şükela:  tümü | bugün
  • kemik iliğinin yağlanmasını önleyip, kan yapımı canlı tutulur.
    verilen kanın yerine, anında vücuttan genç hücreler dolaşımına katıldığı için, bağışçı daha dinç ve canlı olur.
    kandaki yüksek yağ oranı düşer.
    kan bağışı kalp krizi ihtimalini %90 azaltır.
    kan bağışlayan kişide baş ağrısı, stres, yüksek tansiyon, yorgunluk gibi rahatsızlıkların giderilmesinde çok büyük katkısı olur.
    kan bağışçısı her kan verdiğinde:
    aids , hepatit b , hepatit c , sifiliz kan grubu taramasından ücretsiz olarak yararlanmış olur.
    trafik kazasında yaralanan bir kimsenin, kan uyuşmazlığı olan bir bebeğin, kan bulunmazsa ölecek bir hastanın sizin verdiğiniz kanla kurtulmasının, size verdiği manevi duygu ölçüsüzdür. bağışınız çok insancıl ve onurlu bir davranıştır.

sürekli ve düzenli kan bağışlayanlara:
    10 bağışta bronz madalya
    25 bağışta gümüş madalya
    35 bağışta altın madalya
    40 bağışta plaket verilerek taltif edilir.

kan bağışında bulunanlara kan sigorta karti tahsis edilir. bu kart gerçekleşmesini arzu etmediğimiz acil kan ihtiyaçlarında size ve soyadınızı taşıyan tüm yakınlarınıza tüm kızılay kan merkezlerinden azami öncelikli kan alma ve sosyal güvencesi olmayanlar için ücretsiz kan temin edilmede kullanılır.

kan bağışı tecrübeli hekimlerimiz tarafından muayene edilerek gerçekleştirilir. kaynak: http://www.kizilay.org.tr/
  • altın madalya aşamasında olan, orta yaşlı biri olarak yararlarından birinin de hiç görmediğiniz bir insana (sadece türk yurttaşı demiyorum. çünkü 1987 de bir çokuluslu kampanyada işin içinde bir hollandalı, bir alman ve bir japon dostumuz da vardı...) kan vermenin size ilahi bir fayda olarak geri döneceğidir.

uzun yıllar istanbul trafiği gibi bir ortamda 4 mevsim motosiklet kullanmama rağmen üzerime birinin çıkmamış olmasını biraz da koruyucu meleklerin bu "iyilik yap denize at" sermayesini kullandıklarına yormaktayım.

bir de, insanların beni 49 değil de 35 yaşında filan zannettiklerini söylemeleri genç kalmayı sağladığı yönündeki görüşleri de zannımca haklı kılıyor.

(bir zamanlar futbol maçına bilet de hediye ederdi kızılayımız...)
  • beleş meyve suyu ve çikolata alabiliyoruz. sırf bu yüzden kan verebiliriz.

alköllü olduğum için verememiştim en son.

verecem ama söz verdik.
  • adam kurtarmak.
  • verilen kanları mil olarak kullanabilecek miyiz sorusunu akla getiren yararlar dizisi.

o ha lan 2000 yılından beri 4-5 ayda bir kan veriyorum geçmiş kanları işletebiliyor muyuz acaba?
  • kilo aldırır. vücut savunma sisteminin yemeyi artırarak kaybolan kanı yerine koyma davranışı olduğunu düşünüyorum. kızılay bilimsel veri yok demeye devam etsin.
    vücutta ki kan tazelenir, ilk başlarda biraz zorlasa da daha iyi olursunuz.
  • kan vermeye bayılan bir insansanız, bayıldığınızda pek çok kızın teselli dolu kucakları sizi bekler. kendimden biliyorum.
  • rahatlatır.
    vücuttan çıkan her şey insanı rahatlatır.

(bkz: #35332912)
  • toplamda 5 düzenli olarak şimdilik 2 kere yaptığım fayda
    her seferinde kendimi daha zinde ve sağlıklı hissetmemi sağlıyor

kanımın bir hayatın kurtulmasına yardımcı olmasını bilmekte cabası
  • "sayın xxx, bağışladığınız kan ihtiyaç sahibine ulaşmıştır. 3 kişiye hayat, doğaya ise 1 fidan armağan ettiğiniz. teşekkür ederiz." şeklindeki mesajın verdiği mutluluk da bunlardan biridir.