şükela:  tümü | bugün
  • roy poter'ın metis yayınlarından 2016 yılında basılan kitabı. gürol koca tarafından türkçeye çevrilmiştir. tıbbın kısa tarihini ele alır. eskiden sadece doktor ve hastadan oluşan tıp sahnesi, nasıl hastayla doğrudan ilişkisi olmayan sayısız aktörün yer aldığı son derece büyük ve kârlı bir sektör haline geldi? sorusunu cevaplayan değerli ve okuması keyifli kitaptır.
  • "teoriden ziyade pratiğe eğilimli olan pasteur mikrop teorisinin tedavi potansiyelini araştırmaya ağırlık verdi. tavuk kolerası, domuz yılancığı ve şarbon üzerine yaptığı araştırmalar sonucunda yeni "aşılar" geliştirdi. -aşı- (vaccine) adını 18. yy sonlarına doğru çiçek hastalığına karşı inek çiçek hastalığı aşısı yapılmasını savunan ingiliz kasaba doktoru edward jenner'e ithafen koymuştu (vacca latincede inek anlamına gelir)."

    tıbbın kısa tarihi alt ismiyle yayınlanan bu kitap; hastalık, doktorlar, beden, laboratuvar, tedaviler, cerrahi, hastane, modern toplumda tıp başlıklarıyla hepsine küçük küçük değinmiş. akıcı ve içindeki görsellerle de yaşadığımız günlere nasıl da şükürle bakmamız gerektiğini gösteriyor bence. içinde eleştiriler de bulunuyor, etik-sistem-bireysel sıkıntılar da olsa şükürler olsun teknolojiyle gelişen tıbba.

    kitabın kaynakçaları neredeyse kitaptan çok, keşke biraz da detaylı olsaydı.