şükela:  tümü | bugün
 • {tam adı kamu gözetimi, muhasebe ve denetim standartlari kurumu; "ve" karakter sınırlamasına feda edildi.}

  2 kasım 2011 tarihli 660 sayılı kanun hükmünde kararname ile kurulan bu kurum bundan böyle türkiye'de muhasebe ve denetim alanında yetkili tek kurum olacak.
  öyle ki, bahsekonu khk ile türkiye muhasebe standartları kurulu lağvedildi ve hazine müsteşarlığı'nın, bankacılık düzenleme ve denetleme kurulu'nun, sermaye piyasası kurulu'nun, enerji piyasası düzenleme kurulu'nun denetimle ilgili bütün yetkileri kaldırıldı.
 • çiçeği burnunda full yetkili, yeni kurum. biraz da kurum eksiltme aracı. gelir gelmez tmsk'nın ayağını kaydırdı. ayrıca kanun hükmünde kararname ile gelmiş olman gözümüzden kaçmadı. kobi tfrs ertelenecek, uygulanmayacak diyenlere cevap gibi geldin şekerim. şimdi ne yönetmelikler çıkar senin için, nasıl da doldururlar içini. hesap planı tartışmalarına da son vermiş oldun. yok spk'nın hesap planı olsun, yok türmob'un hesap planı olsun tartışmaları da kalkar ortadan. bir zahmet sen yazıverirsin hesap planını ya da hazırda olan maliye bakanlığının hesap planıyla işmarlaşırız artık. spk da verdiği bağımsız denetim lisanslarını çerçeveletip asar duvarlarına. hoş geldin.
 • bugünkü resmi gazete'de yayımlanan bakanlar kurulu kararı ile başkan ve üyelik atamaları yapıldı. hey yavrum hey, yine süpriz yok; liste olduğu gibi onaylanmış. kimin listesi? elbette bakanlar kurulu'nun listesi, yoksa kimin listesi olacak!

  başkan: seyit ahmet baş (maliye bakanlığı)
  üyeler ve aday gösteren kurumlar:
  bülent büyükdığan (maliye bakanlığı)
  prof. dr. yusuf balcı (gümrük ve ticaret bakanlığı)
  imdat ersoy (gümrük ve ticaret bakanlığı)
  aziz doğan (hazine müsteşarlığının bağlı olduğu bakanlık)
  uğur saçmacıoğlu (sermaye piyasası kurulunun bağlı olduğu bakanlık)
  ismail erdemir (bankacılık düzenleme ve denetleme kurumunun bağlı olduğu bakanlık)
  doç. dr. orhan çelik (türkiye serbest muhasebeci mali müşavirler ve yeminli mali müşavirler odaları birliği)
  mustafa dönmez (türkiye odalar ve borsalar birliği)
 • (bkz: kgmdsk)
 • http://www.denetci.gen.tr/…uya-yararli-kuruluslara/

  türkiye muhasebe standartlarını uygulama kapsamına ilişkin olarak kurulumuzun 14/11/2012 tarihli toplantısında, türk ticaret kanunu’nun 88 inci ve geçici 1 inci maddeleri ile 660 sayılı khk’nın 9 uncu ve geçici 1 inci maddeleri uyarınca 1/1/2013 tarihi ve sonrasında başlayan hesap dönemlerine ilişkin münferit ve konsolide finansal tabloların hazırlanmasında;
  1) 660 sayılı khk’da belirtilen kamu yararını ilgilendiren kuruluşların, 6102 sayılı kanunun 397 nci maddesi çerçevesinde bakanlar kurulu kararıyla bağımsız denetime tabi olacakların ve aynı kanunun 1534 üncü maddesinin ikinci fıkrasında sayılan şirketlerin münferit ve konsolide finansal tablolarının hazırlanmasında türkiye muhasebe standartlarını uygulamasına,
  2) yukarıdaki kapsama dâhil olmayanlar için kurumca bir belirleme yapılıncaya kadar yürürlükteki mevzuatın uygulanmasının devamına, karar verilmiştir.
  karar resmi gazetede yayımlanmak üzere başbakanlık’a gönderilmiştir.
  duyurulur.

