şükela:  tümü | bugün
  • {tam adı kamu gözetimi, muhasebe ve denetim standartlari kurumu; "ve" karakter sınırlamasına feda edildi.}

2 kasım 2011 tarihli 660 sayılı kanun hükmünde kararname ile kurulan bu kurum bundan böyle türkiye'de muhasebe ve denetim alanında yetkili tek kurum olacak.
    öyle ki, bahsekonu khk ile türkiye muhasebe standartları kurulu lağvedildi ve hazine müsteşarlığı'nın, bankacılık düzenleme ve denetleme kurulu'nun, sermaye piyasası kurulu'nun, enerji piyasası düzenleme kurulu'nun denetimle ilgili bütün yetkileri kaldırıldı.
  • çiçeği burnunda full yetkili, yeni kurum. biraz da kurum eksiltme aracı. gelir gelmez tmsk'nın ayağını kaydırdı. ayrıca kanun hükmünde kararname ile gelmiş olman gözümüzden kaçmadı. kobi tfrs ertelenecek, uygulanmayacak diyenlere cevap gibi geldin şekerim. şimdi ne yönetmelikler çıkar senin için, nasıl da doldururlar içini. hesap planı tartışmalarına da son vermiş oldun. yok spk'nın hesap planı olsun, yok türmob'un hesap planı olsun tartışmaları da kalkar ortadan. bir zahmet sen yazıverirsin hesap planını ya da hazırda olan maliye bakanlığının hesap planıyla işmarlaşırız artık. spk da verdiği bağımsız denetim lisanslarını çerçeveletip asar duvarlarına. hoş geldin.
  • bugünkü resmi gazete'de yayımlanan bakanlar kurulu kararı ile başkan ve üyelik atamaları yapıldı. hey yavrum hey, yine süpriz yok; liste olduğu gibi onaylanmış. kimin listesi? elbette bakanlar kurulu'nun listesi, yoksa kimin listesi olacak!

başkan: seyit ahmet baş (maliye bakanlığı)
    üyeler ve aday gösteren kurumlar:
    bülent büyükdığan (maliye bakanlığı)
    prof. dr. yusuf balcı (gümrük ve ticaret bakanlığı)
    imdat ersoy (gümrük ve ticaret bakanlığı)
    aziz doğan (hazine müsteşarlığının bağlı olduğu bakanlık)
    uğur saçmacıoğlu (sermaye piyasası kurulunun bağlı olduğu bakanlık)
    ismail erdemir (bankacılık düzenleme ve denetleme kurumunun bağlı olduğu bakanlık)
    doç. dr. orhan çelik (türkiye serbest muhasebeci mali müşavirler ve yeminli mali müşavirler odaları birliği)
    mustafa dönmez (türkiye odalar ve borsalar birliği)
  • (bkz: kgmdsk)
  • http://www.denetci.gen.tr/…uya-yararli-kuruluslara/

türkiye muhasebe standartlarını uygulama kapsamına ilişkin olarak kurulumuzun 14/11/2012 tarihli toplantısında, türk ticaret kanunu’nun 88 inci ve geçici 1 inci maddeleri ile 660 sayılı khk’nın 9 uncu ve geçici 1 inci maddeleri uyarınca 1/1/2013 tarihi ve sonrasında başlayan hesap dönemlerine ilişkin münferit ve konsolide finansal tabloların hazırlanmasında;
    1) 660 sayılı khk’da belirtilen kamu yararını ilgilendiren kuruluşların, 6102 sayılı kanunun 397 nci maddesi çerçevesinde bakanlar kurulu kararıyla bağımsız denetime tabi olacakların ve aynı kanunun 1534 üncü maddesinin ikinci fıkrasında sayılan şirketlerin münferit ve konsolide finansal tablolarının hazırlanmasında türkiye muhasebe standartlarını uygulamasına,
    2) yukarıdaki kapsama dâhil olmayanlar için kurumca bir belirleme yapılıncaya kadar yürürlükteki mevzuatın uygulanmasının devamına, karar verilmiştir.
    karar resmi gazetede yayımlanmak üzere başbakanlık’a gönderilmiştir.
    duyurulur.

