şükela:  tümü | bugün soru sor
 • avcılar candan hastanesine gittim, hafif yan yatmıs binaya tırsa tırsa girip, kan vermek istiyorum dedim.. alamayız dediler... memur yokmus... nerede verrim dedim k.cekmece kızılay dediler.. gittim kapalıydı.. ne desek ne yapsak bos...
 • kan vermek hem kişiye hem de kanında bi terslik yok ise alana yararlı bir eylemdir. bugün aynı aktiviyeyi yapmış olduğumdan dolayı konuya ayrıntılı bi biçimde eğilmek isterim.

  insanda 5 lt kan vardır, kan bağışında yarım litre alınır
  bağış yapıldıktan sonra çizi, haylayf ve meyve suyu veriyolar
  bunun dışında 18-65 yaş arasındaki 50 kg üzerindeki herkes kan verebilir. kadınlar 4 ayda bir, erkekler 3 ayda bir bu işlemi tekrarlayabilirler.

  -alkollü halde
  -son 1 yılda dövme yabdırmış, akapunktur tedavisi görmüş
  -hepatit b si c si olanlar, hiv taşıyıcıları ve aids hastaları, yani kısacası kan yoluyla geçebilecek her türlü hastalıktan birine sahip
  -son 3 yılda tropik bölgelerde bulunmuş,
  -son 1 yıl içerisinde kuduz aşısı olmuş, kulak deldirmiş, peircing taktırmış, doğum yapmış, gebe kalmış, frengi tedavisi görmüş
  -son 3 ayda aşı yabdırmış
  -son 2 ay içerisinde ne idü belirsiz hayvanlar tarafından ısırılmış
  -son 3 günde aspirin benzeri arı kesici almış, diş çektirmiş olanlar
  kan veremiyolar maalesef
  bi de kan tutuyosa, iğne acıtıyosa da yapılmamalıdır.

  yararları
  kemik iliğinin yağlanmasını önler, kan yapımını canlı tutar

  kandaki yağ oranı düşer

  baş ağrısı, stres, kaşıntı, tansiyon, alerjik reaksiyonlar ve yorgunluklara iyi gelir

  vucütta yeni kan hücreleri yapıldığında kişiye canlılık, tazelik, gün ışığı neşe verir

  verilen kan iade edilmez*

  umarım bu konuda pek bi fikri olmayan suserlerin beynine açıklık gelmiştir. sevgiler
 • kan verdikten sonra bir de gofret veriyorlar, daimi olarak diyette bile olsaniz, kan verdikten sonra gonul rahatligiyla yiyorsunuz ve fakat 'verilen kan iade edilmez' pek dogru degil, icindeki trombositleri almak icin talep edildiyse, islem bitince kaninizi iade ediyorlarmis, yoksa cok fena oluyormus.
 • askerde zorla yaptırılan işlem, sağlıklıymış değilmiş hiç sorulmadan herkesten alınan kan umarım yararlı biryerlerde kullanılıyordur
 • gonullu olarak yapabileceginiz, en mide altust edecek is.
 • beleşe kan testi yaptırmak isteyenlerin buldukları çözüm.
  formu doldururken "kan testi yaptırmak istiyorum" diyen saf arkadaşlara kapıyı gösteriyorlar..
  ama yağız delikanlıları ve perver dedeleri de görmek mümkün bu işleme gönül verneler arasında.. alışkanlık yapıyor demek ki.
  ilk verişinizde cüzdanınızda taşıyabileceğiniz basit bir kart veriliyor.. 2. den sonra 3 derecesi olan bir sınıflandırmaya giriyorsunuz.
  çok kısa süren ve insanı rahatlatan bir işlem.
  hafifliyor insan.
 • kanı temizleyen olay.
 • ufak sayilabilecek bir ilcede radyo anaonsu sonucu ilk defa yaptigim eylem
 • kizilay gibi devlet tesekkulu bir kurumda, gonullu ve bilabedel olarak verdiginiz kanin, ihtiyaci olan muhtac kisilere para karsiligi satilmasi hususu ile, verme arzusunda olan insanda eylemsizlik yaratan bir bagis aktivitesi. tam da, turkiye cumhuriyeti burokrasi anlayisina uygun bir zirvalik.

  dusunuyorum da, kan veren kisinin, bir gun kendisinin de kana ihtiyac duymasi halinde, ayni uygulamaya maruz birakilacak olmasi gercekten insani cileden cikartabilecek, asab bozucu bir uygulama olacaktir.

  oldu canim, ben insanlik gorevimi yapayim kan vereyim sen git benim kanimi ucret karsiligi sat. buradan yetkililere sesleniyorum, ananiz guzel mi lan?!