şükela:  tümü | bugün soru sor
 • boğazda satacak yer kalmaması durumunda planları hazırlatmıştır:

  (bkz: kanal istanbul)
 • babalar gibi satarız dan anasını allayıp babasına satma durumuna geçişin göstergesi.
 • değerli kamu binaları satılıyor. doğrudur efendim. bu durum sadece kaynak transferi olarak görülmelidir. sanki özelleştirilen kurumlar, satılan binalar doğrudan recep tayyip erdoğan'ın cebine girmektedir. satılan binalar zaten gelişen ve değişen türkiye'nin kamu hizmetlerini yürütmesi konusunda yetersiz kalmaktadır. eğer çevrenize bakarsanız hükümetin her ilde yetersiz kamu binalarını bir şekilde tahliye edip daha elverişli imkanlara sahip yeni kamu binaları yaptığı görülecektir. istanbul çağlayan'da yeni yapılan adalet sarayı bunun en büyük göstergesidir. sonuçta çağlayan'daki arazi de oldukça değerlidir. eğer iddia edildiği gibi tayyip amca memleketi satıp cebini dolduruyor olsaydı orayı da satışa çıkarır, alışveriş merkezi yapılmasına olanak sağlardı. ancak durumun böyle olmadığı aşikar. zira satılan binalardaki kamu kurumları sonuç olarak sokağa atılmıyor. kamu kurumlarına yakışır şekilde daha müferreh binalarda hizmetlerine devam ediyor.

  ankara'da da aynı durum geçerli. ankara'daki pek çok genel müdürlük ve bakanlıklar yeni yeni binalara geçiyorlar. tarım ve hayvanclık bakanlığı ve orman ve su işleri bakanlığı'nın yeni binaları görülmeye değer. ayrıca istanbul etiler'de toki'ye devredilen 3 okul karşılığında toki 125 yeni okul yapacak. sırf bu proje bile kaynakların ne kadar verimli kullanıldığını gösteriyor.

  yapılan her işe idelojik bir gözle bakmak ne kadar da saçma. bazı uygulamaları sırf ak parti hükümeti yaptığı için eleştirmek belli bir güruhun doğasında var.

  bence boğazdaki belli kamu binalarının özelleştirilmesi konusunda geç bile kalınmıştır. mesela şu televizyonlarda her gün konu olan beşiktaş adliyesi. o adliyenin orada olmasının kime ne faydası vardır, merak eder dururum yıllardır. zamanında buradaki kamu arazisi adliye binası konularak değerlendirilmiştir. ancak artık bölgenin arazi rantı kamu hizmetinin orada yapılamasının gereksizliğini beraberinde getirmiştir. adliye binasının yerine otel yapılması çok daha verimli bir yatırım olacaktır. ayrıca binanın özelleştirilmesinden elde edilen gelirle 50 tane adliye binası yapılır. araziye otel yapılırsa, boğazın manzarası ve eşsiz güzelliği geceleri de değerlendirilmiş olur. şuan da adliye binasında mesai saati dışında in cin top oynuyor. aynı arazi otel olarak değerlendirilse akşam yemekleri, düğün ve davetler ile çok daha verimli kullanılmış olur. zaten bölgede four seasons ve çırağan gibi oteller de mevcut. yani o bölge aslında zaten doğal bir oteller bölgesi olma yolunda ilerliyor. aynı şekilde beşiktaş lisesi binasının da aynı çerçevede değerlendirilmesi mümkündür.
 • herşeyden para çıkartma anlayışının desteklediği, benim gözümde ise para için kendini satmakla niteliksel hiçbir farkı olmayan, bu halkın birikiminin bu halkın kullanımına değil de bir takım zengin siki bitli takımına ucuzdan peşkeş çektirme işinin hızlandırılması.

