*

şükela:  tümü | bugün
  • kamuya ait kurulus. devlet dairesi de denir.
  • belirli bir kamu hizmetinin yerine getirilmesi amacıyla kurulmuş kamu tuzel kisisi.amme müessesesi de denir
  • yer bakimindan yerinden yönetimler idarelerini olusturan yerel yönetimler ve merkezi idare kamu idaresi olarak nitelendirilirken belirli kamu hizmetlerini yerine getirmek üzere kurulan kamu tüzel kisileri kamu kurumu olarak adlandirilmaktadir. kavram any108m’de yer almaktadir.görev alanlari görecekleri hizmetle sinirlidir görevleri ve yetkileri kanuni idare ilkesi geregince yasalarla düzenleyici islemlerle gerçeklestirilir. idari özerklikleri vardir bu mevzuatla kendilerine taninan yetkiyi serbestçe kullanma anlamina gelmektedir.kamu kurumlari görevlerini yerine getirebilmeleri için gereken personele ve merkezi idareden ayri mal varligina sahiptir.genel ve özel kamu kurumlari olmak üzere 2ye ayrilirlar devlete bagli olanlara genel belli yerde faaliyet gösterenlere özel kamu kurumlari denir.mali yönden katma bütçeli ve özerk bütçeli ayrimi yapilir.
  • kamuna koyulmuştur kurumuna bişi olmasın diye. yaşı kırıldı kurusu sizin olsun dese neyse.
    hani kara kamu filan derdi bir başka üstat, gerçeği hatta, öyle olunca biz kamuyu, ne bilelim lan amına koyim, böyle bizim sandık.
    kamuyuz ya lan, ondan işte!
    fekat kullanıcı anlamındayız biz. baamlı. baarlı işte. baamlıyız baara baara. ya da baarta baarta işte, skiyollar, kanu kuruşunda.
    boku çıkmış anam kaşu kumurunun, karu kumuşu, ay ne boksa.
    adam geliyor mesella, bem bilgisayanda sadecene belge kaydedebiliyom, taam taam kardeşlik, saa biyer ayallaarıs, deniyo mesela, bir toplumun iç sesi olarak, o biçimde, sınav mınav hak getire, biat fışkırta, düğme iliklemesi kayganlaştırıcı jel akıta sikişe sikişe ilerliyor katu kumulumu iki1000yirmi3e ramak kala.
    devletin malı deniz yemiyen domuz.
    bütün havyarlar eşittir domuzlar daha eşit.
    halka hizmet veren ve temelde halkın olan kurum.
    goolba böle bişi.
    nassını skiyorlar yalnız.
    kamudan çalan bir şeye dönüşüyor.
    bunların da kârları masada.
    kapitalizm her şeyi döver.
    kamu kurusu. kamu kuruşu. kamuyum lan ben. kurumumu ver lan bana geri. yavşak bürokratların elinde kalan hukuki bütünlükler. onun emri ile, bunun emri ile zarar olan yerler. paranoyak olduk lan. gelmişini geçmişini sikip kamu kurumlarının, özelleştirme idaresi tarafından, adi patronlara peşkeş çekilmesini mi arzuluyorsunuz?
    halkına iki gıdım hizmeti yük görenlerin kamburudur.
    kambursa adamı tepetaklak eder. işler niye alt üst olmasın?!
  • 50 günlük belediye deneyimimle söylüyorum: "beceriksiz ve vizyonsuz idarecilerin elinde oyuncak olmuş, çağı yakalama uğraşında başarısız, günü kurtarmaya çalışan, işlerin daima son dakikaya bırakıldığı, bürokrasiden fazlasıyla nasibini almış, hantal ve işe yaramaz çalışanlarıyla hem kendine hem de vatandaşa yük olan" tüzel kişi.
    bu arada, istisnalar kaideyi bozmaz.
  • toplum anlamındaki kelimeyi, devlet anlamında kullanarak niyetini açık eden kurum.