  14 kasım'da toplanıp 1.1.2013'den itibaren tüm sermaye şirketleri ufrs raporlayacak demelerini beklemiyordum ama yine de güzel bir haber. 1.1.2015 tarihinden itibaren hangi şirketlerin kapsama dahil edileceğine ilişkin bir açıklama yapın beyler. herkes hazırlığını, planını ona göre yapsın. 2013 yılı altyapı hazırlığı ile geçer 2014'de çevrim için açılış bilançosu falan hazırlanır, 2015'de paşa paşa uygulama başlar.

  sonradan edit: hiiiç öyle anladığım gibi değilmiş. 31.12.2012 açılış bilançosu oluyor, 2013'de ufrs raporlanıyor. tüm sermaye şirketleri kapsam içinde afedersin. hadi meslek mensubu sıva kolları: "üstâd, kolay gelsin"

  daha sonra edit: ya arkadaş ne dediğiniz de belli değil ki, zaten salağım, iyice aptal ettiniz. kapsam içinde 2500-3000 firma var sadece. eee ne anladım ben bu işten. ileri değil geri gitti bağımsız denetimin kapsamı.
 • hayatımda görüp görebileceğiniz en rezil kurum.

  10 gündür ulaşmaya çalışmama rağmen kimseyle görüşmeyi başaramadım. lisans bedelleri, eğitim ücretleri almayı bilen; ama iş icraate geldiğimi ortalarda olmayan, üstüne çok çalıştıkları iddia edilen çalışanlara sahip güzide kurum.
 • kgk nın ülkemizdeki süreçlerinin kronolojik sıralaması yapılsa, türmob un ismmmo nun ve diğer anadolu smmm odalarının ve birer birer üyelerinin bu kurum ile nasıl bir savaş yürüttüklerinin resmi meydana çıkar.
  kısaca aklımda kaldığı kadarıyla anlatayım:
  türmob, başbakanlığın smmm/ymm lerde bulunan bağımsız denetim yetkisinin alınarak yeni bir kamu kurumu oluşturulacağını haber alınca hızlı bir şekilde bağımsız denetim tebliği yayınlar. fakat tebliğ uzun yaşamaz. başbakanlık ve diğerlerinin baskısıyla tebliğ geri çekilir iptal edilir. sonra kgk nın taslakları meydana çıkar, tabi bu arada tbmm de görüşmeler devam etmektedir, fakat hükümet ve muhalefetteki bazı ymm lerin anlaşmasıyla ymm lere avanjlı birçok hak koyulur maddeler arasına. bu arada türmob un hiç gıkı çıkmamaktadır, zira zaten hükümetle araları pek de iyi olmadığından daha fazla türmob markasını zedelemek istemediklerinden sus pus dururlar sadece kendi çıkardıkları okunma oranı düşük olan bazı mecmualarda itirazlardan dava süreçlerinden sürekli bahsedilir. ismmmo ya türmob tam destek verdiğini bildirince ismmmo atik kararlarla meydan muharebesine başlar, eğitim takvimleri, denetim ile ilgili geleceğe hazırlık için istanbul kalkınma ajansı ile 750000tl lik bütçeli proje anlaşmaları ve benzeri bir çok muharebe araç gereci ile kuşanır. üyeleri de bu meydana akın edip ismmmo nun yolundan gider. yüzlerce saatlik yüzyüze ve online eğitimler başlar, bir nevi seferberlik gibidir. tam sayfa gazete ilanları ile başbakanlık makamına mektup yazılır, geri çekin khk yi denir, fakat olmaz, savaş kaybedilir.
  son bir umut ile dava açılır halen sürdüğü söylenmektedir davanın fakat umut oranı düşüktür. çünkü ab ile bazı fasıllar açıldığında uykuda bulunan türmob öngörü yapamamıştır. kendi kendinin tabiki muhasebe denetim alanında bir nevi yok oluşuna zemin hazırlamıştır. yani perşembenin geleceği çarşambadan belliyken önlem almazsan bu işler olmaz sevigili üst abilerimiz.
 • getirdiği denetim raporu yükü ve nedeninin anlaması güç bir deadline koyarak, denetim şirketlerinde çalışanları hayattan soğutmuş ve bir çok raporun da hatalı çıkmasına neden olmuş kurumdur.
 • şirketleri denetlemek için kurulan kamu gözetimi muhasebe ve denetim standartları kurumu’nun (kgk), bazı usulsüzlüklere karıştığı öne sürülüyor. kurumun taşeron şirketlerle şaibeli ilişkilere girdiği ve kamu ihale kanunu’ndan kaçmak için personel alımlarını dilimlere bölerek taşeron şirketlere pay ettiği iddia ediliyor.

