şükela:  tümü | bugün
 • genel güvenlik
 • sıddık sami onar'ın tanımıyla "ammeye taalluk eden ve gayri muayyen menfaatlere müstenid bulunan nizam"

  bireylere ve özel çıkarlara ilişkin değildir, umumi ve umuma açık yerlerde bulunan düzeni ifade eder.

  üç öğeden oluşur:

  1- güvenlik : emniyet, asayiş...bireylerin umumi veya umuma açık yerlerde can ve malları için endişe duymamalarını ifade eder.

  2- dirlik ve esenlik: selamet, intizam, huzur, sükun...yaşamın normal seyrini olumsuz yönde etkileyecek her tür düzensizlik ve karışıklığın yokluğunu ifade eder.

  3- sağlık: sıhhat. kamu hizmeti anlamında değildir. toplumun bulaşıcı ve yaygın hastalıklardan uzak tutulmasını, sıhhiyatın korunmasını ifade eder.
 • surekli bozuluyor. yuzyillardir politikacilarin halkini ezmek icin kullandigi bir terim daha. ne olursa "hemen kamu duzeni bozuluyor" diyip surekli insanlari hapislere atiyorlar, ozgur dusuncenin onunu kapatiyorlar.

  (bkz: kamu düzeninin sürekli bozulması)
 • tepedekilerin ağzından düşürmediği terim.
 • kamu duzeninin ogeleri
  guvenlik
  dirlik ve esenlik
  genel ahlak
  genel saglik

  bunlardan birinin bozulmasi kamu duzeni ihlalidir.
 • bir ülkedeki kurum ve kuralların, devletin güvenliğini, kamu hizmetlerinin iyi işlemesini ve bireyler arasındaki ilişkilerde huzuru, hukuk ve ahlak kurallarına uygunluğu sağlamasıyla oluşan düzen, yasaların öngördüğü ve toplumun genelini ilgilendiren uyum hali.
 • yasaklanmak istenen bir şey için öne sürülen bahanedir.
  örneğin :
  "ilimizde 14-15 aralık 2019 tarihinde gerçekleştirilmesi planlanan kebap ve şalgam festivali kamu düzeni ve güvenliği ile kişilerin can ve mal güvenliği nedeniyle iptal edilmiştir-adana valiliği"
  işin aslı :
  2010 yılında başka şehirlerde yaşayan adanalılar, 'adana'da buluşalım', 'dünya rakı günü' ve 'rakı festivali' düzenler. o gün çekilen görüntüler sosyal medyada yayınlanınca her yılın aralık ayının ikinci haftası buluşmaya karar veren adanalıların sayısı artar, sonraki yıllarda ise katılımcı sayısı 20 binlere dayanır. 2015 yılında ise tepkiler üzerine etkinliğin adı kebap ve şalgam festivali olarak değiştirilerek kutlanır. bugün ise 4.murat tarafından "kamu güvenliği" bahanesiyle yasaklanır.
  https://odatv.com/yasaklandi-09121952.html
  kamu düzeni hep tiyatroda, festivalde akla gelir nedense!