şükela:  tümü | bugün soru sor
 • tübitak tarafından işletilen ve türkiye'de hem kişisel hem kurumsal e-imza sertifikasyonu sağlama yetkisi olan birkaç kurumdan bir tanesi.
  adresi:
  http://www.kamusm.gov.tr/tr/
 • tum hizmetleri uekae acik anahtar altyapısi'na (ma3) bagli olan, turkiye'nin ilk elektronik sertifika hizmet saglayicisi. genel hizmetlerinden bazilari:

  -- elektronik sertifika uretimi ve yonetimi,
  -- time-stamp servisleri,
  -- e-imza altyapi kutuphaneleri,
  -- e-imza konusunda danismanlik, ...

  (bkz: kamu sertifikasyon merkezi)
 • (bkz: kamu sm)
 • havadan para kazanan* ancak basit bir formu hakkı proğramlayacak çalışanı olmayan kurum. allah sizleri islah etsin.
 • başkanı hasan başaran'ın odtü lisans ile yüksek lisans diplomasının sahte çıktığı tubitak birimi. e-imzaları bu birim hazırlar ve takibini yapar.

  http://www.memurlar.net/haber/497532/
  http://www.hurriyet.com.tr/…3-bin-tl-almis-28100991
  http://www.haberturk.com/…za-yoneticisi-sahte-cikti
 • ürettikleri ve e-fatura, e-defter ve sair zımbırtılarda kullanılması gereken akıllı kart okuyucu ile "bir iş nasıl olduğundan zor hale getirilir?" konusjnda ders veren birim.

  sisteminize 32 bit java kurmanızı bekler. üstelik öyle bir sürümde kodlanmış ve bir daha yüzüne bakılmamıştır ki "şu sürüm" dediği java'yı indirirken oracle "abi bunlar eski, sana yaramaz" der.

  32 bit javayı 64 bit sisteme kurmakta -küfür ederek de olsa- sorun yok, asıl sorun sonrasında başlıyor, bu adamların installer dosyalarından 32 bit olanı 64 bit sistemlerde çalışmazken, 64 bit olanı da 32 bit javayi kabul etmiyor. javayı 64 bit yüklersem de imzalama yapamıyorum. manyak mısınız arkadaşım?

  sene 2017, sırf bunların "teknolojik" zamazingolarını çalıştırabilmek için 32 bit sanal bilgisayar kuruyorum.
 • çalıştıkları aktif ileti kurye hizmetini gözden geçirmeliler. e-imzanız gelmek bilmiyor.
 • yanlışım yoksa, java kısıtlarından ötürü e-imza ile girişin artık sadece internet explorer 11 ile yapılabildiği e-imza sitesi

  (bkz: müjde müjde! son teknolojiyi yakaladık bakanım! aha!)
 • verdikleri e-imza sertifikası java tabanlı çalıştığı için windowsta artık windowsun bile default olarak kullanmadığı internet explorer ile çalışabiliyor ancak.

  mac os'ta güya safari ile çalışıyor fakat mümkün değil. kırk takla atıp nihayet java appleti çalıştırdım ama kartı görmüyor.

  şu meselede bile bu kadar saçmasapan durumdayken endüstri 4.0 bize gelmez.
 • elektronik imzamın geçerlilik tarihi bitmeye yaklaştığı için dedim ki yenileyeyim. girdim kamusm'nin ilgili sayfasına. hazır elimde de elektronik imzam çalışırken ıslak imzayla falan uğraşmadan online olarak başvurumu yapayım dedim.

  ön bilgi: bu kurum türkiye'de elektronik imza denince akla gelen isim. bu durumda haliyle teknolojik anlamda en azından biraz kolaylık umuyor insan. ama öyle değil.

  öncelikle başvuruyu chrome veya firefox'tan yapamıyorsunuz. illa explorer olacak. neden? çünkü chrome ve firefox'un java desteği yok.

  explorer'da da öyle kafanıza göre başvuru yapamıyorsunuz çünkü mevcut java sürümünüzün güncel o l m a m a s ı gerekiyor. evet yanlış okumadınız. güncel olmayan bir java sürümü istiyor sizden. "8 update 151" olanını istiyor. ama "muhakkak 32 bit olmalı" diye de ekliyor. java'nın şu an benim bildiğim kendi sitesinde "8 update 191" sürümü yayında.

  yani sizin öncelikle bilgisayarınızdan güncel java sürümünü kaldırıp, sonrasında bu 32 bitlik 151. sürümü bulup onu kurmanız gerekiyor.

  ha buna rağmen çileniz bitiyor mu? elbette bitmiyor.

  explorer'ı açıp, ilgili formları 73. kez doldurup, telefonunuza gelen onay sms'ini girip "elektronik imza" seçeneğini tıkladığınızda "sayfa açılamadı" hatası alıyorsunuz.

  çözüm: sayfayı yenileyin. dfndfnk

  sayfayı yenileyince çile bitiyor mu? hahahayır.

  bu sefer imzala butonunun yerinde "error" yazıyor. bunun için güzide kamusm kurumumuz iki adet pdf yaratmış. bu hatayı nasıl ortadan kaldırabilir ve imzamızı atabiliriz diye kafa yormuşlar sağolsunlar, o pdf'lerdeki talimatları yerine getirince nihayet çilemiz sona eriyor ve imzamızı atabiliyoruz.

  müşteri hizmetlerindeki personel gayet yardımcı olmaya çalışıyor, onlara lafım yok. ama bu saçma sistemi kim yönetemiyorsa lafım ona; aga siz napıyonuz?

  daha önce biletix için de aynı şeyi söylemiştim: (bkz: #66702556)

  ulan hata varsa ve sürekli aynı hata sebebiyle insanlar size başvuruyorlarsa "bu hatayı nasıl kullanıcı bazında çözeriz?" değil, "bu hatayı nasıl kökten hallederiz?" sorusunu sormanız gerekiyor kendinize.

  veya yine biletix'e sunduğum önerileri size de sunayım:
  1) explorer haricinde java desteği bulamıyor, explorer'da bulduğunuz desteği ise ite kaka işletebiliyorsanız bu sistemi terk edin. başka bir yöntem bulun.
  2) siteyi komple benzin döküp yakın amk. insan gibi bir firmayla anlaşıp iş yapan bir site tasarlatın ("mükemmel" demedim dikkat ettiyseniz, "iş yapan" dedim). [burayı diğer entry'den direkt arakladım. kusuruma bakmayın artık]