şükela:  tümü | bugün
  • birçok insanın adı bile geçtiğinde irkilmesine neden olan eylem. koskoca iğnenin damarınıza girişini hissetmeniz yetmezmiş gibi bir de kanınızın çekildiğini hissedersiniz ki bu his bir sonraki kan aldırma işleminde muhtemelen bayılmanıza neden olur. (bkz: fobi)
  • eskiden normal şırıngalarla damardan kan çekme şekilde yapılan olay. ama artık iğneyi sokuyolar damara kan damla damla tüpe doluyo kendilğinden. böylesi daha sağlıklıymış. insanda sağlık mı kalıyo kardeşim şırıngayla şıp diye çekiliyodu ne güzel nerden çıktı kanın kendiliğinden damlaması insanın içi gidiyo bitene kadar.
  • hayatımın tek baygınlığını yaşatan eylem.
    çocukluk yıllarımda olmayan kan aldirma fobisi bir devlet hastanesinde orc kılıklı bi hemşirenin benden kan alması sonrasında oluştu.orc kılıklı hemşire 2 koluma 4 5 kez şırınga sokup almayı beceremeyince bileğimden alıp kanı damla damla tüpe doldurdu. bileğimden akan kanı damla damla izleyince tansiyonum düştü. suratım bembeyaz oldu. akabinde bayılmadım ama o tarihten sonraki her türlü "kan aldırma" aktivitesinde tansiyonum düştü.
  • eskiden damarın belirginleşmesi için kola serum lastiği bağlandıktan sonra şırıngayla çekmek suretiyle yapılıyordu ama artık şırınganın iğnesi damara sokulduktan sonra kanın tüpe damlaması değil resmen fışkırması yoluyla alınmaktadır. parmağından kan aldırmaya bile korkanların bayılması kesinlikle kaçınılmazdır.
  • ne hikmetse aynı gün iki farklı tahlil için kan verilecektir. bu arada kan aldırmak (parmaktan dahi olsa) baygınlık emarelerine neden olmaktadır. ilki (nazik hemşiraanım):

-aa kan tutuyor galiba sizi. isterseniz başınızı diğer tarafa çevirin. uzun sürmez. sıkın dişinizi biraz.
    -tamam.
    -biter şimdi... bak bitti bile
    -ben bu koltuğa biraz uzanabilir miyim. midem biraz...
    -tabii tabii...

ikincisi (hain gaddar hemşiranım):
    -amcacım isterseniz önce siz buyrun. (adam ayakta duramayacak kadar yaşlıdır. bir taraftan da biraz soluklanma sayesinde ilk kan aldırmanın etkileri geçsin istenmektedir.)
    -ne o korkuyor musun? boyuna posuna bakan da seni adam sanır. bembeyaz olmuş suratın, şuna bak. geç bakayım şuraya. (sigaradan mütevellit kalın, kısık ve boğuk çıkan ses işini görür. aslanlar gibi kan verilir hatta seyredilir akışı)
    bir daha da kan verirken bayılma stresi yaşanmaz.
  • nedense bu işlemin gıcık yanı igneden ziyade, alım sonrası yapıştırılan o minik bandın bir iki saat sonra cııırt diye çıkarılma aşamasıdır.
  • şimdiye kadar yüzlerce kez kan aldırmış birisi olarak, damar bulamamak, kolun kan alımından sonra 5 cm çapında morarması, kan aldırma ve iğne fobisi olmayan biri olmama karşın resmen kolumun acıması, ayı postuna iğne sokar gibi kan alınması gibi eylemlerin çoğunu kadın görevliler tarafıdan yaptığına şahit oldum. bahaneleri de "ayyy damarlarınız hiç belirgin değillll" oluyor. (hayır, seksist değilim. sadece az önce kan aldırmış biriyim) hoş genç yaşına karşın muhteşem şekilde kan alan kadınlar da oldu, inkar edemem. hatta geçen yıl iyi kan alan birisine içimdekileri söylediğimde kolumdaki damalarların çok belirgin olduğunu, iyi kan alamayanların muhtemelen "damarlarınız belirgin değil" lafını bahane olarak öne sunduklarını söyledi.

ayrıca kan aldırma işleminin en zor kısmı iğne alınan yere kan durana kadar pamuk bastırmak zorunda olmaktır.

(bugün kan alan hatun da "damarlarınız hiç belirgin değil dedi. allah allah. benim gözlerim çok keskin sanırım. damarlarımı çok rahat görüyorum da. öğleden sonra yine gidip kan vereceğim. bu sefer muhtemelen bir erkeğin almasını rica edeceğim...)

edit: öğleden sonra kanımı aldırmak için bir erkeğe gitmiştim ki kendisi öğrenci çıktı. kadın "o bayanın damarları belli olmuyor, hastaları değiştirelim" dedi. bahtsız başım kör talihim. yarın sabah hastanede değil, bir laboratuvarda kan aldırmam gerek. artık şansımızı yarın sabahki kan aldırma seansında deneyeceğiz. gelişmeleri iletmeye devam edeceğim)

edit 2: bugün de bir hatun aldı kanımı. kendi kendime acı yok rocky diye mırıldandım o kadar. şimdilik dünkülerden de bugünkülerden de moraran yok. sevgiler, sevgiler...
  • ilk kez geçen sene zorunluluktan yaptığım eylem.acımadı ama çok pis acımış numarası yaptım.