şükela:  tümü | bugün soru sor
  • kanin bulundurdugu rh ve harf (tercihan a ve b)oranina gore ayrimlanmasiyla ortaya cikan gruplarin her biri..
  • bir kanguru görüp sonrasında onun kanguru olduğunu anladıktan sonra verilen tepki.
  • yalanılan ilk grup tecrübesi.
    (bkz: kan kardeş)
  • bir müşterimin kayıtlarından şu anda derlediğim dağılım şöyledir, sıcak sıcak: (5008 kişi, hepsi erkek, bursa)

a+ : %40.18
    b+ : %13.50
    0+ : %29.35
    ab+: %6.91

a- : %4.35
    b- : %1.64
    0- : %3.27
    ab- : %0.80
  • k. landsteiner, 1930 yilinda "insan kan gruplarinin bulunusu" arastirma konusuyla nobel odulu almistir.
  • antikor bulunmasi yahut bulunmamasi (-) (+) olayinin sadece ulkemizde kan grubu yanina monte edilmektedir. yabancilar * antikora ayri muamele yaparlar ki bu mantiken dogrudur. yani insan ya adir b dir ab dir 0 dir ve ayni zaman da antikor tasir yahut tasimaz

dogdugumda 0 rh - , ilerleyen yillarda çesitli labaratuvarlarda, sirasiyla 0 rh +, b rh -(komiktir cunku ailede b yoktur, a rh + ve nihayetinde üç kez üst üste a rh - olarak belirlenmis olan kan grubum (istatistige guvenmek zorundayim k)i a rh negatif tir ve arastirmalarimdan bazi kanlarin grubunu sakladigi ancak antikor belirlemenin gayet kolay ve sasmaz bir yolu oldugunu da ögrenmis bulunuyorum. fakat elimdeki çesitli kan grubu kartlari kimin ayibidir halen anliyamadim...
  • kesinlikle devlet hastanelerinde ölçtürülmesi gerekir. poliklinikler ve özel hastanelere güvenilmemelidir. şöyle ki, doğduğunuzda b rh pozitif olarak belirlenen kan grubunuz; seneler sonra ehliyet almak için girilen sağlık kontrolünde a rh pozitif olarak belirlenebilir (üstelik anne ve baba da b rh+ olmasına rağmen, yani biyolojik olarak a grubu olması olanaksızdır). daha da kötüsü, bunu belirttiğiniz hemşire size "ben 26 senelik hemşireyim, bağa mı öğretecen, sana yanlış anlatmışlar gülüm" diyebilir.

bunun üzerine gittiğiniz bir özel hastanede tekrar kan grubunuza baktırdığınızda 0 rh negatif olarak belirlenebilir ve iyice kafayı yersiniz.

kesin sonuç için kızılay kan merkezine gidilir.
    sıradan bir antijen-antikor tepkimesini sağlayamayan hemşirelere de içinizden saydırırsınız.

(bkz: kendimden biliyorum)