şükela:  tümü | bugün
 • güzel ülkemizde makam araçları, o makamları işgal eden kişilerin egolarının bir tür dışa vurumu olduğu için kimsenin yanaşmayacağı fikirdir.

  (bkz: passat mı çekeyim yanlarına)
 • akbil mi çekeyim yanlarına
 • ve kamuda tasarruf yeniden gündemde. ama bu tasarruf nedense audi ve mercedes kullananlara değil, küçük odasında kırk derecede çalışmaya çalışan ve sıcaktan bunalmamak için kıytırık klima açan tabandaki memura geliyor.

  hani şu meşhur işçi hikayesi varya hani. aynen o. işçi işten çıkarılır tasarrufa gidilmiş olur.
 • itibardan tasarruf olmaz diye diye itibarını bırakmayacaklar ülkenin.
 • la olm bunlardan kamuda tasarruf falan beklemeyin.
  bunlar makam sevdasından vazgeçmez.
  makam aracı kalktı dediler, sadece envanterde makam araçlarının adı hizmet aracı olur ki oldu zaten.
  lojmanları satacaz dediler kendilerinin yavru sarayları duruyor ama üç kuruş alan memurların oturduğu bazı lojmanları sattılar yok parasına.
  makam odaları, sahipleri her değiştikçe baştan aşağı değişir, eşe ayrı, çocuğa ayrı hizmet araçları tam gaz kullanılır.
  tasarruf diye tutar kurumların kağıt, toner masrafı harcadığı tüketim kalemleri ödeneklerinde kısıntıya giderler.

  okula fotokopi kağıdını daha çok vermeye devam edersiniz.
 • memleketin mali durumu ortada. bu içinde bulunduğumuz ekonomik şartlarda, kemer sıkma politikası kapsamında atılması gereken ilk adımlardan birisidir.

  krizdeyiz. hem de sağlam bir kriz... ve de dış politikanın durumu ortada. savaşlar, ambargolar, karmaşalar... zaten ekonomik olarak bir dar boğaza girmişken dış politikada yaşanan krizler de başka bir zorluk olarak karşımıza çıkıyor.

  bu durumda ne yapacağız? kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz. öncelikle kendi krizimizden kendi boğazımızı kontrol ederek çıkmayı deneyeceğiz. çünkü üretim yok.

  işten atılan ve ne zaman yeni bir işe gireceği belli olmayan bir işçi, elindeki birikimi doğru harcamak için belki evini değişip kirasını azaltacak, belki mutfaktan kısacak, belki gideceği yere yürüyerek gidecek. sonuçta kendinden kesecek. kendinden kısacak.

  4.000 nüfuslu kasabanın belediye başkanı 400.000 bin liralık makam aracına biniyorsa hiç kusura bakmayın da öyle ekonomiyi itelerler. getireceksin bir kural, belediye başkanı idi, kaymakam idi, vali idi efendim 100 bin liradan pahalı makam aracına binemeyecek. ayrıca şefe ayrı, müdür yardımcısına ayrı araç tahsis edilmeyecek. 300-500 bin liralık makam aracına binmek isteyen ya da herkese bir makam aracı isteyen de cebinden verip binecek. müftü bile makam aracına biniyor. yazıktır. ayıptır. günahtır.

  sen kendi göbeğini kendin kes önce. sonra da belki yapabilirsen bu kestiğinle yatırım yap da üret...

  biz mi akıl vereceğiz. ekonomist mi yok, iktisatçı mı... üzülüyoruz. sinirleniyoruz.