şükela:  tümü | bugün
 • sözlükte ki bazı yazarlardan* hakkında şaibeli şeyler duyduğum,ve illede bulup okumam en azından bir araştırmanın farz olduğu uzaktan mantığa pekte yatkın gelmeyen kitap...
 • ab gurubu iseniz her yemegi yiyin..
  0 grubu iseniz açsi olun.. herkese yemek yedirin..
 • ilk bulduğum verilere göre kan guruplarına göre beslenme şu şekildedir;

  o gurubu

  bu kan gurubundaki insanlar kırmızı eti ve beyaz eti çok rahat tüketebilirler. diyetlerinin yanında sebze ve meyve bulundurabilirler. fakat tüm tahıl ürünlerini ve süt ürünlerini diyetlerinden çıkarmaları yada kısmaları gerekmektedir. o gurubu, sut ve tahıl ürünlerini iyi sindiremez, bu da kalp krizi ve diğer bazı hastalıklara neden olabilir.

  a gurubu

  bu kan gurubundaki insanlar vejeteryan diyete çok uygundur. et olarak yalnızca beyaz et (tavuk,hindi ve balık) tüketmeleri gerekir. a grubuna sahip kişilerde çok yoğun kana sahip olanlara rastlanmıştır bunun anlamı ise yüksek derecede kalp krizi ve kanser riskidir. bunu minimuma indirmek için, bu kan gurubuna sahip olan insanlar metabolizmalarını zorlayan kırmızı et ve sut ürünlerinden uzak kalmalıdır.

  b gurubu

  bu kan gurubuna sahip olanlar kırmızı et, beyaz etlerden yalnızca balık eti, düşük yağlı süt ürünleri, meyve ve sebzeleri rahatça tüketebilirler. bu gurup tavuk eti, unlu mamuller, mısır ve yerfıstığından kaçınmalıdır.

  ab gurubu

  bu beslenme teorisine göre en şanslı grup bu kan grubudur. tavuk eti dışında hemen hemen tüm besinlerle arası iyidir. tavuk eti içindeki bir çeşit protein yapı taşı olan lectin bu kan gurubuna sahip olan kişilerde kanser ve diğer bazı hastalıklara neden olabilir.
 • kabaca "önce 0 grubu vardı. avlandı et yedi, sonra yerleşik hayata geçildi, tarım başladı ve a grubu doğdu. sonra göç ler ve hayat şartları nedeniyle b doğdu. daha sonrasındaki hayat şartları günümüz koşullarına en dayanıklı grup olan ab grubunu ortaya çıkardı" gibi özeti çıkarılabilecek şekilde kan gruplarının tarihçesini de anlatan kitaptır.
 • dr. peter d’adamo ve babasi dr. james d’adamo tarafindan formule edilmis beslenme tipidir. ilk olarak baba d'adamo'nun, kilo vermeye cabalayan, vejeteryan olup az yagli beslenip yine de zayiflayamayan bir grup insan uzerindeki gozlemleri, arastirmalari sonucunda ortaya attigi kan grubu-beslenme iliskisini, ogul d'adamo ilerletmis, konuyla ilgili bir cok kitap yazmistir: eat right 4 your type, live right 4 your type, cook right 4 your type, ... boyle gider bu. artik kapakta guzel gorundugunu dusundugu icin mi, yoksa babanin mirasindan faydalanirken bir yandan da kendi imzasini atma telasindan midir nedir bu 4 konseptine fena takilmis oldugunu dusunmekteyiz d'adamo jr.'in. kan grubuna gore beslenme, irk din dil iklim cografya ayrimi yapmadan insanlari kabaca 4'e ayririr (bakiniz yine 4 rakamiyla karsilastik burada.) tabii ki bu dogaldir zira, bildigimiz gibi, 4 ayri kan grubu dunya uzerinde hukum surmekte, damarlarimizda akmaktadir. hangi kan gruplarinin hangi besin maddelerine toleransli oldugu, hangi yiyeceklerden kanimizin maksimum fayda sagladigi, hangilerinden niye uzak durmamiz gerektigi gibi konularda bize yol gosterir, isik tutar bu diyet sekli. yalniz zayiflamak icin degil, saglikli bir yasam icin kanimizin kaynamayacagi yiyecekleri tuketmememizi soyler. besin gruplarini her kan grubu icin 3'e ayirir; vucut icin cok yararlilar, notrler, ve zararlilar olmak uzere (burada 4 konsepti kaymis). bazi besinlerin tamamen hayatimizdan cikarilmasi gibi bir anlama gelen eksiltmeci/ dislamaci diyet turlerinden oldugundan (sozgelimi a grubu insanlar kesinkes et, sut ve sut urunleri yememelidirler, baliklarin bile bir kismi* zararli kategorisindedir), yararliligi tartisma konusudur, cunku besin yetersizligine yolacabilir. pratik zorluklar da cabasidir; dusunun bir yemek kulturunun yuzde sekseninin et uzerine kurulu oldugu senegal'de yasayan a grubu bir otcul zavalliyi. yine de dengeli beslenme'deki dengeyi tutturmak acisindan kan grubu diyeti yol gosterici olabilir.
 • bir tür pseudoscientific zirva olup bilimsel altyapısı yoktur. iki antijenle diyet sistemi arasında bir ilişki kurmak burçlara göre diyet sistemi kurmakla aynı şeydir.
 • ağız tadı gelişmiş bazı vampirlerin seçici davranma kriterleriyle belirlenebilir bu beslenme diyeti.
  a rh+ bayağı ve de kolay bulunan bir kan olduğu için tercih edilmezken o rh- ise hiçbir vampirin reddedemeyeceği bir lezzettir. hele ki canlı halde morgda bir süre bekletilip soğutulduysa.
 • vampircik : ab kilo yapıyo canım ya almiyim rejimdeyim.
 • ulen belki de mantıklı bir şeydir diye düşünüp alıp (hızlıca, gerekli yerleri) okuduğumu itiraf etmek istediğim bir kitaptır.

