• kanada gelen kimseye vatandaşlık vermez. geçici veya kalıcı oturum verir. vatandaşlığı orada yaşayanlara verir.

türkiye'den skilled worker olarak gelen olmaması da çok enteresanmış.
  • 6 yil once bugun geldigim ve buyuk ihtimalle de hayatimi sonlandiracagim ulke.

bu yil sonuna kadar ilk evimi alacagim bir sehrine tasinmayi planliyorum. haritada her gun bir yerleri inceleyip orada yasayan birilerini bulmakla geciyor gunlerim. o sehri bulup oraya tasinip geri kalan hayatimi yasamak istiyorum.

burada yasamayi hayal eden, planlayan kim varsa umarim basarir.
  • ahh vancouver.
    kuzey amerikaya ilk ayak bastığım şehir. bende anısı farklıdır. oradaki hayat, düzen çok iyiydi. asyalıların her çeşidini görmüştüm, bitmek bilmeyen yağmuru ilk orada gördüm.
    türkiyeyi terk edebilsem yaşamak isteyeceğim ülkedir kanada. vancouver sanırım ilk sırada olur orada da.
  • "x kişisi kötülüyorsa demek ki o iyidir", "y kişisi eleştiriyorsa demek ki doğru yapıyorlar" gibi sözlükte çokça denk geldiğim yanlış ve aptalca mantık yürütmesini bizzat kendim yapmak için geldim:

görsel
  • seneleeeerce önce bir arkadaşım eşiyle beraber kanada'ya taşınmıştı. uzun süren soğuklar bir yana, her gün evinin çatısından, kapısının önünden, arabasının üstünden kar küremek zorunda kalmasına biraz bıyık altından gülerek bakıyordum. 'ulan bu ülke ilelebet böyle gitmez elbet düzelecek değdi mi yani kaçtığına?' diyordum. o zamanlar facebook kullanıyorduk. aradan seneler geçti, geçen gün instagram'da yine benzer bir paylaşımını gördüm ve dedim ki ne kadar güzel dertler bunlar.
    hep ülkeden gitmekten bahsediyorum hatta bir ara almanya'ya taşınma durumum vardı ama işler değişti o dönem ve ülkede kaldım. sürekli dilimde taşınmak olsa da galiba hep bu ülkede kalacağım ben ve yemin olsun bu umutsuzluktan kurtulup ülkeyi yeniden inşa edeceğiz.
    ne depremden ne faşist ya da siyasal islamcı geri yönetimlerden ne ekonomik krizden ne tarikatlardan ne kadın cinayetlerinden ne işçi ölümlerinden konuşacağız. bizim de derdimiz kapımızın önünü süpürmek olacak ben inanıyorum.
    her şey düzelip de ülkece itibarımız geri geldiğinde kanada'ya da gezmeye gideriz.
  • dünyada hangi ülkede yaşamak istersin diye sorsalar listemde ilk 3 sırada aslında doğrudan 1. de olurdu ama soğuk.
  • startup visa ile başvuru yaptığım ülke. diğer vize türleri sanırım hızlandı ama startup vize sinde herhangi bir hızlanma yok sanırım :(
  • amerika kıtasının kuzeyinde bulunan ülke

caylaklik biteli kaç yıl oldu bilmiyorum ama bugüne kadar hiç entry yazmadım bir yanlışım olursa affola

alberta eyaletinin calgary şehrine geldik direk olarak

6 ay oldu buraya göç edeli az biraz bu 6 ayda yaşadıklarımindan biraz bahsetmek isterim

öncelikle nasıl geldiğimi açıklayayım eşim ukraynalı savaş başladığında kanada başvuran her ukraynalıyi ve ailesini koşulsuz şartsız aldı biz de başvurduk ve geldik

neden alberta
    çünkü yaşam kalitesi en yüksek
    ekonomik olarak yeni bir hayat kurmak için de en ideal yer olarak okuduk izledik gördük ve geldik

6 aylık süre içinde birçok zorluk olsa da ülkenin genel sakinliği insanların guleryuzlu saygılı ve yardımcı olması çok ilginç bir deneyim oldu

burada sinirli ve mutsuz insan çok az gerçekten
    ve hiç kimsenin acelesi de yok
    trafik uzerinden başlarsak hani bir video vardı avrupa'da çocuklara yaya geçidini öğrettikleri burda gündem olmuştu tır bile durdu diye
    gerçekten tır da duruyor kamyon da otobüste yani herkes duruyor
    çok zor olmadı alışıp yayaya yol vermek zaten başımıza bir is gelmesin diye yavaş gittigimizden.
    uzun süre alışamadıgim ise yaya olduğumda araçların bana yol vermesi hala da ara ara arabanın geçmesini bekliyorum araba duruyor ben duruyorum bir süre sonra jeton düşüyor geçiyorum
    ve bu sürede ne bir korna ne bir aceleci tavır yok araçlarda
    dedim ya 6 ay oldu geleli korna sesini çok nadir duydum

hayat şartlarını türkiye ile kıyaslama gereği yok yüzlerce kez yazıldı

kimi şeyler buranın standartlarına göre bile çok pahalı ev kirası gibi ama onu da çözmek için çaba sarf ediyorlar örneğin bu ocak itibari ile yabancılara konut satışı yasaklandı. market kıyafet elektronik fiyatları geldiğimden beri hemen hemen hiç artmadı simdi de düşmeye başlıyor

