şükela:  tümü | bugün
  • özellikle istanbul - izmit arasında elzem hale gelmiş gereksinim. bu saatte izmit istanbul arasında bir tır devriliyor ve 1 saattir kontak kapatıyoruz, açamıyorlar yolu. normal zamanda dahi iki şeriti kamyon ve tırlar kaplıyorlar.

şimdi çözüm demiryolu vs diyecek arkadaşlar çıkacaktır. arkadaşlar mevcut yönetimin tercihi karayoludur adamlar yıllardır yol yaptık diye övünüyor. madem yol yapıyorsunuz tamam kardeşim yapın kamyonlar için ayrı yol biz de kurtulalım artık bu işkenceden

not: bu fikir ilk benim aklıma gelmiş olamaz dedim, aramaya inandım ama nafile, alakalı bir başlık bulamadım.
  • güzel fikir fakat geliştirilmeye ihtiyacı var.

tüm ticari araçlar için ayrı bir yol ve hatta bunların sürücüleri için ayrı bir ülke yapılsa daha iyi olur.

şimdi gözünüzün önüne bir getirin...

- şirket aracı kullanan sığırlar : bir kısmı panelvan, bir kısmı binek otomobil, çok daha az kısmı da minibüs, kamyonet gibi araçlar. bu kişilerin nasıl hayvanca, edepsizce kullandıklarını, trafikte ahıra doluşmaya çalışan koyun sürüsünün baskın bireyi profili çizdiklerini bir hatırlayın.

- taksici, dolmuşçu, minibüsçü, otobüsçü : bunu da hatırlayın. şeritte gitmemelerini, saygısızca insanların üzerine üzerine sürmelerini, tekrar yola çıkmarken bir kaç saniye beklememek için cebe girmeden, şeridin ortasında durup yolcu indirip bindirmeye çalıştıklarını ve daha bir çok şey..

- kamyon, kamyonet, tır : hafriyat kamyonu belası mı dersin, beton mikseri belası mı, bitmek bilmedi şehirlerimizde. beton mikserlerine fazla yüklenen betonlar, özellikle yokuş çıkarken, yola dökülüyor ve asfaltın üzerinde kuruyup kalıyor. sizin vergilerinizle yapılan o asfaltın -pek afadersiniz- anası sikiliyor. ve adamların umrunda bile değil. ayrıca özellikle bunların ve hafriyat kamyonlarının son yıllarda karıştıkları ölümlü kazalar insan hayatını ciddi biçimde tehdit eder hale geldi. tır vs. türevleri için de durum çok farklı değil. bunlar da şehir arası yolların baş belası. medeni ülkelerde bunlara ayrılan şerit en sağ şerittir. hız limitleri de diğer araçlardan bir miktar düşüktür. kendi şeritlerinde sıra olup peş peşe giderler. nadiren bir soldaki şeride çıkarlar. bizim ülkemizde yolun tamamının kendilerinin olduğunu sanıyor bu kişiler ve ona göre hareket ediyor.

evet. bu şartlar dahilinde düşünün, bu yukarıda listelenmiş insanlar, kullandıkları araçlarla birlikte hayatınızdan çıksa fena mı olur?