şükela:  tümü | bugün soru sor
 • açık radyo'da

  sözcüklerin anlamlarını yeniden üreten alternatif bir sözlük çalışması.
  didem gürzap,
  kerem doğan,
  evrim demirören

  44. yayın dönemi: 24 ekim 2016 - 23 nisan 2017
  pazartesi günleri 10:30 - 11:00 arasında.

  açık radyo : 94.9
  http://acikradyo.com.tr/program/kamusla-gures
 • geçen sezonda tarifledikleri program içeriği şöyle;

  kamus, sözlük demek. dilimizin unutulmuş bir yerlerinde "kamusla güreş olmaz" diye bir söz var. "lügatla pehlivanlık olmaz" diye de geçiyor bazı kaynaklarda... 'sözcüğün sözlükte bir anlamı vardır, bu tartışılmaz' manasında bir deyiş... biz, didem gürzap ve kerem doğan, sözcüklerin alışılagelmiş tanımlarının dışında, yanında yöresindeki diğer anlam ve çağrışımlarını araştırır ve karıştırırken tam da bunun dışında bir yolda ilerliyoruz. bu yolda, programımızın adına "kamusla güreş" koyduk.
  a'dan z'ye giderek seçtimiz her sözcüğün, pek çok alternatif sözlük, kaynak ve bakış açısından yararlanarak baktığımız bu güreş sonrası ortaya çıkan yeni anlamlarını açık radyo dinleyicileri ile paylaştığımız bir program kamusla güreş.
  bu programı hazırlarken her sözcükte bambaşka ve yeni kaynaklara yönelmekle birlikte, hemen her programda yararlandığımız kalıcı bazı kaynak kitaplarımız var. onları sizlerle de paylaşmak istiyoruz:

  2016/2017 sezonunda kadroya 1 kişi (evrim demirören) daha katıldı ve artık alfabetik gidişat yerine; her ay bir sozcuk secip o sozcugun cagrisimlarini sozcukten kopmadan farkli programlarda ele alacaklarmış...
 • sözcüklerin anlamlarını tekrar üreten alternatif bir sözlük çalışması.

  didem gürzap ve kerem doğan'ın sunduğu zarif, latif ve bilgi dolu program.
  içeriğin tadı bir yana, takdimcilerin üslubu, ele aldıkları konular çok güzel.

  buradan kendilerine teşekkür ediyorum.
 • gun itibariyle yurumenin felsefesi uzerine arsivlik bir program yapmislardir. podcasti ilerleyen zamanlarda tekrardan dinlemelik. dinlerdeki hac yolculuklari, filozoflarin yuruyus uzerine dusunceleri ve faydali kitap tavsiyeleri vardi.
  ah bir de kerem dogan, didem gurzap'in lafini bolmekten vazgecse de didem hanimin guzel goruslerini daha cok dinleyebilsek.

  yurumenin felsefesi adli programlari 05 subat 2018 podcasti olarak arastirilabilir.