eyalet olarak albertada oturan yıllık geliri 180.000 doların altında olan her aileye 6 aylığına her ay 100 dolar odemeye başladılar

yani kısacası adamlar ülkede yaşayan herkese yardımcı olmak ve ekonomik destek vermek için elinden geleni yapıyor

is eğitim sağlık ve diğer konuları da ara ara yazarım

edit: perminant resident lar ev alamıyor yazmıştım onu düzeltmek gerekiyor perminant resident lar ev alabiliyor bazı detaylar var bu konuda ama benim bu bilgileri yazarken ki amacım devletin ev fiyatlarını düşürmek için bir aksiyon alması idi olaya çok derinlemesine bakmamıştım hatta şimdi biraz okudum yine bazı şartları karsilarsa yabancılar bile ev alabiliyor galiba ancak dediğim gibi konunun uzmanı değilim umuyorum ki kanadaya gelmek isteyen veya pr alma sürecinde olan birileri benim yazımı okuyup ev alamayacağını dusunurek gelmekten vazgeçmemistir :)
  • gocmenlerle alakali dun iki onemli aciklama yapan ulke.

oncelikle kanada'da yasayan turk vatandaslarini direkt etkileyebilecek aciklamayla baslayalim. detaylari bugun toronto saatiyle ogleden sonra 2'de * yapilacak olan aciklamayla belli olacak fakat dunku yapilan kisa aciklamadan anlasilan su ki; gocmenlik, multeciler ve vatandaslik bakanı sean fraser'in, kanada'da yasayan turk ve suriyeli gocmenleri * desteklemek icin yeni gocmenlik onlemleri hakkinda bir duyuru yaparak, isleyisi kolaylastiracak gibi duruyor. en son ukrayna icin benzer bir aciklama yapilmis ve kanada'da kalma sartlari pozitif yonde degistirilmisti. birebir ayni olmazsa da benzer bir aciklama olabilecegini dusunuyorum.

aciklama sonrasi entry'i guncelleyecegim.

kaynak

guncelleme: aciklamayi buradan izleyebilirsiniz.

resmi aciklama

ozet:

29 mart 2023 tarihinden gecerli olmak uzere;

- turk ve suriye vatandaslari, ucretsiz olarak statulerinin uzatilmasi icin basvurarak okumaya, calismaya veya aile ziyaretinde bulunmaya devam edebilecek; halihazirda kanada'da bulunan turk ve suriye vatandaslari icin acik bir çalışma izni * yolu saglanacaktir. bu kararlar ile kanada'daki gecici statulerini uzatmak ve gecici izinler arasinda gecis yapmak isteyen turk ve suriye vatandaslara olanak saglanmis olacak. bu madde ile alakali bir ornek vermek gerekirse; turist veya ogrenci vizesiyle kanada'da bulunan turk ve suriyeli vatandaslar, acik calisma iznine basvurabilecekler. eger kenarda kosede ufak puntolarla yazilmis kurallar yoksa, oldukca buyuk bir lutuf gibi duruyor. ayrica yapilan aciklamada, 10 mart itibarıyla kanada'da ikamet eden yaklasik 600 suriyeli ve 6.400 turk'un onumuzdeki altı ay icinde sona erecek gecici statuye sahip olduğunu soylediler. bu 6.400 turk, ucretsiz bir sekilde buradaki surelerini uzatabilecekler.

- bazı temelli oturma izni* basvurusunda bulunanlarin, depremler nedeniyle seyahat belgelerini kaybettigini goz onunde bulundurarak, kanada'ya gelmek icin pasaport veya seyahat belgesi gerekliliginden feragat edilecek. ayrıca gecici pasaportlar, gecerliligi sinirli pasaportlar veya acil durum seyahat belgeleri ile kanada vatandaslik sertifikaları ve seyahat belgeleri icin yapilan basvurularda herhangi bir ucret talep edilmeyecek.

- depremlerden kisisel olarak etkilenenlerin denizasiri basvurularina öncelik verilecek. etkilenen bölgelerden gelen yeni ve mevcut gecici ikamet basvuruları ile kalıcı ikamet basvurulari (multeci yerlestirme basvuruları dahil) oncelikli olarak isleme alinacak. bu uygulama, ayni zamanda kanada vatandaslarinin yakın aile uyeleri de kapsamaktadir.

ikinci olarak, dun yapilan ve geneli etkileyecek olan aciklama ise su sekilde; devlet universitesi veya koleji mezuniyeti sonrasi alinan calisma izinleri * 2022 yilinda bitecek olanlara, 18 ay uzatabilme imkani vermislerdi. dun yapilan aciklama ile bu uygulamanin aynisini, calisma izni 2023 yilinda bitecek olanlara da verdiler. calisma izni suresi dolanlar, 90 gunluk yenileme suresini asmis olsalar bile statulerini geri alabilecek ve yeni calisma izni basvurusunun isleme alinmasini beklerken gecici calisma hakki kazanmis olacaklar.

6 nisan 2023 tarihinden itibaren, 2023 yilinda sona erecek olan calisma izinlerinizi, 18 ay daha uzatabileceksiniz. bu sayede hem ulkeden memnun olan kalmaya devam edebilecek hem de kanada egitimli calisanini ulkede tutup, ekonomisine katki saglamis olacak.

kaynak
hesabın var mı? giriş yap