şükela:  tümü | bugün soru sor
 • köylerde, cahil ahaliye fikir danismanligi;hatta önderligi yapan nispeten bilgili sahistir..
  (bkz: suru psikolojisi)
 • batı'da "opinion leader" denen yeni zaman peygamberleri. eski siyasetçiler, thint thank başkanları vs. bu gruba girer. çoğunlukla yeni-sağ, neo-liberal görüşleri papağan gibi tekrarlayan şahsiyetlerdir bunlar.
 • diger insanlara oranla kitle iletisim araclarini ve gündemi daha yakindan takip eden,fikirleriyle ve bilgileriyle etrafindaki insanlari etkileyen ve onlarca saygi duyulan kisiler.
 • medyadan hedef kitleye giden mesajı; hedef kitle ile aynı anda alan, konuyla ilgili uzman olan sosyal ağları ve kültürel sermayesi güçlü ve medyayı çok kullanan kişidir.kanaat önderine göre kültürel sermayesi daha düşük olan kitle medyadan aldığı mesajı açıklamak için bu kişi(lere) danışır.
 • bunun bir enstitü tarafından yüklenilmiş olanı da var; ayarsız toplum ve bireyleri bir saati ayarlamak keskinliğiyle eşleştirme fantezisini içinde barındıran. icattan ıslaha, tadilden ikmale kadar uzanan bir hatta kanaat getirir halit ayarcı hayri irdal'a:

  -konuşurken de aynı şekilde yeknesak, tatlı ve ölçülü olurlarsa, bilhassa aynı zamanda son derece mültefit, nazik ve ciddi olmayı da öğretirsek rağbet artar. saatten, enstitüden hep aynı kelimelere, büyük bir ihtisas iddiasıyla bahsederlerse, araya hiçbir şey katmazlarsa, ve bilhassa bu iş için kurulmuş saatler gibi hareket ederlerse, yaşlarına göre tuhaf görülecek bir ciddilikle söyleyeceklerini söyleyip birden susarlarsa...

  - yani bir nevi otomatizm...asrımızın asıl büyük zaafı ve kudreti. içten içe hazırlanan aydınlık ve düzenli bir ortaçağın temeli ve belkemiği. haklısınız hayri bey...hayri bey siz bir dahisiniz. öyle şey buldunuz ki...tam çalar saat gibi konuşup susacak insanlar, değil mi? plak insan...harika!
  ` : saatleri ayarlama enstitüsü, tanpınar`
 • argoda mafya babası
 • son derece muglak ve rahatsız edici olma potansiyeli yuksek bir tanım.
  bir fikrin önderligini yapan bu kişilerin faydası kadar zararı da oluyor.
  cahil kitleleri etkileme ve gaza getirme konusunda son derece etkili olduklarını okuyoruz gazetelerde.
  bunların kim oldukları belli değil, isimleri geçmiyor genelde ama korkunç haberlerin altında "... kürtlere saldırı düzenleyen gençlerin kanaat önderleri hiç bir girişimde bulunmadı." gibisinden cumlelerde rastlıyoruz kendilerine.
 • son zamanlarda en tiksindiğim şeylerden biri de bu sıfat(sıfat mı lan bu?). ayrıca jelibon yemeyi bıraktım kendimi 9 kat tata verdim. biliyorum tüm bunlardan sana ne.

  bu nedir ya?beyinsizim demenin kaç çeşit yöntemi var? senin kanaatin nasıl başkasının zihninde şekillenebiliyor?o kanaat nasıl senin kanaatın oluyor?

  kanaat lokantası var bi de. kanaat, kanat, kant...bırakın bunları ya!ayrıca hangi gerzeka sabah 8'de işe gidip mesai yabmayı icat eddiyse onun da yedi ceddinden hesap soracam!
 • (bkz: bilirkişi)

  maalesef bu ülkede çoğu konularda hıncal uluçtur.