şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • evlenmeye ve vampir tarafından ısırılmaya engel teşkil eden durum. (bkz: allah yazdıysa bozsun)
 • rh pozitif ve rh negatif bir çiftin çocuklarının olması durumunda, çocuğun anne ile farklı kan grubunda olmaması halinde ortaya çıkan durum..ilk çocukta sorun çıkarmadğı ve doğumdan sonra anneye yapılan bir iğne iğneyle sorunun çözümlendiği belirtilir..evlenmeye engel teşkil etmesi hurafedir.
 • anne'nin rh negatif olması durumunda olası bir durumdur, bebek doğar doğmaz hemen önce topuğundan kan alınarak kan grubu tespit edilir, sonuç ne olursa olsun anneye koruyucu iğne yapılır.*
 • (bkz: #3263824)
 • kan vermeye ya da almaya gittiğinizde duymanız muhtemel hikayelerdendir.

  geri kalanı sözlükteki tıpçılara sorulur.
 • ilk cocukda sorun olmaz iken, dogum esnasinda anne ile cocuk arasindaki gobek baginin kesilmesi sırasinda ondan sonra gelicek cocuk icin kotu bir miras birakilir..ama eger bilincli bri aileyse gunumuz teknolojisinde dogum sırasinda tum kanın degisitirilmesi ve annenin ilac kullanmasi gibi desteklemelerle asilabilir..
 • koca adaylarına adı,maası,isinden sonra kan grubunu sormaya zorlayan ozel durum...
 • akraba evliliğinde kan uyuşmazlığı, kan grubu ile değil kanınızdaki rh faktörü ile ilgilidir. yalnızca kadının rh -, erkeğin ise rh + olduğu durumlarda oluşabilir. kan gruplarının uyuştuğu hallerde, doğum sonrasında çocuklarda kalıtımsal hastalıklar görülmüştür.
  erkekte bulunan rh faktörünün genetik aktarımla ana karnındaki fetüste ortaya çıkması, anne ile bebek arasında bir kan uyuşmazlığının ortaya çıkmasına neden olacaktır. günümüzde, akraba evliliklerinde en çok görülen hastalıklar; zekâ geriliği (fenilketonüri), akdeniz anemisi, alzeimer, parkinson, huntington hastalığı ve nöron ölümüdür. özürlü ve ölü doğumlar da bu örnekler arasında sayılmaktadır.
  gen analizi de denilen dna analizi yöntemleriyle artık hamileliğin ilk üç ayında birçok hastalığın tanısı konulabilmektedir. genetik bilimin gelişmesi ile bazı hastalıklarda, daha anne karnında müdahale çalışmaları hız kazanmıştır. bebeğin anne karnında içinde yüzdüğü sıvıdan ya da beslenmesini saglayan kordondan alınan sıvıların incelenmesiyle bir anormallik olup olmadığı %93 oranında kesinleştirilebiliyor.
  yapılan testlerde, anne karnındaki bebeğin ense kalınlığı ölçülüyor. bebeğin ensesinde fazla sıvı birikmesi, doğuştan zekâ geriliği anlamına gelen down sendromu'nun habercisi olabiliyor. ayrıca bazı kromozom bozukluklarında ve doğumsal kalp hastalıklarında da bebeklerin ense kalınlığı artıyor. bu çalışmalar ilerisi için umut veren gelişmelerle devam etmektedir.
  kaynak: http://www.cinselbilgiler.com/akraba-evlilikleri/
 • bebeğin rh pozitif kan grubundan, annenin rh negatif kan grubundan olduğu durumlarda annenin antikorları plasentayı geçerek bebeğin kırmızı kan hücrelerine saldırırlar. bunun sonucunda sarılık, anemi , beyinde yada kalpte bozukluk ve ölüm oluşabilir. rh uyuşmazlığı, yalnızca annenin daha önceden rh faktörüne karşı antikor üretmiş olduğu durumlarda ortaya çıkar.

hesabın var mı? giriş yap