14 kasım'da toplanıp 1.1.2013'den itibaren tüm sermaye şirketleri ufrs raporlayacak demelerini beklemiyordum ama yine de güzel bir haber. 1.1.2015 tarihinden itibaren hangi şirketlerin kapsama dahil edileceğine ilişkin bir açıklama yapın beyler. herkes hazırlığını, planını ona göre yapsın. 2013 yılı altyapı hazırlığı ile geçer 2014'de çevrim için açılış bilançosu falan hazırlanır, 2015'de paşa paşa uygulama başlar.

sonradan edit: hiiiç öyle anladığım gibi değilmiş. 31.12.2012 açılış bilançosu oluyor, 2013'de ufrs raporlanıyor. tüm sermaye şirketleri kapsam içinde afedersin. hadi meslek mensubu sıva kolları: "üstâd, kolay gelsin"

daha sonra edit: ya arkadaş ne dediğiniz de belli değil ki, zaten salağım, iyice aptal ettiniz. kapsam içinde 2500-3000 firma var sadece. eee ne anladım ben bu işten. ileri değil geri gitti bağımsız denetimin kapsamı.
  • hayatımda görüp görebileceğiniz en rezil kurum.

10 gündür ulaşmaya çalışmama rağmen kimseyle görüşmeyi başaramadım. lisans bedelleri, eğitim ücretleri almayı bilen; ama iş icraate geldiğimi ortalarda olmayan, üstüne çok çalıştıkları iddia edilen çalışanlara sahip güzide kurum.
  • kgk nın ülkemizdeki süreçlerinin kronolojik sıralaması yapılsa, türmob un ismmmo nun ve diğer anadolu smmm odalarının ve birer birer üyelerinin bu kurum ile nasıl bir savaş yürüttüklerinin resmi meydana çıkar.
    kısaca aklımda kaldığı kadarıyla anlatayım:
    türmob, başbakanlığın smmm/ymm lerde bulunan bağımsız denetim yetkisinin alınarak yeni bir kamu kurumu oluşturulacağını haber alınca hızlı bir şekilde bağımsız denetim tebliği yayınlar. fakat tebliğ uzun yaşamaz. başbakanlık ve diğerlerinin baskısıyla tebliğ geri çekilir iptal edilir. sonra kgk nın taslakları meydana çıkar, tabi bu arada tbmm de görüşmeler devam etmektedir, fakat hükümet ve muhalefetteki bazı ymm lerin anlaşmasıyla ymm lere avanjlı birçok hak koyulur maddeler arasına. bu arada türmob un hiç gıkı çıkmamaktadır, zira zaten hükümetle araları pek de iyi olmadığından daha fazla türmob markasını zedelemek istemediklerinden sus pus dururlar sadece kendi çıkardıkları okunma oranı düşük olan bazı mecmualarda itirazlardan dava süreçlerinden sürekli bahsedilir. ismmmo ya türmob tam destek verdiğini bildirince ismmmo atik kararlarla meydan muharebesine başlar, eğitim takvimleri, denetim ile ilgili geleceğe hazırlık için istanbul kalkınma ajansı ile 750000tl lik bütçeli proje anlaşmaları ve benzeri bir çok muharebe araç gereci ile kuşanır. üyeleri de bu meydana akın edip ismmmo nun yolundan gider. yüzlerce saatlik yüzyüze ve online eğitimler başlar, bir nevi seferberlik gibidir. tam sayfa gazete ilanları ile başbakanlık makamına mektup yazılır, geri çekin khk yi denir, fakat olmaz, savaş kaybedilir.
    son bir umut ile dava açılır halen sürdüğü söylenmektedir davanın fakat umut oranı düşüktür. çünkü ab ile bazı fasıllar açıldığında uykuda bulunan türmob öngörü yapamamıştır. kendi kendinin tabiki muhasebe denetim alanında bir nevi yok oluşuna zemin hazırlamıştır. yani perşembenin geleceği çarşambadan belliyken önlem almazsan bu işler olmaz sevigili üst abilerimiz.
  • getirdiği denetim raporu yükü ve nedeninin anlaması güç bir deadline koyarak, denetim şirketlerinde çalışanları hayattan soğutmuş ve bir çok raporun da hatalı çıkmasına neden olmuş kurumdur.
  • an itibariyle internet sitesi cortlayan kurum. siz önce kendi sitenizi gözetin...
  • son yaptığı sınavda yine akrabaları gözetmiş kurum. 80 kişi çağıracağı mülakata 28 kişi davet etmiş bunların içinden 8 kişinin soyadı aynı. bir daha ki sonuç listesini alfabetik yapmamalarını öneriyorum, çabuk afişe oluyorlar zira..