şükela:  tümü | bugün
  • #10001435 numarali entryi okuyamamak, kasıp da okuyunca basi donmek, basparmagi hissizlesmek, su icmeye giderken bayilir gibi olmak, yerlere gelmektir. oysa doktor olacaktim ben.
  • tansiyonun düşmesine, içinizin çekilmesine, gözlerinizin kararmasına neden olur. şansınız varsa bayılırsınız, ha bayıldım bayılıcam durumu çok fenadır zira. yapmanız gereken seri bir şekilde mümkün olan en kısa sürede bir iki kaşık toz şeker yiyip boylu boyunca yatmaktır. kanama fazla ve durdurmanız gerekiyorsa yaraya bakmadan pamukla üstüne bastırın.

edit: yok pamuk değil varsa gazlı bez, mendil falan bastırın. pamuk yaraya yapışıyor, pamuğu yolayım derken tekrar bir ayılma bayılma faslı yaşıyorsunuz

(bkz: hematofobi)
  • berbat bir şey bu. örneğin ben yükseklik, hem sarsıntı hem de kan tutar. kızılay kan bankası helikopteri ile türbülansların yoğun olduğu bir gün 2000 ft. yükseklikten yüksekovaya intikal ederken neler çektiğimi söylememe gerek yok herhalde....
  • güzelim babel filmini eziyete dönüştürebilen bir rahatsızlıktır.filmde meksikalı herifin, tavuğun kafasını koparmasıyla birlikte tüm vücudumdan soğuk terler boşalmış, amerikalı çocukların kafası kopmuş tavuk karsısında düştüğü şaşkınlık halini kahkahalarla karsılayan izleyici kitlesine samimiyetle öfke duymamı sağlamıştır.` :samimiyetle kufretmek`(niye hatta niçün ben?) işin kötü tarafı hayalgücünün de bu beter rahatsızlığa hizmet etmesidir; oturup kesme-biçme faaliyetleri izlemeseniz de olur, sözgelimi sözlükteki bir yazı bile ağzınıza sıçıp tansiyonunuzu allak bullak edebilir.
  • kimi bünyelerin kan gördüğü zaman istem dışı verdiği tepkiyi belirten durum. eğer ruhunu "bilime adamış" bir adet kardeş ve bir adet kuzeniniz varsa "incelemeye" alınmanız an meselesidir.

kuzen ve kardeş televizyonda ameliyatların yapılışı ile ilgili bir belgesel izlerken önce kendi aralarında konuşmaya başlarlar:
    ka: ablam var ya görse hayatta dayanamaz buna
    ku: bayılır di mi?
    ka: evet (ampuller bu noktada yanmaya başlıyor sanırsam)
    ka: ablamı çağıralım mı yanımızda bayılır biz de bakarız bayıldıktan sonra neye tepki veriyor vücudu filan diye bir şeyler deneriz üstünde
    ku: çok iyi fikir, haydi çağıralım
    ka: ablaaaaaaaaaaa
    ab: efendim
    ka: gelir misiiiiiiiiiin birrrr odamaaaa?

odanın kapısına gelince iki çift gözün kendisine hain hain baktığını gören abla şüphelenir:
    ab: ne oldu?
    ka: abla baksana şu programa bir

abla ekrandakini görür görmez kafasını çevirir
    ab: offf nedir bu yahu??? izleyemem ben bunu.
    ka: ya abla izlesen ne olur ya iki dakika
    ab: neden izliyim bile bile aaa ?!?
    ku: ya x abla şurda bir izlesen de bayılsan diyoruz
    ab: ?!? eee?
    ka: biz seni inceleyecektik yafh bayıldıktan sonra
    ab: kuzum deli misiniz siz?
    ka: iyi be iyi git gıcık!
    ab: ?!?
  • başlığın kendisinin bile tuttuğu vahim durum.kanın tuttuğu kişi durumunu insanlara çaktırmamaya çalışsa da gıcık insanoğlu bunu bir farkettimi bir daha durmaz."şş varya şimdi bööle şah damarıma bi pıçak gelirmiş,fiyuuuuu, bööle kan fışkırırmış" der zevzek zevzek ve kan tutan kişi orda bayılır. ama bu kişiler her ne kadar kan lafı edildiği anda bayılacak kadar hassas olsalarda, ayılınca ormanda 1000 maymun gücünde kine, 10000 yaban domuzu yabaniliğinde hırçınlığa sahip olabiliyorlar.

