şükela:  tümü | bugün
 • imar planlarında yerleşmenin ihtiyaç duyduğu ortak kullanım alanlarından olan resmi alan,belediye hizmet alanı, kreş, sağlık alanı, sosyal tesis alanı gibi kullanımlar kamulaştırma ortaklık payı kapsamında düzenlenir. (bkz: dop), (bkz: 18 uygulaması)
 • aslında doğrusu kamu ortaklık payı oranı (kopo veya kop) olarak geçer. ama belediyede hacı bu ne diye sorduğunuzda, ileride kamulaştırılacak alan cevabı nedeniyle bu şekilde de bilinir. özünde 3194 sayılı yasanın 18. maddesi çerçevesinde yapılan (kanımca) en demokratik işlemdir. şöyle ki dop tanımı içerisinde okul, yol, yeşil alan gibi yapılaşma ile birlikte mutlaka olması gereken işlemler imar adalarının kadastro parsellerine oranı ile çarpılarak herkesten bir kesinti yapılır. bunun yanında belediye hizmet alanı veya sağlık alanı gibi ilerde herhangi bir kurumun gelip bir işlem yapacağı alan ise kamulaştırma işlemi ile yapılması gerektiği aşikardır. burada devlet tek bir kişinin sırtına binerek senin yeri hüplettim canım, al komik paranı demek yerine dop ile birlikte herkesi eşit oranda bu alanlara hissedar yaparak eşit oranda kamulaştırma işlemi yapar. şimdi burada biri çıkıp e o zaman dop gibi kesip el koyup geçse ya diyebilir, belediye açısından da hayat inanın çok daha kolay olur ama devlet burada ben zamanı gelince bak para da verecem ama şimdi değil diyor.

  şimdi de gelelim, imar konusunda ota boka dava açan ama imar uygulamasından çakmayan avukat arkadaşlara (burada konusunda uzman, belediyenin osuruğunu düğümleyen abilerimizi tenzih ederim ama bu boku bildiğini sanan çok saf var).
  1- kop , imar kanunun 18 inci maddesi uyarınca yapılacak arazi ve arsa düzenlemesi ile ilgili esaslar hakkında yönetmelik içerisinde yer alan http://www.mevzuat.adalet.gov.tr/html/20359.html (madde 12) yer alan, yasal bir işlemdir. kanuna aykırı, haksız yere yerimizi böldüler diye dava açmaktan vaz geçin artık. sene olmuş 2012 a.q.
  2-kop'un bir sınırı olmamakla birlikte dop+kop %40'ı geçemez. (genel olarak danıştay kararları bu yönde). yani benden %10 kop kestiler bühühü diye dava açılamaz ama dop ile kop'un toplamı %40'ı aşıyor, kamulaştırma veya uygulamanın iptali için dava açabilirsin. (+++:2015 itibariyle artık genel olarak mahkemeler ikisinin toplamının %40 aşmasının mevzuata aykırı görmemektedir. dop'un %40'ı aşmaması gerektiği, kop için böyle bir kısıtlamanın olmadığı yönünde kararlar var. )
  3-kop http://www.mevzuat.adalet.gov.tr/html/20359.html madde 12'de hesabı açık bir şekilde yazar. kısaca belediyece kafasına göre belirlenen bir değer değildir.
  4-belediye kop parselini 5 sene içerisinde kamulaştırmak zorunda değildir. belediye hizmet alanı denilen yere itfayede kurulabilir ki bu durumda kamulaştırmayı (istanbul için büyükşehir belediyesinin) ilgili kurumun yapması gerekir. yani kısaca ortada bir kamulaştırma kararı olmadığı için, bir süre zarfıda bulunmamaktadır. sadece encümen kararında aksine bir söylem varsa olabilir (b.h.a. olarak ayrılan x parselin kamulaştırılmasına gibi).
  5-kop parselinde bulunan hisseniz, kamulaştırma işlemi yapılana veya ivasız bağış yapana kadar sizindir. bu yüzden vergisini vermekle yükümlüsünüz.
  6-benim hissemin bir kısmını kopa verdiler ama ahmeti vermediler. onun orada hissesi yok geyiği. şimdi sayın avukat özellikle lafım sana, hemen heyecanlanma, kop dediğimiz şey de dop gibi bir oranı olduğundan bahsettik. misal %6 olsun bu oran. uygulama sahası büyükse mehmet'ten %6 altı kesip b.h.a'ya, ahmet'ten %6'tı kesip %3'ünü sağlık tesis alanına, %3'ünü kreş alanına dağıtıp b.h.a.'ya hiç bir şey vermeyebilirim. mehmet'in olduğu yerde ahmet'in olmamasının tek sebebi bu olabilir. ahmet'i harbiden hiç bir yerde vermedilerse direk mahkemede kazanırsın. bilirkişi raporu sonrası uygulama iptal ama bu konuyu iyi eşele sonra elinde patlar bu şekilde savunma gelince.
 • doğrusu kamu ortaklık payı oranı (kopo) olan, 22 şubat 2020 tarihli ve 31047 sayılı resmî gazetede yayınlanan arazi ve arsa düzenlemeleri hakkında yönetmelik ile artık tarih olmuş olan uygulama.

  ayrıca aynı yönetmelik ile düzenleme ortaklık payı oranı (dopo), %40’dan %45’e çıkarılmıştır.

  bundan önce, kamu hizmetlerinin görülmesi lüzumu üzerine ve daha sonra kamulaştırılmak şartıyla uygulama yapmaya yetkili idarece; belediye hizmet alanı, sağlık tesisi alanı, spor tesisi alanı vs. gibi alanlar; kamu ortaklık payından elde ediliyordu.

  düzenleme alanındaki kıymet artışı nispetinde bedelsiz bir biçimde kesintisi yapılan düzenleme ortaklık payı, yalnızca park-bahçe, yol, ibadet alanı vs. gibi alanları oluşturmak için kullanılıyordu.

  işte yeni yönetmelik ile artık kamu hizmetlerinin görülmesi için gerekli olan alanlar da düzenleme ortaklık payından bedelsiz bir biçimde gelen alanlar ile elde edilebilecek. kısacası artık zaruri haller (mesela umumi hizmet alanları için gerekli olan miktarın azami dop oranını -%45 aşması durumu) dışında artık kamulaştırma işlemi yapılmayacak.