  okumayı düşünenlere bir tavsiye: eğer a veya ab grubu iseniz okumayın. kitapta dediği gibi kansere yatkınlığınız olup da üstüne bir de yanlış beslendiğiniz için olmasa bile, a grubunun neredeyse her türlü hastalığa daha yatkın olduğunu okuyup üzüntüden kanser olabilirsiniz.

  0 veya b iseniz okuyun. sonra "kesseler acımaz ulen beni!" nidaları içerisinde dışarı çıkın. hemen bir kuzu kesip yiyin, gömleğinizi çıkarın kafanıza rambo gibi bir çaput bağlayın, kasaturanızı alıp ormana gidin ve çamura girip saklanın. ne bileyim geyik falan avlayın.

  kitaba bir yere kadar inanmaya devam ettim. ta ki kitabın safsata olduğuna şuradan kanaat getirene dek: bu kitaptakiler doğru olsaydı, a grubu insanların ortalama yaşam süresi b'lerinkinden gözle görülür biçimde düşük olurdu (demiyorum ki a'lar 40 b'ler 80 yaşında ölürdü, ama en azından 2-3 yıl oynardı), ve böylesine bir istatistik bu güne kadar gizli kalmazdı, hepimiz bilirdik.
 • sağlıklı yaşamakla kafayı yemiş babamın kitapçıdan toplayıp getirdiği son kitaplardan.
  babam ab grubu kana sahip olduğu için kitabı güle oynaya okurken annem ve ben a grubu, şanssız, hastalıklı insanlar olduğumuz için ağlaya ağlaya göz gezdirdik kitabı gördüğümden beri hiç içimin ısınmadığını belirtmeliyim. bir de mehmet öz'ün adını koymuşlar kapağa, çok satsın diye. ne ekmeğini yediler adamın be.

  211. sahifesinde ab grubuna çok faydalı olan balıklarda da, uzak durulması gereken balıklarda da "mezgit" yazıyor. acaba hangisi doğrusu diye düşünürken, babam illa ki mail gönder, yanlışlarını düzeltsinler diye tutturdu.
  yakamoz kitapçılığın sitesine girdim ve ne kadar gereksiz-safsata kitap varsa hepsini yayınlamayı kendilerine görev edindiklerini görüp, "bunları sokakata görsem meraba bile demem ben" dedim, mail göndermedim. ne halleri varsa görsünler.