şükela:  tümü | bugün
  • malum ötv zammından sonra zamanında bülent arınç'ın yaptığı bu açıklamayı gündeme getirmek lazım. alternatif vergi yolları aramanıza gerek yok sayın ahali. hiç siyasi bir yöne çekmeden özeleştirimizi yaptığımızda asıl sorunumuz kaynaklarımızı doğru ve verimli kullanamamak. herkes az çok kamu israfına şahittir. katıldığım bir konferansta para basan merkez bankasının kalıp uç değişim işini birkaç haftada yaptıklarını anlattılar, sanayide bu işin dakikalar mertebesinde olduğunu düşünün. bakın özel sektördeki rekabet yüzünden bütün firmalar maliyetlerini azaltıp çalışanın ümüğünü sıkarken, kamuda malesef inanılmaz israf var. memur arkadaşlar yanlış anlamasın, doğru iş yapıp doğru adam atamaktan bahsediyorum. devletin birçok kurumunda süreçler ve organizasyonlar gözden geçirilmeli, gereksiz, verimsiz işler ayıklanıp iş süreleri kısaltılabilir. kamu özel sektördeki gibi kurumsallaştırılmalı. 5s, 6 sigma, kaizen, sürekli iyileştirme yöntemleri uygulanmalı. memurlara tasarruf ve verimlilikle ilgili hedefler verilmeli, performansları ölçülmelidir. çalışan memur fazlalığını başka alanlarda değerlendirebilirsiniz.

ımf döneminde kamu harcamaları kontrol altındaydı ve borcumuzu ödemek için iyi bir ivme kazanmıştık. israfın önüne geçemediğimiz sürece vergi icatları ve artırımına millet olarak maruz kalacağız.

çıtır çerez hükmünde olan makam araçları*temsil giderleri vs. konularına girmiyorum. bu işi kim nasıl yapar bilmiyorum ama yetkililere sesleniyorum; pansuman çözüm değil asıl kök nedene inin. kamudaki israfı önleyin, sonra bana gelip bunlar yetmedi ötv artıracağız deyin.