şükela:  tümü | bugün soru sor
 • batı'da "opinion leader" denen yeni zaman peygamberleri. eski siyasetçiler, thint thank başkanları vs. bu gruba girer. çoğunlukla yeni-sağ, neo-liberal görüşleri papağan gibi tekrarlayan şahsiyetlerdir bunlar.
 • bunun bir enstitü tarafından yüklenilmiş olanı da var; ayarsız toplum ve bireyleri bir saati ayarlamak keskinliğiyle eşleştirme fantezisini içinde barındıran. icattan ıslaha, tadilden ikmale kadar uzanan bir hatta kanaat getirir halit ayarcı hayri irdal'a:

  -konuşurken de aynı şekilde yeknesak, tatlı ve ölçülü olurlarsa, bilhassa aynı zamanda son derece mültefit, nazik ve ciddi olmayı da öğretirsek rağbet artar. saatten, enstitüden hep aynı kelimelere, büyük bir ihtisas iddiasıyla bahsederlerse, araya hiçbir şey katmazlarsa, ve bilhassa bu iş için kurulmuş saatler gibi hareket ederlerse, yaşlarına göre tuhaf görülecek bir ciddilikle söyleyeceklerini söyleyip birden susarlarsa...

  - yani bir nevi otomatizm...asrımızın asıl büyük zaafı ve kudreti. içten içe hazırlanan aydınlık ve düzenli bir ortaçağın temeli ve belkemiği. haklısınız hayri bey...hayri bey siz bir dahisiniz. öyle şey buldunuz ki...tam çalar saat gibi konuşup susacak insanlar, değil mi? plak insan...harika!
  ` : saatleri ayarlama enstitüsü, tanpınar`
 • (bkz: seyh)
 • tüik allah aşkına çıkıp da bu titr altında kaç kişi istihdam ediliyor hesap etsin.

  sıçtığımın mahalle muhtar adayı bile çıkmış "mahallemizin kanaat önderleriyle fikir alışveriş yapacağız" diyor. bre amına koduğum, mahalledeki en bilge adam piç ziya. o da rus turist tavlamaktan bahsedip, liselilere ot satıyor. sadece 4 kişinin üniversiteye gittiği mahallede ne kanaati yarraaam.
 • ulus baker, bilinçli yurttaşlardan oluşan bir toplumun karizmatik lidere felan ihtiyaç duymayacağını söyler. aynı şey kanaat önderi için de geçerli.
  herşey geçici ve geçişken değil ama ortalıkta geçici ve geçişken postmodern hayaletler dolaşıyor. bu ruhsuz hayaletler yüzünden görüş flu. hiç bir şeyden emin olamadığı durumda insan kendi yapamadığı şeyi yapana, emin olana, kararlı olana, kanaat önderine bakıyor. zamanla da kendi iyiliği için doğru olanı düşünme yetkisini bu önderlere veriyor ve beyni düşünmemekten pelteleşmeye başlıyor.

  iki gündür sözlükte yaşanandan süper tez olur lan. adı da (telif hakkı istemeyeceğim), "kanaat önderi karga olanın burnu boktan kurtulmaz".
 • diger insanlara oranla kitle iletisim araclarini ve gündemi daha yakindan takip eden,fikirleriyle ve bilgileriyle etrafindaki insanlari etkileyen ve onlarca saygi duyulan kisiler.
 • köylerde, cahil ahaliye fikir danismanligi;hatta önderligi yapan nispeten bilgili sahistir..
  (bkz: suru psikolojisi)
 • argoda mafya babası
 • dünya sağlık örgütü 2010 senesi için türkiye'de kanaat önderi görevinin "bana" verildiğini az önce açıkladı. basın toplantısı ettiler.