şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: kan vermek)
  • hayat kurtarmaya katkıda bulunmanın yollarından biri. kayıt ve muayeneden geçtikten sonra, 5-10 dk süresince yaklaşık yarım litre kan, damardan özel kan torbasına transfer edilir. donör reaksiyona girmediyse 10 dk lık dinlenmenin ardından verilen meyve suyunun da tüketilmesiyle işlem tamamlanır. kan bağışlamaya tok gidilmelidir. yoksa bu süre daha da uzar.

kendinde herhangi bir sağlık sorunu ya da enfeksiyon şüphesi bulunan kişilerin, nasılsa test yapılıyor diye düşünüp kan bağışlamaları son derece sakıncalıdır. iyilik yapmak isterken önüne geçilemeyecek olaylara sebebiyet vermemek için kan bağışlamaya engel durumlara itiraz etmeden doktorun uyarısı dikkate alınmalıdır.
  • maksimum 15 dakikalık bir sürede tamamlanması mümkün olandır.
    kroner kalp hastalığı, astım, hepatit c ve hepatit b gibi rahatsızlıklardan mustarip değilseniz kan bağışlamamanız için neden yoktur.
    ben kan bağışlayan biri olarak hastanede bir ufak teste tabi tutuldum ve hasta ameliyata alınıp kana ihtiyaç duyulduğunda çağırılarak kan verdim misal...

tam bir torbaya tekabul eden yarım litrelik kanın bir damlası, çaresizce en sevdiklerinden biri ameliyattayken ağlayarak sizi arayan arkadaşınız ve hasta kişi için için ne kadar kıymetlidir, ve hayatlarımız ne kadar pamuk ipliğine bağlıdır bir kez daha anlaşılır böyle günlerde...
  • kuduz aşısı olduysanız aşıyı olduktan sonra bir yıl sureyle bağış yapamayacağınızı, en ihtiyaç duyduğunuz anda öğreneceğiniz eylemdir.
  • kesinlikle bilinçsizce verilmemesi gerekir. verilmeden önce vücuttaki demir oranına da bakılmalıdır. insan kurtarayım derken kendi sağlığından olmamak lazım. bu gidişle hayatım boyunca tadamayacağım bir duygudur ayrıca. kaç kere kapıdan döndüm, almayız senin kanını sende demir eksik dedikleri için. bir bildikleri vardır herhalde.

(bkz: ölmeden önce yapılması gereken şeyler)
  • her 3 ayda bir yapmaktan gurur duyduğum işlem. b rh (-) zor bulunanan bir grup. hayat kurtarma da önemli bir misyon benim için. hiç endişelenmeden gidip veriyorum kanımı. 2 gün sonra mesaj geliyor: "kanınız ihtiyaç sahibine ulaştırıldı. ilginize teşekkürler" diye. yüzümde kocaman bir tebessüm beliriyor.
  • tahlil yaptırmak amacı ile asla yapılmaması gerekendir. hiv, hepatit ya da herhangi bir hastalık endişesi taşınıyorsa bir sağlık kuruluşuna başvurulmalı. hiçbir test bu hastalıkları kuluçka döneminde tespit edemez ve bu kan sahibi masum bir hastanın hatta bebeğin katili olabilir.
  • bazı bünyelerde uzun süreli baş dönmesine yol açan fakat hayat kurtaran eylem.

her zaman istemişimdir düzenli olarak kan verebilmeyi ama en son kan verdiğimde başıma gelenler aklıma geldikçe her seferinde vazgeçiyorum. askerlik döneminde verdiğim bir ünite kandan sonra 2 hafta boyunca baş dönmesi ve halsizlik yaşamıştım. üzerinden 6 yıl kadar zaman geçti ve daha sonra hiç denemedim. sanırım bu hafta içinde bir kez daha deneyeceğim. umarım bayılıp kalmam :\
  • hasta ziyaretine gitmek suretiyle ilk defa bugün gerçekleştirdiğim eylem..uygun kana sahip olan abim kan verdikten sonra uymasa da gaza gelip başkalarına yarasın bari diye verdim..bundan önce 2 kere reddedilmiştim oysa ki..önce 20 kadar soru barındıran bir anket dolduruyorsunuz..sonra parmaktan bir örnek alınıyor, tansiyon ölçülüyor..''sakın iğneye bakma'' uyarılarından sonra kuzenimin eline sımsıkı yapıştım..yaklaşık 10 dakika sonra ''bitti'' dediler.. tam iğneyi kolumdan alıcaklarken fenalaştım bayılıyorum dediğimi hatırlıyorum oksijeni dayadılar hemen..yaklaşık başaşağı 5 dakika kaldıktan sonra yavaş yavaş iyileşiyorsunuz..
    sonuç; üzerinden 7 saat geçmesine rağmen hala halsizlik ve baş dönmesi var..ama yarına geçer biliyorum, faydalı birşeyler yapmış olmanın verdiği haz ise bambaşka..