• alper canıgüz'ün fantastik polisiye romanı. birkaç güne kadar önce kitapçılarda, sonra da kitapçıların "en çok satanlar" bölümünde görülebilir, okunabilir. april yayıncılık'tan nisan ayında çıkması da tam canıgüzlük olmuş.

(bkz: alper canıgüz/@kantelem)
  • alper canıgüz ün son kitabı.. tesadüfen öğrenip, merakla beklediğim.. önsiparişi vereli bi hafta oldu bugün kargoya verilmiş.. heyecanla kavuşmayı beklediğimdir.. canıgüz severlerin haberdar olmadığından şüphelendiğim, raflarda gördüklerinde ağızlarını kulaklarına vardıracağını düşündüğüm kitabıdır diye de tanımlamak isterim ayrıca..*
  • bugün twitter'de gördüm çıktığını, hemen öğle yemeği arasında bulup aldım kitabı, şimdi sabırsızlıkla mesai bitimini bekliyorum, yolda okumaya başlamak için.
  • her bir bölümü ayrı bir nirvana şarkısıyla isimlendirilmiş bir kitap olarak zaten var olan alper canıgüz olan hayranlığımı 1000e katlamıştır . heyecanla okuyoruz efenim .
  • en sevdiğim insanlardan birinin bana hediye etmesi ile beraber okuduğum, en sevdiğim yazarlardan birine ait kitap.

şöyle ki kitap epey ince bence. 190 küsür sayfa. okuması çok rahat, çok akıcı. böyle olunca akşam başladım, arada böldüm, yemek yedim, sigara içtim vs. ancak yine de geceye bitti. ve son derece çok hoşuma gitti.

özellikle;

--- yarım spoiler ---

bilmediklerime inanacağım, yapmadıklarımdan güç alacağım, tanımadıklarıma sığınacağım, ihtimallerle tazaleneceğim... iki vakte kadar bir adam öldüreceğim. evleneceğim sonra. bir cesedi tek başına taşımak zor iştir çünkü ve aşk, karşılık bulmayan iki sevgi. mahsustan yanlış yerlere bakacağım, çiçeklere değil vazolara şiir yazacağım. inanmadığım şeylere inanmadığım manalar yükleyeceğim, doğru hayatı yanlış yaşayacağım. göz önünde görünmez olacağım. zamanın kanlı ellerini seninle bağlayacağım, insafsız dudaklarını seninle mühürleyeceğim. en güvenli limamın, biricik sevgilim, hayat ışığım... ey benim güzel pişmalığım.

--- yarım spoiler ---

bu kısmı çok çok çok beğendim. gizliajansta sanem' e yazılan o mektupta aşkı anlatan o adam şimdi, zamanı gelince kendini öldürüp, kendinden kalan cesedi taşımakta sana yardım etsin diye bir suç ortağı bulmaya benzetiyor evliliği.

gerçekten çok etkileyici.

en kısa sürede okuyunuz, okutunuz.

not:

- nasıl yani, köpük sabit durmaz ki?
    - gelecek de öyle!
  • alper canıgüz'ün tüm kitaplarını birkaç defa okumuş ve birkaç defa satın alıp hediye etmiş, araklatmış veya kaybetmiş biri olarak hemen koşup aldığım kitaptır.

kurt cobain hayranı olarak beni bir kat daha sardı bu kitap. ölüm yılı olan 5 nisan'da okuduğum için de ayrı bir hatırası oldu.

özetle yine başarılı bir çalışma... bir gizli ajans olmasa da...
    kötü olan şey ise bir solukta okuyup yeniden yıllarca beklemeye koyulmak...
  • bir çırpıda okunan alper canıgüz kitabı. en beğendiğim kitabı değildi ama güzeldi.

--- spoiler ---

nergis karakteri kitap boyunca sinir etti beni. aziz'i aldattıktan sonra aziz üzülmesin diye cinayet işleyerek kendini haklı çıkartamaz ki abdülle de yatmış olabilir o ışık var nergis'te.

kitaptaki en rahat karakter paradise yayınevi'nin sahibi esat bey. karısını boşamış, sekreteriyle evlenmiş, yeni sekreterine yavşıyor, çevirmenlerinden biriyle yatıyor olaylar kopuyor dünyadan bi haber yaşayıp gidiyor.

kitabın en orjinal karakteri de sosyal hizmetler tarafından büyütülmüş, balet olmuş daha sonra bel fıtığı sebebiyle tetikçi olmuş hıdır abimizdi.

muhittin'in yeri'ndeki tahtakafa, kız tevfik ve moruk'un muhabbeti çok hoşuma gitti.

--- spoiler ---

yani kıssadan hisse güzel zaman geçirdiğim okunası kitap .
  • sırf merakım bitmesin, hemen okuyup kalmasın diye alamıyorum.

kaç gün oldu çıkalı ama alamıyorum. biliyorum ki aldığım gün iki saat içinde bitecek. yine yeniden bekleme başlayacak.

not. maalesef bu gün aldım, çabucak bitecek gibi meret.
  • ne ara başlayıp da bitirdiğimi anlayamadığım bir alper canıgüz romanı.

henüz almayanlar için tavsiyem; lütfen arka kapağı okumayın, çok daha fazla zevk alacaksınız.
  • tek attığım kitap. son derece eğlencelidir, merak uyandırıcıdır ve yer yer bendenizi sesli güldürmüştür.

arka kapak spoiler içermektedir. sevgili suserlerimizin daha önce belirttiği gibi arka kapak okunmadan kitaba başlanmalıdır.

kitaptaki bölüm isimleri, nirvana şarkılarından alınmış olup sırasıyla isimleri şu şekildedir:

- the man who sold the world
    - all apologies
    - smells like teen spirit
    - territorial pissings
    - something in the way
    - where did you sleep last night
    - i hate myself and i want to die
    - lounge act
    - mr. moustache
    - negative creep
    - dumb
    - aneurysm
    - come as you are

--- spoiler ---

* sevgili canıgüz, darülaceze'de azrailli tiyatro oynatmak nasıl bir kafadır?

* polis emeklisi hıdır'ın senelerce bale yapmış çıktığı bölüm?

* iskender doğan ve etrafındaki geyikler. 'iskender doğan, sanatın ta kendisidir'

* iskender doğan'ın rakı masasındaki üçlü (bunları artık tanıyoruz): tahtakafa, amcabey ve kız tevfik! diğer alper canıgüz kitaplarını okumuş olanlar bu üçlünün neden orada olduklarını ve içinde bulunulan o gerçekliğin ne anlama geldiğini anlayacaklardır.

* boğaziçi üniversitesi'nde üniversite yıllarını geçirmiş bir yazarın*90'lı yıllarda, kendi yaşadığınca, kampüs betimlemeleri ve kampüsteki öğrenci profilleri temsilleri

"türk entelektüelinin feriştahını getir, goethe deyince aklına göt gelir, gelecektir"

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap