şükela:  tümü | bugün
 • tehlike anlarinda kandaki orani artar. kan dolasimindaki bu artisin sonucunda, kaslara fazladan enerji saglanir. tehlike aninda ya da acil durumlarda insanlarin elde ettikleri olaganustu gucun nedeni de budur.

  ayriyeten, tavsan kani caylarda gida muhendislerinin tavsiye ettigi seker budur.

  (bkz: misafire kan sekeri ikram etmek)
 • kanda ki miktarı düştüğü zaman bayıltır, çok düşerse komaya sokar.
  (bkz: tansiyon)
 • iğrenç bir adı olan dalga. kulak alıştığı için fazla yadırgamıyor ama insan irkiliyor şöyle bir düşününce, kan şekeri lan..
 • uzun süre yemek yemediğimizde çektiğimiz baş ağrısının nedenidir bu kan şekeri, düşerek başarır bunu.. yükselsin iyi hoş diyerek baklava böreğe abanmak da pek akıl karı değil çünkü çok yükselirse de iyi olmuyor. bu insana da yaranılmıyor canım..
  (bkz: hipoglisemi)
  (bkz: hiperglisemi)
 • nasıl bir düşüş grafiği var aklım almıyor bunun. bana sorarsan bir anda inişe geçiyor. sıcak günlerle bağdaştırıyorum bu durumu; normalde pek içli dışlı değilim kendisiyle. sabah gayet güzel kahvaltımı yapsam da öğlen resmen bungee jumping ile dibe vurması beni korkutuyor. korkum daha çok, hastalık falan fişman belirtisi taşımasından ziyade -tek çürük dişim bile yok şükür- apansız bedenimin yerle yeksan olabilme ihtimali sebebiyle. bir gün yolda yürürken yığılıp kalabilirim kaldırıma, evlerden ırak. sonra millete, yoldan geçen teyzelere madara olup kolonya ile ellerimi ovuştururken bulacağım insanları; üstüm başım bok püsür olacak... yapılır mı ulan bu insana?!*
 • düşüşü insanda huzur bırakmayandır. anlamıyorum ki uykumdan ne istiyor. tamam son 6 7 saattir hiç bir şey yememiş olabilirim ama senin de el ayak titretmen gerekmez. o kadar dikkat ettim zayıfladım hala hayatımda bir sorun olarak varsın. lütfen yapma artık lütfen.
 • akşam vakti 2 tane minnak sultani bisküi yememden yarım saat sonra ölçüldüğünde 123 çıkıp beni korkutan şey. normalde açlık şekerim 80 dolaylarında. bir bilen varsa yeşillendirebilir mi?
 • glikozdur. mesela fruktoz kan şekerini yükseltmez. 4 tip şeker vardır: glikoz, fruktoz, sakaroz ve laktoz. glikoz hücrelerin ihtiyaç duyduğu temel enerji kaynağıdır. karbonhidrat tükettiğimizde vücut bunu glikozun birimlerine parçalar. glikoz kan şekerinin yükselmesine, o da pankreasın insülin üretmesine neden olur. insülin hormonu kandaki glikozun hücreler tarafından absorbe edilmesine yarar. fruktoz meyvedeki ve baldaki şeker türüdür. fruktoz karaciğerde metabolize olur ve fazla tüketildiğinde karaciğer bunu trigliserid adı verilen yağa dönüştürür. sakaroz çay şekeridir. %50 glikoz ve %50 fruktoz dan meydana gelir. laktoz sütün içindeki şekerdir. glikoz ve galaktoz birimlerinden meydana gelir.

  kaymak