şükela:  tümü | bugün sorunsallar (4)
2044 entry daha
 • 1920 yıllarında kimin tıp fakültesi okuyabileceğine dair gizli sınırlamaları olan ülke. bunu nereden öğreniyoruz. monty hall adlı tv'de yarışma programı sunan kişilik gösteri işine atılmadan evvel 2 kere tıp fakültesine başvurmuş ve nedeni bilinmeyen sebeple kabul almamış. sonradan yahudi kontenjanı olduğunu öğreniyoruz. yani "bir senede en fazla şu kadar yahudi tıp fakültesine girebilir". vay vay.

  '"ı applied at the end of my pre-med and ı applied the following year. (he wasn't accepted.) my dreams of medicine evaporated."

  at the time, there was a secret quota system in place designed to severely restrict access to medical school for jewish students. ıt ended shortly after hall gave up on his dream.'

  https://www.cbc.ca/…itoba/monty-hall-dead-1.4315396

  bizimkiler de orduya türk ırkından diye baytar ilanı versin saf saf. hani önceki senelerde hristiyan subayları olan orduda.
 • yapılan anketler, halkın çoğunluğunun idam yanlısı olduğunu gösteriyor. anlaşılan abd etkisiyle bu garibanlar da giderek çıldırmışlar zira hiçbir medeni ülkede idam yapılmaz.

  https://www.sozcu.com.tr/…eken-idam-anketi-7625482/
 • kanada, türkiye ve suriye’de depremlerden etkilenenlere vize kolaylığı sağlayacağını duyurdu.

  --- spoiler ---

  bakan fraser ve bakan alghabra’nın ortak açıklamasında, şunlar kaydedildi:

  "29 mart 2023 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, daimi ikamet başvurusunda bulunanların depremler nedeniyle seyahat belgelerini kaybettiğini göz önünde bulundurarak, pasaport veya seyahat belgesi gerekliliği ile bu belgeler için ödenen ücretlerden feragat edeceğiz. bu yeni önlemler, depremlerden kişisel olarak etkilenenlerin denizaşırı başvurularına öncelik vermek için hali hazırda devam etmekte olan çalışmalara dayanmaktadır. etkilenen bölgelerden gelen yeni ve mevcut geçici ikamet başvuruları ile kalıcı ikamet başvuruları, mülteci yerleştirme başvuruları dahil öncelikli olarak işleme alınmaktadır."

  bakan fraser açıklamada, "kanada, türkiye ve suriye'de yıkıcı depremlerden etkilenenlere yardım sağlamaya kararlıdır. hükümetimiz, ortaya çıkan uluslararası krizlere yanıt vermeye ve ihtiyacı olanları desteklemeye her zaman hazır olacaktır" ifadelerini kullandı.

  bu arada kanada ulaştırma bakanı omar alghabra ise açıklamada, depremlerden etkilenen türkiye ve suriye vatandaşlarını destekleme taahhüdünü sürdürdüklerini kaydetti.

  bakan algahbra, "birçok kanadalının depremlerden etkilenen aile üyeleri olduğunu biliyoruz ve bugünkü önlemler bu kanadalıları rahatlatmalı. bu yeni önlemlerle, şu anda karşı karşıya kaldıkları zorlukları hafifletmeyi umuyoruz. bu trajediden etkilenenlerin karşılaştığı zorlukları anlıyoruz ve bu zor zamanda destek ve yardım sağlamakta kararlıyız" dedi.

  --- spoiler ---

  kaynak
hesabın var mı? giriş yap