  hızlandırılması diyorum çünkü akp artık her bir yeri elinde bulundurduğundan bu işi mevcut mevzuat ile de yapar. yapar yapmasına ama biraz halkın tartışmaları duyup olası cephe almasını önlemek biraz da beklemeye tahmmülleri olmadığından direk yetkiyi maliye bakanlığına devredip başlarıı ağrımadan, kamuya fazla duyurmadan, yangından mal kaçırırmışçasına işleri halletmesi için yapılan değişikliktir.
 • kuşkusuz memleketi satmanın halkalarından biridir.
  bu ülkede hepimiz gördük bir ülkenin temel üretim sanayii, kurum ve kuruluşları 1950lerden başlayarak nasıl sistemli biçimde işlemez, üretmez, para etmez hale getirildi ve sonra da üretmiyormuş, para etmiyormuş bahaneleriyle yok paraya satıldı.

  kamuya ait binalarda da aynı şey geçerlidir.
  misal eğitim kurumlarının yerleşik bulunduğu tarihi binaları okullardan almak,
  eğitimin kurumsallaşmasını engeller,
  geleneğin devamını sekteye uğratır vs.

  binalar taş yığını değildir ama tabii bunlara anlatamazsın, çanak çömlek meselesi..
  hele hele tarihi binalarıyla özdeşleşmiş kamu kurumları özellikle üzerinde durulması gereken yapılanmalardır.
  bir galatasaray lisesi'ni galatasaray'daki binasından çıkardın mı geriye pek az şey kalır.
 • sene 2011 olmuş. özelleştirmeye direnen, başta yunanistan, avrupa ülkeleri bertaraf olmuş; bizim kemalcikler hala memleketi satıyorlar muhabbeti yapıyor. devletçilik ilkeniz batsın.

  kemal efendi altı-yedi ok bilmem nesini çıkarırken acaba milletin düşünme gücünü iğdiş ettiğinin ne kadar farkındaydı?

  tanım: türk ekonomisinin büyümesi için zorunlu gelişme.
 • özellikle boğaz'daki eğitim binalarının elden çıkarılmasıyla bu binalarda ikamet eden okulların tasfiye edilmesine sebep olacaktır.
  bütün dünyada köklü eğitim kurumları binalarıyla bütündür,
  binaları okul geleneğinin bir parçasıdır ve toplumsal algıdaki imgeyi oluşturur.

  para yokmuş veya çok para ediyormuş diye okullardan binalarını almak,
  bu ülkenin kültürel ve kimlik bilincini parçalamak için yapılacak en etkili hamlelerdendir.
  eğitimin kendisini beş para etmez hale getirdin.
  bir de şimdi memlekette ekol olmuş, geleneği oturmuş üç beş kurumu binasından çıkarıp soysuzlaştır ki tam olsun.

  bu kendini çok akıllı zanneden soytarı liberalleri ve kemal efendici takımı da bik bik ötmesin,
  ha sittir ordan derler adama,
  dünyanın neresinde görülmüş tarihi okulların binalarından çıkarıldığı..
  neyse bunların atatürk'le bitmez tükenmez derdi her boka devletçilik okçuluk cart curt kulbu.
  akıl biraz akıl..
 • metin aydoğan: kamu binaları da satılıyor.

  satılacak devlet işletmesi kalmayınca, maliye bakanlığı, geçmişte ve günümüzde örneği olmayan bir işe girişti. kamu mülklerinin, devlet binaları dahil, listesini çıkardı ve satılmaları için hazine müsteşarlığı’na gönderdi. ankara ve istanbul’daki toplam 22 devlet binasına, 15.5 milyar lira değer biçildi. satışa çıkarılan kamu binaları arasında başkent ankara’nın simge yapılarından biri olan milli kütüphane binası bile var. bu tarihi yapının satış fiyatı, 336 milyon lira olarak belirlendi. satılacak kamu binalarının bazılarının adları ve fiyatları şöyle: ankara valiliği 234 milyon tl, maliye bakanlığı (2 bina) 850 milyon tl, tarım bakanlığı 819 milyon tl, milli eğitim bakanlığı 209 milyon tl, tarım bakanlığı (aoç) 349 milyon tl, vergi denetim kurulu 252 milyon 438 bin 29 tl.

  http://mulkiyehaber.net/kamu-binalari-satilacak/