her kim ki kan denilince bayılan kişiye kanlı şaka yapar,
    kendilerini kanlı sona hazır eyleye!
  • oy kişinin 28 yıl sonra kendinde bulunduğunu anlayabildiği bir fobi, hassasiyet, bir şey. o kadar yıl boyunca kan görmemiş de değilim ama anlamadım sonradan da olabiliyor mu bu halt insanda, yoksa ne bilemedim. ne biçim bir şeymiş yalnız arkadaş insanın altından kayıyor yer resmen. tüh doktor olamayacağım.
  • bugün bende olduğunu öğrendiğim hadise. kızılay'a kan bağışında bulunmak ve fırsattan istifade ederek kan grubumu öğrenme çabam hüsranla bitti. ilk önce kanımdan örnek alınırken damarım zor bulundu,ince ve derindeymiş. örnek alındı, tüpe baktım ve sonrası yerdeyim;kafamda bir uğultu,vücudumda üşüme, etrafıma insanlar toplanmış,ayaklarım havada, hemşire alkol (öyle tahmin ediyorum) koklatıyor... kan da veremedim ne yazıkki.
  • insanin tamamen kontrolü disinda gerceklesen garip bir durum.

bu baslikta yazan entrilere söyle bir göz atabilme "yalniz degilmisim" diye düsünme, ama fazla ayrintili anlatan entrilerde ise fena olma, mide kalkmasi durumu.

benimki degisik oluyor. filmlerde, hatta korku filmlerinde dahi kan görmeyle bir sorunum yok. gercekte görünce fena oluyorum ve bayiliyorum, dedigim gibi insanin kontrolünde olan birsey degil, otomatik oluyor.

bir kere acik bir ameliyat yarasi görmek zorunda kalmistim. [burada yazarken bile midemin kalktigini belirtmeliyim, ama "basladigin $eyi bitir" dogrultusunda devam edecegim.] acik ameliyat yarasi... dokular, kanlar falan filan. doktor da bir yandan sanki fakultede ders veriyor gibi olayi model üzerinde anlatmaya baslamisti. (bkz: alcak) o kirmizi kirmizi kanli dokulari görünce, önce mideniz agziniza geliyor, sonra koca bir el kafanizin üzerinden sizi yere yikmak icin ugrasiyor, bastiriyor bastiriyor, düsmeyecem diye direniyorsunuz, ardindan oda flulasmaya basliyor, duyduklariniz yavas cekim halinde kulaginiza geliyor, gözleriniz karariyor ve tutunmaya calisarak düsüs halinizi hatirliyorsunuz.

kan testi yaptirma olayini da kabusa cevirir. oturursunuz. hemsirenin kolunuzu o bantlarla sikmasiyla baslar mide bulantisi zaten. stresten sallanmaya baslarsiniz, bu sefer hemsire "sallanma bak, zaten damarlarin ince, igne kirilip, patlayacak." der. (bkz: agzina sicayim)
    zaten bakamazsiniz, "bitti mi" diye söyle bir bakis attiginizda, tüpün icine cekilen kani görürsünüz ve olaylar gelisir. bas dönmeye baslar; tamam cikarin beni burdan diye ayaga kalkarsiniz; o el yine kafanizin üstünden bastirir; cisimler dönmeye, bulaniklasmaya baslar; baskiya dayanamazsiniz ve en son sizi tutmaya calisan hastabakici kalir aklinizda. gözlerinizi tekrar actiginizda sedyedesinizdir.

hic kolay degildir.