ya kardeşim uzatma işte kaldır bunu buradan.

  bu yukarıda bahsi geçen mevzuyu hafta sonu başka bir kampçı arkadaş anlattı kulaklarıma inanamadım. biz ne ara her şeyden rahatsız olur duruma geldik.
  adam eşiyle 10 yıllık evli, haftasonu olduğunda eşiyle plan yapıyor, kamp için uygun bir yer buluyorlar, başlarına jandarma gelip ahlaksızlıkla suçluyor!

  ha bunun için rant kapısı sağlanmış durumda.
  kıç kadar bahçe içerisine açılmış ''bilmemne kamping'' diye yerler var. burada; kıç kıça sıralanmış çadır kentleri geceliği 50-100 liradan kiralayabiliyor, doğa ile iç içe, sabah kalktığında yan taraftaki amcanın mangal dumanında, ''ayşe salatalıkları doğradın mı gııığğ'' diyen teyzenin naraları eşliğinde cıvıl cıvıl bir kamp deneyimi sizleri bekliyor.

  sizin kampçılık anlayışınızı sikeyim ben!

  mecburen ya organizasyonlar ile ya da polisten, jandarmadan özel izin alarak! (kimlikleri falan oraya bırakarak) kamp yapabilirsiniz.

  bu arada doğanın her köşesini kirleten, mangal pisliklerini ortalığa döken, değiştirdiği pis bebek bezlerini ağaç diplerine atan, karpuz kabuklarını ortalık yerde bırakan gerzekler! sizi de üç harfliler hoplatsın emi!
  müslüman ülkede eliyle kıçını yıkayarak temizim deyip, ortalığı pisleten sahte titiz amipler sizi.
  ballı kayaların amına koymuşsunuz aferin sizlere.

  allah yok etsin sizleri.
 • son zamanlarda sikko grupların çoğalmasıyla popüler olan etkinlik türü. facebook kullanan ve dechatlon’a ulaşım sağlayabilen insanlar sayesinde içi o kadar boşaltıldı ki hayretler içerisindeyim. içinin boşalması aslında içinin doldurulmaya çalışması yüzünden. her şeye felsefik yaklaşıcam diye saçma sapan argümanlarla doldurulmaya çalışıldı içi. hippilik hortlatılmaya çalışıldı cool görüşebilmek için.

  bu işin kültürünü en ufak şekilde almamış insanlar yüzünden sırtında çantası olan insanlara kötü gözle bakılmaya başlandı. çadır kurduğu her yerin içine eden tipler sağolsun gerçekten bu işi yapacak insanların önü kesilmeye başlandı.

  ortaokulda, lisede izci, üniversite sonrası sadece eğlence amaçlı kampçılık yaptım ki hala yapıyorum. grubumuz da en fazla 4 çadır olur genelde. doğaya çıkıp yüzlerce kişi havai fişek atmanın anlamını hala çözemedik. umarım en kısa zamanda bu iş de popüler kültürün dışına çıkar da backpakking, kamp atmak gibi sikko terimleri hayatımız boyunca duymayız.
 • herhangi bir eğitim, bilgi, birikim olmadan supertramp hashtagleriyle doğaya çıkarsanız, saçma bir anda sizi afad'ın filan kurtaracağı aktivite.

  düşünsene çılgınsın, özgür ruhsun, marjinalsin ama seni afad'ın ağzı çay kokan dayıları gelip araziden topluyor.

  geçen hafta bir arkadaşım her zamanki gibi, kuruluşunu bir dağcının yaptığı ama sonra turistik organizasyon gibi trekking faaliyeti düzenleyen bir yerin etkinliğine davet etti. iki temel soru sordum:
  1. etkinliği düzenleyenler içerisinde ilk yardım eğitimi almış kimse var mı?
  2. etkinliği düzenleyen kimseler içerisinde temel hayatta kalma eğitimi olan kimse var mı?

  aldığım cevaplardan sonra vazgeçtim ve ona da böyle bilinçsizce doğaya çıkılmamasının gerekliliğini tatlı dille anlattım. yine de gitti, o ayrı.

  çünkü içini boşaltıp sadece "ateşinizi yüksek tutun ki ayı gelmesin" ayarında yüzeysel blogları takip ederek, son derece özgüven dolu doğaya çıkıyorsunuz ama misal ayı bazen kendi bölgesinde özellikle de dişiyse ve yavrusu varsa istersen cehennemi simüle et onu tehdit olarak algılayıp bir şey yapmayacaksa da gelip dağıtabiliyor kampını. neden, çünkü ayı alan savunur. blogcu daha çok gidin ki benim tatlı, cool fotolarımı daha çok beğenin derdinde.

  hatta onlardan bir tanesi istanbul'da düzenlenen bir etkinliğe gidip bushcraft eğitimi dilendi geçen ay, ki bu herif 1 yılı aşkın süredir bushcraft etiketleriyle doğada tek başına yaşam artistliği yapan biri ve onbinlerce takipçisi var... herif bir bok bilmiyor siz de onun dandik cümleleriyle gaza geliyorsunuz. neyse, sinirli değilim.

  günümüzde instagram'a fotoğraf atma hevesi ve xxxrail adıyla anılan ve aslında sosyal faaliyet adı altında ortamcılık amaçlı grupların bomboş pompalamasıyla coşan birilerini doğru yönlendirmek için bu ülkenin aklı selim oluşumlarının da en azından arada bir e-bülten filan yayımlaması lazım. boku çıktı çünkü artık.

  en basit örneği bu yukarıdaki birileri kamplı festival düzenledi de kamyon kamyon çöp topladılar araziden.

  yine köyde yaşayalım aşkıyla derin mottolu cümleler kurun da o quechua çadırınızın yanına iz bırakmayın.