şükela:  tümü | bugün
  • anthony ryan'ın fantastik edebiyat serisinin adı. ilk kitabı kuzgunun gölgesi ile amazon co.uk tarafından 2013 yılının bilim kurgu ve fantazi türünde en iyi kitabı seçildi. bildiğim kadarıyla ikinci kitap olan tower lord'un henüz türkçe'ye çevirisi yapılmadı. üçüncü kitap olan queen of fire'ın ise 2015 yılında piyasaya sürülmesi bekleniyor. konusunu merak edenler için kuzgunun gölgesi isimli kitabın arka kapağında şöyle yazmaktadır:

    "pek çok adı vardı. daha otuz yaşına gelmemiş olmasına rağmen, tarih ona bol unvan ihsan edilmesini layık görmüştü: onu bize eziyet etsin diye gönderen deli kralın karşısında diyar'ın kılıcı, savaşlar boyunca onu izleyen adamların yanında genç atmaca, cumbraelli düşmanlarına karşı karanlıkkılıç ve sonradan öğrendiğime göre büyük kuzey ormanı'nda yaşayan esrarengiz kabileler arasında da beral shak ur adıyla anılırdı, yani; kuzgun gölgesi.

    ama benim insanlarım onu tek bir isimle tanırdı ve onu iskeleye getirdiklerinde aklımda dönüp duran da bu isimdi: umut katili. yakında öleceksin ve ben de bunu göreceğim. umut katili."vaelin al sorna, annesinin ölümünün yarattığı üzüntüyü henüz üzerinden atamamışken, kendisini itikad'ın koruyucusu altıncı nişan'ın kapısında, kral'ın savaş lordu olan babası tarafından terk edilmiş olarak bulur. nişan'a adım attıktan sonra ise artık hayatı eskisi gibi olmayacaktır. bu inanç koruyucusu savaş okulunda ölümcül sınavlarla boğuşurken, dövüşmenin yanı sıra kardeşliği, sadakati, karanlığı, ihaneti ve hayatta kalmayı öğrenir. diyardaki kardeşleri ise onun tek ailesidir. on yaşında o kapıdan adım atan çocuk, genç bir adam olduğunda, diyar'ının en tanınmış figürlerinden biri haline gelmiştir. krallarla pazarlık yapar, ordular yönetir ve diyar'ın kâbuslarından karanlık'la başa çıkmaya çalışır. artık sadece diyar'ının değil, tüm dünyanın kaderi onun ellerindedir. her şeyden öte, vaelin'in zorlu hayatında böylesine yükselmesini sağlayan gizli ve karanlık bir gücü vardır: kan şarkısı.

    (bkz: anthony ryan)
  • (bkz: #52742276)