  şirketlerin ticari faaliyetleri ve mali tablolarının gerçeğe uygunluğunu denetlemek amacıyla kurulan üst kurulun kendisinin şaibeye battığı öne sürülüyor. 2011 yılında kanun hükmünde kararname ile faaliyete geçen kurulun adı, kamu gözetimi muhasebe ve denetim standartları kurumu (kgk). amacı, şirketlerin ortaklarına, alacaklılarına, devlete veya diğer ilgililere sundukları finansal tablo ve raporların gerçeğe uygunluğunu denetlemek. yani şirketlerin şeffaflaşmasını sağlamak. bunu da bağımsız denetmenler aracılığıyla yapıyor. fakat bir türkiye gerçeği burada da kendini gösterdi. şirketleri denetlemek için kurulan kgk, 3 yıl içinde kendisi ‘denetlenecek hale’ geldi. iddialara göre kurum’un taşeron şirketlerle şaibeli ilişkilere girdiği ve kamu ihale kanunu’ndan kaçmak için personel alımlarını dilimlere bölerek taşeron şirketlere pay ettiği ortaya çıktı. kurum personeli, haberi olmadan iki üç ayda bir şirket değiştiriyor. yani kgk’nın kendi finansal bilgileri güvenilir değil.

  kamu ihale kanunu’na göre kamu kurumları bazı acil durumlarda ihaleye çıkmaksızın doğrudan temin yöntemine gidilebiliyor. ancak bunun da belli eşik değerleri var. ödeneğin belli bir limitini geçmemek kaydıyla bu yönteme başvurulabiliyor. fakat birçok kurumun, yandaş kişilere para aktarabilmek amacıyla ihaleye çıkması gereken işleri limitin altında kalacak şekilde parçalara böldüğü ve böylece ihalesiz bir şekilde istediği şirkete verebildiği biliniyor. ihale kanunu’nun 5’inci maddesinde, “eşik değerlerin altında kalmak amacıyla mal ve hizmet alımları ile yapım işlemleri kısımlara bölünemez” denilmesine rağmen kgk’nın da bu yönteme başvurduğu tespit edildi. kurum için eşik değer, 44 bin tl. bunun üzerindeki mal veya hizmet alımını ihale ile yapması gerekiyor.

  taşeron şirketlere paslıyor

  kgk, sekreter, güvenlikçi, şoför ve temizlik elemanlarını dışarıdan hizmet alımı yoluyla taşeron şirketlerden temin ediyor. bunun için bir yılda ödediği miktar 500 bin tl civarı. dolayısıyla ihaleye çıkması gerekiyor. ancak kgk, işçi alımlarını 44 bin tl’nin altında kalacak şekilde parçalara bölerek belli taşeron şirketlere paslıyor. kurum içerisinden alınan bilgilere göre bir sekreter, kredi başvurusu için bankaya gittiğinde, 2 ayda bir işverenin değiştiğini öğrendi. bunun üzerine banka, kredi başvurusunu reddetti. sekreterin düştüğü bu durum, kurumdaki bir gizli gerçeği de ortaya çıkardı. çalışanların söylediklerine göre, 2 ayda bir değişen taşeron şirketlerin çoğu aslında aynı kişiye ait. bir işçi, “şirketin sahibiyle kurum yetkilileri arasındaki ilişki incelenmeli.” diyor.

  kurumda 20 civarında sekreter bulunduğu belirtiliyor. sözleşmeler yıllık yapıldığı için şirkete bir sekreter için en az 15.000 tl ödeniyor. dolayısıyla sadece sekreterlik için yıllık 300 bin tl’lik bir hizmet alımı söz konusu. temizlik işçileri, güvenlik elemanları ve şoförler için de aynı yöntem uygulanıyor.

  (bkz: http://www.zaman.com.tr/…ek-hale-geldi_2295130.html)
 • son atamayla atanan 12 kişiden üçünün soyadları aynı olan kurum.

  http://kgk.gov.tr/…ımcılığı giriş sınavı sonucu.pdf