şükela:  tümü | bugün
 • kamulaştırma, devlet veya kamu tüzel kişlerince, kamu yararının gerektirdiği hallerde, karşılığını peşin ödemek şartıyla, özel mülkiyette bulunan taşınmaz malların tamamı veya bir kısmına el konulması veya üzerinde irtifak hakkı tessis etdilmesi işlemidir. kamulaştırma işlemi mal sahibinin rızasıyla veya mal sahibinin rızası olmadığı koşullarda mahkeme kararı ile yapılmaktadır.
 • (bkz: istimlak)
 • türk eşya hukukunda tescilsiz iktisap hallerinden biri.*
 • yatağan termik santrali için kömür ihtiyacını karşılamak üzere geniş bir bölgede kamulaştırma çalışmaları yapılıyor.

  kamulaştırılarak tamamen alınan ve altı kömür dolu köyler ve beldeler var. yeşilbağcılar beldesi bunlardan biri. kömür çıkarma işlemi beldenin sınırlarına kadar ilerlemiş durumda. beldenin yüzde sekseni kamulaştırılmış ve bedeli ödenmiş. yakın köylere, muğla'ya ya da yatağan'a yerleşiyor köyden ayrılanlar. son güne kadar direnecek, evlerinde oturmaya devam edecek belde sakinleri de var. dinamit yüzünden evlerinin kimi duvarlarında çatlakları var ama dayanıyorlar. tki -türkiye kömür işletmeleri- yetkilileri altı ay sonra beldenin tamamen boşaltılacağını ve altındaki kömürün çıkarılmaya başlayacağını söylüyor. yine söylediklerine göre kamulaştırma işlemleri gayet başarılı ilerliyor ve paralar mal sahiplerine tıkır tıkır ödeniyor. gayet normal her şey.

  tüm bunlar teknik bilgi. yasalara uygun, hakkaniyetli ve olması gerektiği gibi.

  ama; beldede bulunan evi kamulaştırıldığı için yatağan'da almış olduğu arsaya talep ettiği mimari proje için gelen hatice teyzenin, tapusunu uzatırken başındaki örtünün kenarına sildiği gözyaşlarının kamulaştırma kanununda yeri yok.

  - bubamın ben doğuncu avluyu tiktiği setin -zeytin- ağacı vadı gızım. canını yiyesice kömür aldı gari bizim avluları, cilasım -güzelim- setinim gitti. avlu yanını vamıdan geldim bureye, setine bakımadım, adımdan ağlasın vasın gari.

  avlulu kargir ev ve arsası'nın kamulaştırma bedeli ............. 50.000 tl
  hatice teyze doğduğu gün avluya dikilen zeytin ağacı ....... paha biçilemez
 • ingilizcede eminent domain, compulsory purchase, acquisition* yada expropriation olarak gecmekte olan kavram.
 • idarenin re'sen icra edilebilir kararlarına istisna teşkil eden örneklerden biridir.. idare genelde tek yanlı işlemlerinde kararı tek başına alıp onu re'sen icra edebilir yani, hukuki alanda doğan bir işlemi maddi alana kendiliğinden aktarabilir fakat kamulaştırma kararı bunun ististasını oluşturur.. bir taşınmazın idarenin mülküyetine geçmesi için ya malikin rızası ya da mahkemenin taşınmaz malın idare adına tescil edilmesine karar vermesi gerekir..
 • kamulaştırma, karayolları bünyesinde bulunan diğer bölümlerin aksine ( etüt, proje çizim v.b.) vatandaş ile sürekli haşır neşir olan bir bölümdür. vatandaş çoğu durumda haklı olduğundan, kamulaştırma memurları üzerine düşen vazifeyi yapmak istemelerinden ötürü tartışma eksik olmaz. hem teknik, hem hukuki bilgi gerektirmesi açısından zor ama önemli bir bölümdür.
 • kamulaştırmasız el atma ile kıyaslandığında daha bir vatandaş lehine olan durum.