şükela:  tümü | bugün
 • "aynı unvan ve aynı kadroda olanların farklı ücret almasının önüne geçilmesi; yani memurlar, müsteşarlar, müsteşar yardımcıları, genel müdürler, genel müdür yardımcıları, daire başkanları, il müdürleri ve uzmanlar arasında yaşanan maaş farklarının ortadan kaldırılması" amacıyla yapılacak uygulama.

  *
 • sonunda bütün maaşları asgari ücrete eşitleyecekler diye korktuğum uygulamadır.
 • bütün maaşları güzel seviyelerde eşitlemiş uygulamadır. çok yüksek maaş alan kurumlardakiler biraz üzülebilir ama az alanlar ortaya çıkıyor, orta alanlara zati bişey yok.
 • kıdem durumları aynı olmayan çalışanlar arasında uygulanması adaletsizlik yaratacak olan uygulamadır.
 • resmi gazete'de yayımlanan 2 kasım 2011 tarihli kanun hükmünde kararnamesi için
  (bkz: http://www.resmigazete.gov.tr/…11/11/20111102m1.htm) *
 • eşit işe eşit ücret uygulamasından ziyade uzmanların kurumlar arası geçişini engellemek amacıyla çıkartılmış "uzmanlar maaşlarının eşitlenmesi kararnamesi" diyebiliriz buna. malum kurumlar arası geçişin en önemli sebebi ücret farklılıklarıydı. sanırım aynı ücreti alacak olmasına rağmen bir kurumdan diğerine geçmek isteyen bir uzman ya da uzman yardımcısı, muvafakat alamadığı zaman (ki artık kurumlar muvafakat vermeyeceklerdir) açacağı davayı iki kurum arasındaki özlük haklarının eşit olması nedeniyle muhtemelen kaybedecek ve bu da kurumlar arası geçişi engelleyecek.

  aslında hem düşük ücret alan uzmanlar açısından hem de sürekli uzman personel sirkülasyonunu maruz kalan kurumların verim artışı açısından olumlu bir kararname. maaşları zaten yüksek olan üst kurul uzmanlarını muhtemelen üzmüştür orası ayrı ama zaten onların kazanılmış hakları korunacak ve yeni giren üst kurul uzman yardımcılarının maaşları onların maaşına eşitlenene kadar zam almayacaklar. ki bu 5-6 yıl alacak bir süreç.

  her ne kadar khk'yı uygun bulsam da "eşit iş" ve "eşit ücret" tanımlarının havada kaldığı aşikar. her bakanlıktaki ya da her devlet kurumundaki her uzman eşit işi yapmıyor, aynı iş sınavlarından geçmiyor. aralarında ufak da olsa zorluk farkları var. haliyle bir üst kurul sınavını (genelde çok zor olur) kazanmış ve mülakatını geçmiş bir uzman yardımcısıyla x bakanlığına kolay bir sözlüyle girmiş uzman yardımcısının aynı maaşı alacak olması uzaktan bakınca çok da eşit işe eşit ücret gibi durmuyor. tabi kararname sonrası üst kurullar uzman istihdam edebilmek için işe alım süreçlerini kolaylaştırmak zorunda ve haliyle önümüzdeki yıllarda kamuda uzman istihdam edilmesi süreci standartlaşacak diyebiliriz belki bu gerçekleştikten sonra eşit iş ve eşit ücret uygulamasından söz edebilir hale gelebiliriz.
 • çalıştığım kamu kurumunda küçük bir bayram havası yaratmış uygulamadır.

  emekliliği yaklaşmış abilerden biri geldi müjdeyi verdi, emekliliği çoktan gelmiş de geçiyor olan hanım ablamız nasıl heyecanlandı. saçları parladı, gözlerine renk geldi yeminle. sen bütün gün otur bilgisayarın başında, sabahtan akşama solitaire... nasıl olsa emekliliğim gelmiş diye düşün, tek bir bilgisayar programı bile öğrenme... off çok uzunmuş deyip resmi gazeteyi okumaya bile üşen... ondan sonra hoopp maaşın 250-300 lira civarında artsın. yemin ediyorum yazık yahu. devlet memurluğunda da prim sistemi olmalı. kim ne kadar çalışıyorsa ona göre para almalı. o 250-300 liraya deli gibi ihtiyacı olan, sabahtan akşama arazilerde dolaşan insanlar da var... bu hanım ablamız gibi popo büyütüp solitaire açmaktan başka işi olmayan insanlar da...
 • a grubu kadrolar dışında kimi memurlarımızı da etkileyecek güzide uygulama. durun durun hemen sevinmeyin. döner sermaye alanlar için pek bir değişiklik olmasa da, almayanlar için çeşitli isimler altında ek ödeme yapılmasının önü kesilmiştir. üstelik bu önü kesilen ek ödemelere sadece mali değil sosyal haklar bağlamında ödenenler de dahildir. eğer ekli cetvellerde kendinize bir yer bulmuşsanız, bilin ki orada belirlenen oranlara sıkı sıkıya tabisiniz. ağzınızla kuş tutsanız da aşamazsınız. bir tek fazla mesai yapmanız mümkün ki, zaten günde 8 saat çalıştığı varsayılan bir kamu görevlisinin haftalık ve aylık çalışma süresine ek ne kadar fazla mesai yapabileceği bellidir. getirisi düzenlemede belirtilen tavan gibi maaşın 5 katına kadar çıkamayacaktır. ancak nöbet tutan, denetleme yapan vb. personel elle tutulur bir fazla mesai ücreti alabilecektir. ekli cetvellerde kendinize yer bulamamışsanız zaten geçmişler olsun. mevcut bordronuza yaşlı gözlerle bakın. ek gösterge, bilmem ne yardımı falan var ya; ocak 2012 itibariyle olmayacak. hoş ekli cetvellerde yer alanlar için de ek ödemeler gidiyor fakat çıplak maaşının cetvelde tespit edilmiş oranına kadar fazlasını alabilecekler. şüphesiz aynı kategoriye dahil edilmiş ve an itibariyle eş değer kabul edilen kadrolardan düşük maaş alanlar için belli bir artış getirecektir. yalnız bu artış bir anda olmayacak, kademeli olarak verilecek zamlarla yansıtılacaktır. tahmini eşitlenme süresi 5 ila 10 yıl arasındadır. esasları belirlemeye ve kanunda yer almayan hususlarda kararı vermeye maliye bakanlığı yetkilidir. maaşlarının füze gibi artacağını düşünen tüm panpalarım için geliyor: yok böyle bir dünya.
 • kamudaki herkesin aynı işi yaptığını öğrenmemizi sağlamıştır. bu kadar ayrı kuruma ne gerek var yav o zaman memurlar bakanlığı olsun herkes orada takılsın.
 • bakanlıklarda görevli mühendislerin yüzünü güldürmüştür.

  (bkz: 666 sayılı khk)